Včasná diagnóza môže zachrániť život: Až 60 percent prípadov rakoviny prostaty je u mužov nad 65 rokov

Včasná diagnóza môže zachrániť život (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Rakovinu prostaty diagnostikujú podľa Cancer.com 1 mužovi z 8 a až 60 percent prípadov je u mužov nad 65 rokov. Ochorenie sa spočiatku prejavuje nenápadne, no v 90 percentách prípadov je liečiteľné. Musí však byť odhalené včas a preto je prevencia v podobe prehliadky u urológa veľmi dôležitá. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

„Medzi preukázané rizikové faktory vzniku rakoviny prostaty patria vek nad 50 rokov, rasa, keďže rakovina prostaty sa častejšie vyskytuje u europoidnej rasy a rodinná predispozícia,“ uviedla Filipovičová. Menej objasnenými faktormi podľa nej zostávajú strava, nedostatok pohybu, fajčenie, obezita, vystavenie chemickým látkam a slnečnému žiareniu, zápal a pohlavne prenosné choroby.

Rakovina prostaty ale môže postihnúť aj mužov mladších ako 40 rokov. Ako lekárka podotkla, vo svojej praxi sa stretla s prípadmi, v ktorých zohrala úlohu genetika.

„V začiatočných štádiách ochorenia často pacienti nemajú žiadne príznaky. S postupným rastom a šírením nádoru sa objavujú ťažkosti s močením – spomalený prúd, krv, pocity neúplného vymočenia alebo úniky. V prípade pokročilého ochorenia sa už objavujú aj príznaky metastatického postihnutia iných orgánov – kostné bolesti či neurologické prejavy,“ ozrejmila urologička.

Príznaky môžu podľa nej súvisieť aj s nezhubným zväčšením či zápalovými ochoreniami prostaty. V prípade problémov s močením však odporúča skorú návštevu odborníka.

„Muži nad 40 rokov by mali pravidelne absolvovať prehliadky u urológa. Práve tieto sú najúčinnejšou prevenciou ochorení prostaty a sú plne hradené zdravotnou poisťovňou,“ pripomína lekárka.

Zároveň podotkla, že vyšetrenie prostaty zahŕňa hmatovú kontrolu, ultrasonografické vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy umiestnenej na oblasť podbrušia a odber krvi so stanovením hodnoty onkomarkera PSA. „Ide o nebolestivé vyšetrenia s vysokou presnosťou. Obavy z vyšetrenia nie sú na mieste, nakoľko prínos vyšetrenia ďaleko presahuje ostych a len minimálny diskomfort, ktorý je tiež skôr spôsobený tým, že muži majú strach, než samotným vyšetrením,“ dodala Filipovičová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Doprajte si domáci wellness: Magnéziový kúpeľ nôh vás zbaví stresu aj uvoľní kŕče či stuhnuté svaly!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame