Najznámejšie a najobľúbenejšie druhy tekvíc: Naučte sa ich spoľahlivo rozoznať aj pripraviť vynikajúci pokrm

tekvice

Poznáte tieto druhy tekvice? (Zdroj: GettyImages)

Tekvica patrí k typickým plodom jesene. Vedeli ste však, že jej existujú až stovky druhov? Ak ste doteraz rozlišovali len medzi oranžovou a farebnou, je načase to zmeniť. Jednotlivé druhy sa totiž líšia v chuti aj vo využití.

Tekvica je nielen chutná, ale aj zdravá zelenina. Obsahuje vlákninu, betakarotén, vitamín E, pýšiť sa môže aj vyšším obsahom draslíka a horčíka. Jej konzumáciou prispievate k optimalizácii krvného tlaku a správnej činnosti nervového systému. Výhodou je, že na suchom a chladnom mieste vydrží aj niekoľko mesiacov, preto si jumôžete na zimu pripraviť do zásoby. Na uskladnenie sú vhodnejšie skôr odrody s pevnejšou šupkou. Uchovať ju však môžete aj tak, že ju očistenú nakrájate na kocky a necháte zamraziť. Keď v zime dostanete chuť napríklad na polievku, jednoducho z mrazničky vytiahnete potrebné množstvo.

Môžete si z nej pripraviť polievku, omáčku, rizoto a dokonca aj dezert. Rovnako dobre vám však môže poslúžiť na vyrezávanie alebo výrobu jesenných dekorácií. Po ktorej kedy siahnuť? Predstavme si tie najznámejšie a najobľúbenejšie, ktoré sa dajú dopestovať aj v našich klimatických podmienkach.

Maslová tekvica

Patrí k najsladším druhom tekvíc. Vyznačuje sa hrubou a šťavnatou dužinou oranžovej farby a nízkym obsahom semien. Spoznáte ju podľa predĺženého hruškovitého tvaru a svetlohnedej či béžovej šupke, ktorá a ľahko lúpe. Maslovú tekvicu možno skladovať až niekoľko mesiacov a vtedy chutí ešte lepšie, ako bezprostredne po zbere. Využijete ju na pečenie, grilovanie, ale aj na prípravu polievok, pyré, plniek či omáčok, pretože sa ľahko roztláča aj mixuje.

 

Muškátová tekvica

Táto tekvica má sýtu oranžovú dužinu a chutí podobne ako sladké zemiaky či batáty, preto ju môžete použiť ako náhradu tejto prílohy. Výborne poslúži aj na prípravu omáčok, polievok, pyré a nátierok, alebo na múčniky. Môžete ju variť, dusiť či piecť, fantázii sa medze nekladú.


Mohlo by vás zaujať: Aktuálna pochúťka tekvica hokaido: Nemala by chýbať ani na vašom tanieri


Tekvica hokkaido

Vďaka svojej plnej orieškovej chuti, pevnej textúre a širokým možnostiam využitia získala medzi jednotlivými druhmi tekvíc výsadné postavenie. Poznáte ju podľa oranžovočervenej farby, môže však mať aj modrosivú či zelenú šupku. Dužina je pevná, jasnooranžová a výborne sa hodí na pečenie a grilovanie (stačí pridať len olivový olej, korenie a soľ), ale aj na polievky, omáčky či pyré.

Špagetová tekvica

Ako naznačuje už samotný názov, špagetová tekvica je skvelá náhrada klasických špagiet a rezancov do polievky, či jednoducho ako nízko kalorická náhrada bežných cestovín. Postará sa o to jej jedinečná textúra dužiny, ktorá sa po uvarení rozdelí na dlhé rezancovité vlákna. Špagetovú tekvicu stačí rozpoliť, zbaviť ju semienok a upiecť domäkka. Následne treba dužinu prehrabnúť vidličkou a jemné špagety máte pripravené. Plod charakterizuje podlhovastý tvar, pripomínajúci bacuľatú cuketu, krémovo-žltá šupka a jasno-žltá dužina.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MedlinePlus (@mplusgov)

Tekvica buttercup

Vďaka atraktívnemu sploštenému tvaru s výrazným rebrovaním sa tento druh tekvíc pestuje najmä na okrasné účely. Tekvica sa však vyznačuje aj maslovo-krémovou textúrou a sladkou chuťou, preto je obľúbená na prípravu pyré, omáčok, ale aj na pečenie.

Tekvica Acorn

Menšie okrúhle plody s výrazným rebrovaním a sladkou a šťavnatou dužinou – to je tekvica acorn, alebo v preklade „žaluď“. Šupka týchto tekvíc býva tmavo zelená a dužina žlto-oranžová. Vďaka naozaj sladkej, no zároveň jemnej chuti sú tekvice acorn vhodné na varenie, dusenie, smaženie aj plnenie a netreba sa báť kombinácií s výraznejšími surovinami.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Sadova (@karolina.sadova)

Špargľová tekvica

Táto skorá odroda sa chuťou aj vlastnosťami podobá cukete či patizónu. Má valcovitý tvar, tenkú šupku krémovej až zelenkavej farby a krémovú dužinu. Je vhodná predovšetkým na varenie, teda na prípravu prívarkov či polievok.


Mohlo by vás zaujať: Tekvica je aktuálna delikatesa: Objavte túto sezónu jej tajomstvá aj vy


Tekvica delicata

Má oválny tvar, ktorý zdobia tmavozelené pruhy na béžovom podklade. Šupka tejto tekvice je mimoriadne tenká, preto ju netreba lúpať. Zároveň sa však ľahšie poškodí a uskladnená vydrží podstatne kratšie, ako iné druhy. Tekvicu delicata môžete pripraviť na sladko aj na slano, napríklad v koláčoch, plnenú či zapečenú. Vyznačuje sa suchšou dužinou a jemnou orieškovou chuťou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Taylor Rd IGA (@taylor_rd_iga)

Tekvica Kabocha

Japonská tekvica má sladkú a pevnú dužinu, chuťovo pripomínajúcu batáty. Býva pomerne veľká, sploštená, s tmavozelenou alebo oranžovou šupkou, neraz hrboľatou a škvrnitou. Obľubujú ju predovšetkým milovníci japonskej kuchyne, ktorí ju využívajú na vysmážanie, do polievok či na prípravu sushi. Výborná je však aj na polievky, omáčky, pyré alebo pečenie. Keďže má pevnú šupku, varí a pečie sa aj s ňou.

Dumpling tekvica

„Knedľové“ tekvice bývajú krásne sfarbené, preto zvyčajne slúžia na okrasu. V skutočnosti sú však aj veľmi chutné. Spoznáte ich podľa splošteného tvaru a výrazných tmavozelených alebo oranžových pruhov na béžovom podklade. Dužina má jemnú textúru a sladkú chuť, ktorú využijete pri príprave sladkých aj slaných pokrmov. Vďaka drobným rozmerom sa ľahko plní a výborná je zapekaná.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame