Šport, ktorý môžete robiť v každom veku aj ročnom období: Dajte šancu severskej chôdzi!

Foto: Gettyimages

Nordic walking, alebo severská chôdza, je druh chôdze so špeciálnymi palicami. Z roka na rok sa táto aktivita stáva čoraz rozšírenejšou. Priťahuje nie len mladých športovcov, ale i ľudí v stredných rokoch či seniorov.

Ak si však myslíte, že obyčajná chôdza s palicami je jednoduchá, ste na veľkom omyle. Pri tomto športe využíva človek viac než 90 percent svalov v tele. Je dôležité dbať nato, aby ste kráčali v aktívnom zdravom postoji chodidiel, ramien, kolien, hlavy, panvy a brucha. Práve palice vás naučia ako správne udržať správny postoj tela aj v teréne aj v rovine.

Na ročnom období ani veku nezáleží

Severskú schôdzu možno praktizovať v každom ročnom období, čo má pozitívne účinky na imunitu. Má mnohé modifikácie, ako napríklad aqua nordic walking, zimný nordic walking, plážový nordic walking, aerobik nordic walking, nordic running, teda beh s palicami, a ďalšie. S výnimkou strmých kopcov, na ktorých nemožno udržať správnu techniku chôdze, ju možno praktizovať v akejkoľvek lokalite, napríklad aj v mestskom parku.

Chôdzu môže praktizovať hocikto, od päťročných detí, po starších ľudí a nezávisí ani od kondície. Patrí to k jednoduchej a veľmi efektívnej forme pohybu. Dôležité je len to, ako sa cítite aci vám v pohybe nebráni zdravotný problém. Ostatné sa dá prispôsobiť. Existujú aj inštruktori, ktorí sa tomuto športu venujú profesionálne. Tí dokážu prispôsobiť tempo a štýl na mieru každému, od pacientov, ktorí potrebujú kompenzačné cvičenie, až po vrcholových športovcov. 

Pôsobí na telo aj myseľ

Severská chôdza má blahodarné účinky na pohybový aparát, kardiovaskulárny systém a človek pri ňom odbúrava tuk. Nejde o jednostranný pohyb, ako napríklad pri tenise. Zapájanie ľavej a pravej mozgovej hemisféry pôsobí pozitívne pri prevencii neurologických ochorení. Vpredu paličky prstami stískame a vzadu prsty uvoľňujeme, čo je výborné cvičenie na lymfatický systém. Pohyb v prírode tiež priaznivo pôsobí na psychiku.

Pomáha to aj deťom s poruchami učenia, pacientom s leukémiou, so sklerózou multiplex, Alzheimerovou chorobou, onkologickými ochoreniami a mozgovou obrnou. Tiež diabetikom, pacientom po operáciách pohybového aparátu, po transplantácii srdca alebo ženám po operácii karcinómu prsníka.

Správna technika je základ

Zdravotných benefitov získaných z pravidelnej severskej chôdzi je veľké množstvo, treba však zvládnuť správnu techniku. V 70 slovenských mestách pôsobí okolo stovky aktívnych, certifikovaných inštruktorov nordic walkingu. Pričom ich kurzami, ktoré sa konajú každý víkend, prešli už tisíce ľudí.

„Realizujeme teambuildingy, workshopy, semináre a mnohé iné podujatia. Pôsobíme na celom Slovensku a postupne aj v okolitých krajinách. Prednášame na lekárskych kongresoch, spolupracujeme aj s mnohými klubmi pacientov alebo športovcami,“ hovorí prezidentka SNWA. Asociácia patrí pod Svetovú akadémiu moderného nordic walkingu. V oblasti nordic walkingu Slovensko spolupracuje s Fínskom, Talianskom či Španielskom.

Zdroj: TASR
Odporúčame