11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!

Pomaranč

thinkstockphotos.com

Pomaranče sú jednými z najobľúbenejších citrusových plodov. Obsahujú slušné dávky vitamínu C a ďalších živín. Prospešná je aj pomarančová kôra, ktorú možno užitočne využiť, teda nemusí skončiť v smetnom koši. Môžete ju použiť pri upratovaní, na výrobu domácej kozmetiky, pridať do kompostu alebo sa s jej pomocou zbaviť dotieravých mravcov a komárov.

Prášok skvelý pri pečení i v domácej kozmetike

Pomarančová kôra je bohatá napríklad na vitamín C, antioxidanty, kyselinu citrónovú a ďalšie látky, ktoré pokožka ocení. Je vhodná pri akné, pomáha zbaviť sa upchatých pórov a čiernych bodiek. Ako postupovať pri výrobe prášku z pomarančovej kôry? Najprv ju dôkladne umyte a nechajte odkvapkať. Následne ju usušte v sušičke alebo na priamom slnku a zmixujte pri vysokej rýchlosti na jemný prášok. Prášok dajte do uzatvárateľnej sklenenej nádoby a uložte na tmavé miesto. Môžete ho pridať do koláčov, zákuskov a sladkých dezertov alebo si z neho pripraviť domácu kozmetiku.

Tip číslo 1: Pleťová maska

2 čajové lyžičky prášku z pomarančovej kôry zmiešajte s rovnakým množstvom bieleho jogurtu a s jednou čajovou lyžičkou domáceho medu. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť 20 minút.


Mohlo by vás zaujať: Tá naj kozmetika: Vyrobte si vlastný šampón, telové maslo či zubnú pastu


Tip číslo 2: Balzam na vlasy

Z pomarančového prášku a primeraného množstva olivového oleja vytvorte pastu. Naneste ju na vlasy a po 30-tich minútach zmyte.

Tip číslo 3: Píling proti lupinám

Zmiešaním prášku z kôry pomaranča a vody získate hmotu, ktorá je vhodná ako prostriedok na odstránenie lupín.

Osvieži vzduch v interiéri

Pomarančová vôňa je osviežujúca, posilňuje zmysly a dodáva energiu. Ak nemáte k dispozícii pomarančový esenciálny olej, využite ako osviežovač vzduchu nasledovný tip: pomarančovú kôru varte v hrnci s vodou. Pokojne pridajte aj obľúbené koreniny, ako napríklad škoricu či klinčeky.


Mohlo by vás zaujať: Čerstvá ovocná či zeleninová šťava vás nakopne: Začať s odšťavovaním sa vyplatí


Dodá lesk kuchynskému drezu a porcelánovému riadu

Ak prejdete vnútrom pomarančovej kôry kuchynský drez alebo porcelánový riad, zbavíte ich nečistôt a navyše sa budú krásne lesknúť. Získate aj bonus v podobe príjemnej pomarančovej vône.

Nábytok z masívneho dreva bude ako nový

Na leštenie masívneho dreveného nábytku nepotrebujete drahé leštidlá. Stačí pomarančová šupka.  Potom povrch prejdite vlhkou handričkou.

Susedove mačky viac nepôjdu do vášho dvora

Mačkám silná pomarančová aróma príliš nevonia. Preto roztrúste kúsky pomarančových šupiek na miesta, kde sa mačky zdržujú. Ak máte mačku v domácnosti a rada sa „hrá“ s izbovými rastlinami, ošetrite ich listy vnútrom pomarančovej kôry.


Mohlo by vás zaujať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Je ideálna do kompostu

Kôra pomaranča je plná látok, ktoré urobia z vášho kompostu dokonalú výživu pre rastliny. Preto ich nevyhadzujte do smetného koša, ale radšej použite do kompostu.

Dá zbohom mravcom

Pomarančový prášok zmiešajte s vodou, nalejte do fľaše s rozprašovačom a použite na miestach, kde sa mravce zdržujú. Tento trik skúste aj vtedy, keď máte nechcené mravenisko v záhrade.

Slúži ako repelent

Komáre sú dotieravé hlavne vo večerných hodinách. Ak chcete zabrániť vzniku svrbiacich štípancov, potrite si odhalené miesta na koži vnútrom pomarančovej šupky.


Mohlo by vás zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Je prírodným prostriedkom na opicu

Prehnali ste to s alkoholom a musíte ísť do práce? Vyskúšajte tento tip: pomarančovú kôru varte v osolenej vode minimálne 20 minút. Preceďte a po ochladení pite malé množstvo v pravidelných intervaloch.

Poradí si aj so zápachom z úst

Žutie pomarančovej kôry nemusí byť práve najpríjemnejším zážitkom, ale má schopnosť eliminovať nepríjemný zápach z úst. Za vyskúšanie to rozhodne stojí.

Je ideálna aj ako prísada do kúpeľa

Pridávate si pravidelne do kúpeľa morskú soľ alebo prírodné oleje? Potom by ste mali k týmto ingredienciám pridať aj pomarančovú kôru. Pleti dodá potrebné živiny a rozjasní ju. 


Máte radi pomaranče? Na čo všetko využívate kôru z nich? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame