Popálili ste sa pri vianočnom pečení? Zabudnite na smotanu či iné babské recepty, pomôže vám toto

Popálenina

Poznáte prvú po moc pri popáleninách? (Zdroj: GettyImages)

Pri vianočnom pečení a celkovom zhone sa aj skúseným stane, že sa popália. Aby bolesť neprerástla do najhoršej intenzity, treba konať rýchlo. Poradíme vám, aký jednoduchý krok vás ochráni pred bolestivými pľuzgiermi.

Jeden plech medovníkov prekladáte vanilkovými rožtekmi a popri tom riešite tisíce úloh. Stačí chvíľa nepozornosti a popálenina je na svete. Možno sa vám zo začiatku ani nezdá príliš bolestivá alebo vážna, s reakciou však neotáľajte. Aj keď koža v prvom okamihu nevykazuje žiadne zmeny, popáleninu okamžite dajte pod prúd studenej vody z vodovodu. Takéto chladenie by malo trvať minimálne desať minút, ideálne ešte dlhšie. Ak máte na popálenej časti šperky alebo odev, popri chladení si ich ihneď odstráňte – najmä pri závažnejších popáleninách by vám neskôr mohli spôsobiť problémy.

Žiadne krémy ani ľad

Tečúca voda ako prvá pomoc popáleninu ochladí, zabráni prenikaniu tepla do hlbších vrstiev kože a zároveň utíši bolesť. Ak sa k nej náhodou neviete dostať, môžete na postihnuté miesto priložiť čokoľvek chladivé, hoci aj balené potraviny z chladničky alebo mrazničky, nikdy však nie priamo na kožu. Treba vziať uterák alebo vrstvu látky a popálené miesto schladiť cez ne.

Nikdy na popáleninu neprikladajte ani olej, smotanu či iné zaručené babské recepty, ale ani maste z lekárne. Všetky sú určené na použitie po jednom až viacerých dňoch. V počiatočnom štádiu môžu iba skomplikovať ošetrenie popálenín, zaniesť do rany infekciu a zbytočne v nej udržiavať teplo. Ich odstránenie je navyše veľmi bolestivé.

Pozor na obväz

Po ochladení je dobré prekryť kožu priesvitnou potravinovou fóliou alebo mikroténovým vreckom, aby sa do nej nedostala infekcia. Nepoužívajte igelit a ani obväz. Koža musí dýchať, preto sa odporúčajú tenké vrstvy. Obväz tiež nie je vhodný, keďže popálenina po čase vylučuje tkanivovú tekutinu, ktorá ho po zaschnutí môže prilepiť k rane a jeho odstránenie sa potom musí vykonať chirurgicky.

Dĺžka hojenia

Po ľahších popáleninách nemusí pri správnom ošetrovaní zostať žiadna stopa. Pri prvom a druhom stupni trvá hojenie zvyčajne týždeň až dva a na postihnutom mieste nezostávajú stopy. Počas hojenia môžete na popáleninu použiť aj masti a gély. Častá je metóda vlhkého hojenia pomocou hydrokoloidného gélu, ktorý na rane vytvára ochrannú vrstvu a je dobrou voľbou na popáleniny od rúry či oleja. Na popáleniny od horúcej vody je vhodný mastný sieťový tyl napustený vazelínou, aby rana zostala vlhká.

Náš tip: Ak si popálite jazyk, vyskúšajte si najprv vypláchnuť ústa chladnou vodou. Pomáha aj vypiť pohár mlieka, premieľať na jazyku lyžicu medu alebo si dať kocku cukru, keďže glukóza upokojuje poškodené bunky na jazyku.

Pri popálení kože nikdy:

  • Neaplikujte na čerstvú ranu krémy alebo tuky (maslo, masť, olej). V koži by sa udržiavalo teplo a zvýšili by ste riziko infekcie. S mastením rany počkajte až po jej zahojení.
  • Nechlaďte popáleninu priamo na koži ľadom ani snehom, mohla by sa tak prehĺbiť. Stačí studená voda z vodovodného kohútika.
  • Neprepichujte pľuzgiere, sú pre hojenie rany lepšie ako akýkoľvek obväz či gáza a zabraňujú infekcii.
  • Nestrhávajte z kože nič, čo sa do popáleniny prichytilo, napríklad kus oblečenia. Chlaďte ranu cezeň a nechajte jeho odstránenie na zdravotných odborníkoch.
  • Neodkladajte návštevu lekára, ak ste si popálili citlivé miesta, popálenina je väčšia ako roztiahnutá dlaň alebo ide o popáleninu 2. a vyššieho stupňa.

Kedy volať záchranku?

Začervenanie a opuch patria k príznakom prvého stupňa popálenín. Ak sa objavia aj pľuzgiere, ide o druhý stupeň popálenín. Pri treťom stupni je poškodená nielen koža, ale aj podkožné tkanivá a pri štvrtom ide o zuhoľnatenie. Všetky štádiá od druhého vyššie patria pri liečbe do rúk lekára.

Celkovo pri popáleninách, ktorých plocha je väčšia ako otvorená dlaň, treba volať tiesňovú linku, keďže pri väčšom rozsahu popálenia hrozí aj popáleninový šok. Odborný zásah lekára si vyžadujú aj popáleniny na citlivých častiach tela – na tvári, krku, hrudníku, pohlavných orgánoch, ale aj prstoch rúk. Pľuzgiere si sami nikdy neprepichujte, ošetrenie treba tiež nechať na odborníka.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame