Aby lieky naozaj pomáhali: Viete, ako ich správne skladovať?

Lieky

thinkstockphotos.com

Či ide o tie voľnopredajné, napríklad proti bolesti, alebo o prípravky na predpis, správne skladovanie je veľmi dôležité. Zabránite ním znehodnoteniu liečiva a zároveň prípadnej nehode. Ako teda lieky správne skladovať?

Do kuchyne ani kúpeľne nepatria

Lieky treba skladovať osobitne od ostatného sortimentu v domácnosti. ,,Mať uložené lieky v kúpeľni či kuchyni je nevhodné, môže dochádzať k ovplyvňovaniu ich vlastností vplyvom vlhkosti,“ varuje SLeK. Nikdy ich nemožno uchovávať s potravinami, ani s liekmi určenými pre zvieratá. Musia byť mimo dosahu detí, radí Slovenská lekárnická komora (SLeK). Majú sa nachádzať v uzamykateľných nádobách a na tmavom a suchom mieste.


Mohlo by vás zaujímať: Užívate viac liekov súčasne? Pozor na fatálne chyby, osvojte si pravidlá


Pôvodné balenia nevyhadzujte

Treba ich tiež skladovať v pôvodných baleniach spolu s príbalovou informáciou pre pacienta, pretože obsahuje všetky potrebné informácie o lieku. Ak ste ich už zahodili, nezúfajte, príbalové letáky v slovenskom jazyku môžete nájsť aj na internete. Prelievať ich, presýpať či prekladať do plastových a iných obalov SLeK neodporúča. ,,Môže dôjsť k neúmyselnému príjmu lieku, človek sa môže intoxikovať,“ vysvetľuje komora.

Nespotrebované lieky patria do lekárne

Nespotrebované lieky radí SLeK odovzdať do lekárne, vyhadzovať ich do koša na smeti v domácnosti nie je podľa komory dobrý nápad. Dieťa ich totiž môže nájsť. Tie na predpis si nemožno odkladať na „horšie časy“, takisto patria naspäť do lekárnikových rúk. Odovzdať ich treba bez škatuliek.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na falošné lieky: Môžu vážne ohrozovať vaše zdravie!


Obsah lekárničky pravidelne kontrolujte

Obsah domácej lekárničky odporúča SLeK kontrolovať aspoň dvakrát ročne, upriamiť sa treba na dátum použiteľnosti liekov. Rovnako tak treba urobiť pred každým ich užitím. Lekárnička najčastejšie obsahuje lieky proti bolesti, na prechladnutie, bolesť hrdla, alergie, horúčku, kašeľ, na podporu trávenia, proti nadúvaniu, prekysleniu žalúdka či hnačke. Nemožno zabudnúť na očné a ušné lieky a tie na zápchu. Pri mnohých problémoch však stačí prostriedok kúpiť až v prípade potreby, inak mu zbytočne ubieha expirácia. Lieky proti bolesti a horúčke je však vhodné mať vždy poruke. V lekárničke majú mať miesto i prostriedky na ošetrenie rán ako dezinfekčný prostriedok, sterilné a elastické obvínadlá či leukoplast, kompresívne gázy.


Na akých miestach v domácnosti skladujete lieky vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame