Obrovský úspech na Majstrovstvách sveta záchranárskych psov: Slovenka si odniesla prvé miesto!

Malý münsterlanský stavač a jeho majiteľka si doniesli z majstrovstiev prvé miesto (Zdroj: Flickr/Ad Heijmans)

Slovenka Dagmar Baňárová vyhrala so svojím psom na Majstrovstvách sveta záchranárskych psov v talianskom meste Provaglio d´lseo. Majsterka sveta získala titul teraz v auguste.

Pes je pripravený aj na reálne akcie v teréne

Majiteľka malého münsterlanského stavača s menom Kajo dodáva, že v prípade potreby je pripravený aj na reálny zásah v záchranárskej akcii. „Súťažila som vo vyhľadávaní na ploche štyri hektáre, kde musíme nájsť tri osoby a máme na to 30 minút,“ uviedla Baňárová.

Súťaže sa zúčastnilo 42 účastníkov, no len siedmim sa podarilo nájsť všetky osoby. Okrem špeciálnych prác v rámci hľadania osôb absolvovala aj skúšky v poslušnosti a obratnosti. Tie zahŕňalo osem špeciálnych cvikov pre záchranárskych psov. Dagmar ako nová majsterka sveta zvíťazila s dokopy 285 bodmi z 300 možných bodov.

Psy musia spĺňať prísne požiadavky

„Na súťaž sa pripravujeme počas celého roka. Pes musí byť v dobrej kondícii, aby zvládol v každom počasí podať dobrý a spoľahlivý výkon,“ povedala víťazka. Majstrovstiev sveta sa môžu zúčastniť len psy, ktoré majú splnenú najvyššiu skúšku v danej disciplíne.

Okrem vyššie spomenutého vyhľadávania osôb sa súťaží vo vyhľadávaní v ruinách či v sledovaní stopy starej tri hodiny a dlhej dva kilometre. „Majstrovstiev sveta sa zúčastnilo 92 súťažiach zo 17 krajín,“ zakončila Baňárová.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame