Najsilnejšia prírodná dezinfekcia? Vyskúšajte čajovníkový olej

Tea tree oil

amazon.com

Svet ho pozná už tisíc rokov. Olej z čajovníka austrálskeho však odvtedy neprestal prekvapovať svojou účinnosťou. Poskytuje ochranu pred baktériami, pretože má najsilnejšie dezinfekčné vlastnosti spomedzi všetkých prírodných prípravkov. Používa sa pri množstve problémov, skvelo lieči kožné mykózy, ale je aj výbornou kozmetickou pomôckou.

O jeho rozšírenie sa postaral známy moreplavec

Tea tree oil objavili Aborigínci už pred tisícročím, keď si začali pridávať jeho šťavu z lístočkov do zmesí, ktorými si potierali tvár. Zistili, že pôsobia priaznivo na zdravie a tak ich napadlo, že sa v ňom budú aj kúpať. O jeho rozšírenie sa však postaral známy kapitán James Cook, ktorý ho priniesol z jednej svojej dobrodružnej plavebnej výpravy a to v roku 1770.

Najznámejšie pomenovanie pre Melaleuca alternifolia je však známe najmä z angličtiny – tea tree oil. Jeho preložením potom získame slovenskú verziu názvu, teda čajovníkový olej. Získava sa lisovaním za studena.


Mohlo by vás zaujímať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Pri akých problémoch pomáha?

 • podráždená pokožka,
 • kožné infekcie,
 • vhodný na naparovanie pri chorobách horných dýchacích ciest,
 • ošetrenie ústnej dutiny pri aftách, herpesoch, hnisavej angíne, kútikoch, paradentóze, ale aj pri zubnom povlaku, či rôznych iných infekciách,
 • proti bolesti svalov a kĺbov,
 • pri problematickej pleti – vyrážky, akné,
 • pri uštipnutí hmyzom,
 • pri hemoroidoch,
 • pomáha odstrániť vírusové bradavice,
 • hojivo pôsobí aj na kiahne, psoriázu,
 • veľmi účinný pri mykózach, plesniach a dermatitídach.

Najsilnejšie prírodné antiseptikum

Čajovníkový olej v jeho čistej, 100% forme pôsobí  antisepticky, baktericídne, fungicídne a tiež germicídne. Okrem toho je pri správnom dávkovaní tiež hypoalergénny. Používať sa dá buď v nezriedenej (koncentrovanej) forme, alebo zriedený a to až v pomere 1:250. Tea Tree Oil sa uplatnil v oblasti dermatológie, stomatológie, gynekológie, aromaterapie, no do veľkej miery tiež v oblasti kozmetického priemyslu. 


Mohlo by vás zaujímať: Takto pôsobia homeopatiká: Pomôžu prírodné lieky aj vám?


Vyskytuje sa vo voľnej prírode, no pestuje sa aj na plantážach

Okrem iného obsahuje dve základné zložky – cinerol a terpiten 4-ol, ktoré zabezpečujú jeho zdravotné účinky a musia spĺňať určité kritéria prísnych austrálskych noriem. Tea tree oil sa pestuje aj na plantážach, nerastie len vo voľnej prírode. Výťažok z voľne rastúceho čajovníka má omnoho prenikavejšiu a aromatickejšiu vôňu, ako olej získaný z čajovníka dopestovaného na plantáži. Získaná tekutina má príjemnú vôňu pripomínajúcu eukalyptus, alebo mätu.

Pozor na oči

Tea tree oil by sa nemal používať na očné okolie a to z toho dôvodu, že jeho vôňa je dosť silná a spôsobuje slzenie. Ak si olejom z čajovníka ošetrujete rany, nikdy ich neprelepujte leukoplastom. Ak ich ale prekryť musíte, použite tenkú sterilnú gázu, ktorá neobmedzí vzdušnosť pokožky. Ak máte priveľmi citlivú pokožku, vyberajte radšej spomedzi prípravkov, ktoré obsahujú zriedený tea tree oil, pretože stopercentná forma by pre vás mohla byť príliš silná.


Skúšali ste už tea tree oil? Pomohol vám? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: amazon.com, amazon.com, Nela
Odporúčame