Radi nakupujete a trávite v nákupných centrách dlhé hodiny? Pozor, hrozí vám závislosť!

žena na gauči pozerá do peňaženky

Nenechajte prerásť nakupovanie v problém (Zdroj: GettyImages)

Nakupovanie je činnosť pri, ktorej sa mnohí dokážu odreagovať. Zabudnúť na všetky starosti i na prácu a urobiť si radosť napríklad kúpou nového oblečenia. Za touto činnosťou sa však skrývajú mnohé negatíva. Áno, hádate správne, aj takýto druh závislosti existuje.

Viac než finančné problémy

Shopoholizmus, alebo oniománia, sa prejavuje chorobným nakupovaním. Závislosť od nakupovania zasahuje do života a spôsobuje množstvo problémov, predovšetkým v sociálnych väzbách. Môže tiež privodiť finančné problémy a ujmu v psychickej a emočnej oblasti. U závislých ľudí sa môžu vyskytovať časté výkyvy nálad a poruchy spánku. Objaviť sa môžu dokonca aj závraty a depresie.

Táto závislosť sa podľa odborníčky vyskytuje u ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev, prevažne u žien okolo dvadsiatky a tridsiatky. Tiež však aj u mužov, najčastejšie nákupom tovarov v oblasti športu, elektrotechniky či zberateľských vášní. Problém sa vyvíja nebadane a dlho.

Zatiaľ čo alkoholizmus býva pre okolie viditeľnejší a je sociálne neprijateľný, človek závislý od nakupovania je naopak trendy. „Mali sme dokonca v sanatóriu klientku, ktorá sa prišla uzdraviť z alkoholizmu a pritom bola závislá od nakupovania. Vlastnila zbierku kožuchov a schovávala si ich na povale,“ hovorí odborníčka.

Dôvod vzniku závislosti

Pohnútkou na nakupovanie podľa odborníčky môže byť napríklad smútok, prázdnota, osamelosť, ale aj nuda, hnev, vzdor, nenaplnenie v profesijnom živote, či neuspokojivý partnerský život. V liečbe závislosti je dôležitá spolupráca s odborníkom. Býva ním psychiater, psychológ či iným terapeut.

Dôležitá je aj pomoc rodiny. Práve rodinní príslušníci sa chodievajú radiť, čo odborník považuje za vhodné. Liečba, samozrejme, závisí od konkrétneho človeka a toho, aký má motív pre svoje správanie. Zárukou stabilnej zmeny je prekódovanie pôvodných vzorcov správania a poctivo nanovo vybudovaný ochranný vzorec správania.

Choroba podobná iným

Medzi nelátkové závislosti, kam oniománia spadá, ďalej radíme závislosť od internetu, mobilného telefónu či patologické hráčstvo. Psychológ Jozef Daňovský z online poradne Ligy za duševné zdravie tvrdí, že závislosť od nakupovania sa podobá práve závislosti od výherných automatov. „Napätie vlastniť danú vec, v čase nákupu, eufória, a potom výčitky svedomia. Nasleduje nutkavá potreba opakovania tohto správania, až dochádza k zadlžovaniu.“

Ak človek vo svojom okolí pozná niekoho, kto nadmerne míňa, požičiava si peniaze na veci, ktoré kúpi, odloží a nepoužije prípadne ich skrýva, mal by ho povzbudiť v návšteve ambulantného psychiatra. Takýmto ľuďom sa odporúča absolvovať ústavnú liečbu na nelátkove závislosti a následne sa ním pracuje v individuálnej terapii. Počas nej riešia splátkový kalendár, aj nutkania niečo nakúpiť, finančnú kontrolu ale aj vzťahové problémy.

Zdroj: TASR
Odporúčame