Doprajte si domáci wellness: Magnéziový kúpeľ nôh vás zbaví stresu aj uvoľní kŕče či stuhnuté svaly!

kúpeľ nôh

Doprajte si liečivý kúpeľ nôh (Zdroj: Freepik/jcomp)

Počas bežných dní nemáme na seba veľa času, pretože sa vždy nájde niečo, čo treba vybaviť. Doprajte si preto chvíľku pre seba a zrelaxujte vďaka nášmu liečivému kúpeľu. Uvidíte, ako vám dobre padne najmä vtedy, keď za oknom vládne chladné počasie a vy máte za sebou dlhú prechádzku alebo cvičenie.

Čo obsahuje zmes na kúpeľ?

Levanduľa – pomáha upokojiť nervový systém, má protizápalové účinky a priaznivo pôsobí na bolestivé alebo opuchnuté nohy.

Harmanček – má skvelé vlastnosti, ktoré podporia váš nervový systém. Dokáže tiež zmierniť zápal, uvoľniť svalové kŕče aj uľaviť od bolesti.

sušený harmanček
Sušený harmanček má veľa zdravotných benefitov (Zdroj: Freepik/Esin Deniz)

Rozmarín – patrí do rovnakej čeľade rastlín ako mäta, čiže má podobné osviežujúce účinky. Pôsobí na žily v nohách, vďaka čomu sa zlepší cirkulácia krvi a upokoja nervy. Ide o rastlinku, ktorá vytvára hrejivý pocit, a preto je vhodná na uvoľnenie stuhnutých, bolestivých svalov po cvičení.

Epsomská soľ – chemický názov epsomskej soli je síran horečnatý. Horčík (magnézium), je dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje množstvo funkcií v organizme. Okrem iného vyživuje nervy a pomáha proti stresu a nervozite. Telo ho ľahšie vstrebe prostredníctvom pokožky a preto sa na jeho doplnenie odporúčajú kúpele.

Nosný olej – Ide o rôzne druhy oleja, ktoré dokážu naviazať a niesť ďalšie prírodné zložky, napríklad esencie a arómy. Môžete použiť olivový, mandľový, orechový, kokosový či jojobový olej.

Epsomská soľ a bylinky pomôžu s regeneráciou nôh (Zdroj: Freepik/andreykachailo)

Potrebujete

Z tohto receptu si pripravíte zmes na 4 kúpele.

  • 2 PL nosného oleja podľa vášho výberu
  • 5 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
  • 480 g epsomskej soli
  • 35 g sušených kvetov levandule
  • 35 g sušených celých kvetov harmančeka (alebo 2 PL mletých)

Postup

V miske zmiešajte nosný a esenciálny olej. Pridajte zvyšok ingrediencií a dobre premiešajte. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Duševné zdravie: Kedy vyhľadať odbornú pomoc a ako by mala vyzerať prvá návšteva psychológa?
Soľ uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe (Zdroj: Freepik/strekozzka83)

Na použitie naplňte lavór veľmi teplou, ale nie vriacou vodou. Pridajte pol šálky zmesi a dobre premiešajte, aby sa soľ rozpustila. Nohy v kúpeli máčajte 20 minút alebo pokým voda nevychladne.

Po kúpeli môžete nohám dopriať aj ďalšie kozmetické procedúry, napríklad peeling alebo ich natrite masťou proti popraskaným pätám.

Tip: Ak by ste v obchode nenašli rozmarínový esenciálny olej, použite na prípravu 35 g sušeného rozmarínu spolu s ostatnými bylinkami.

Zdroj: plnielanu.sk, wellnessmama.com
Odporúčame