Sokoly kobcovité u nás takmer vyhynuli: Po úspešnej sezóne ich čaká náročná migrácia, zimoviská nájdu v Afrike

sokoly kobcovité lovia myši

Túto sezónu sokoly kobcovité odchovali na Slovensku až 46 mláďat (Zdroj: Wikimedia Commons/Andy Morffew)

Sokoly kobcovité patria svojim sfarbením k našim najpestrejším dravcom. Zvyknú sa nazývať aj sokoly červenonohé a sú to spoločenské druhy, ktoré hniezdia najmä v kolóniách. Živia sa hmyzom, ale aj drobnými cicavcami, najmä hlodavcami. Je to sťahovavý druh, ktorého hniezdna sezóna sa už blíži ku koncu.

Tieto vzácne vtáky čaká čoskoro náročná migrácia na zimoviská v Afrike, ktoré sú vzdušnou čiarou vzdialené takmer 9000 kilometrov. Tento rok sa podarilo dohľadať 20 párov, ktoré mali spolu 46 mláďat. Išlo o tretiu najúspešnejšiu sezónu takmer za 20 rokov monitoringu. TASR o tom informovalo občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Sokoly kobcovité túto sezónu hniezdili na viacerých lokalitách

„Veľmi sa tešíme, že po mnohých rokoch pribudla na Slovensku staronová hniezdna lokalita sokola kobcovitého. Okrem tradičného a dlhodobo jediného hniezdiska v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia sme tento rok dva páry zaznamenali aj v CHVÚ Úľanská mokraď pri Trnave,“ priblížil Roman Slobodník z RPS. Odborníci mláďatá sokola kobcovitého krúžkujú, vďaka čomu poznajú ich pôvod.

Používajú ornitologické aj odčítacie krúžky, ktoré potvrdzujú vytvorenie väzby na konkrétnu lokalitu. Odborníci tak môžu s istotou tvrdiť, že sa sem sokoly vracajú, čo je dôležité pri cielení opatrení na ochranu tohto ohrozeného druhu.

Súčasť slovenskej prírody sa nateraz podarilo zachovať

Ešte pred desiatimi rokmi sa obávali, že sokol kobcovitý na Slovensku vyhynie, pretože tu nezostal ani jediný známy hniezdiaci pár. „Odvtedy sme urobili množstvo práce na jeho záchranu. Naše úsilie takmer už desať rokov podporuje Európska únia, aktuálne prostredníctvom medzinárodného projektu LIFE Steppe on border,“ doplnil Jozef Chavko z RPS.

Ide o biopásy, na ktorých rastie špeciálna zmes rastlín a uprostred monokultúrnych polí tak vznikli doslova „ostrovy života“. Vynaložené úsilie prinieslo svoje ovocie a hniezdna populácia sa na Slovensku stabilizovala. Sokol kobcovitý nateraz ostáva súčasťou slovenskej prírody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zabudnite na preplnené tatranské chodníky! Krásne výhľady z Kozieho kameňa vás dostanú

Zlomový pre slovenskú populáciu bol rok 2016, keď päť párov odchovalo 20 mláďat, pričom ďalší rok hniezdna populácia skokovito narástla na 16 párov.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, dravce.sk
Odporúčame