Štát rozdá deťom milióny eur na počítače a tablety: Ak ste o príspevok nestihli požiadať, nezúfajte. Termín sa predlžuje

Dotácie na počítač

Projekt digitálny žiak je určený pre žiakov základných, stredných a stredných odborných škôl (Zdroj: GettyImages)

Rodičia či starí rodičia by mali zbystriť pozornosť. Možno aj vaše deti majú nárok na nový nenávratný bonus od štátu, vďaka ktorému si môžu kúpiť kvalitnejšiu techniku na vzdelávanie. Projekt Digitálny žiak prichádza síce podľa niektorých neskoro, no dôležité je, že je už spustený a o peniaze môžu požiadať možno aj vaše deti. Dobrou správou je, že termín registrácie sa predlžuje.

V článku sa dočítate:

Projekt Digitálny žiak

Svet sa mení a digitálne technológie sa stali neodmysliteľnou súčasťou rôznych zamestnaní. Ako však pripraviť deti na zamestnania budúcnosti, keď mnohé nemajú vlastný tablet či počítač? Štát vypísal výzvu, do ktorej sa môžu zapojiť žiaci rôznych vekových kategórií a žiadať o nemalý bonus na techniku. Projekt dostal meno Digitálny žiak.

Na úvod musíme spomenúť, že ide len o nákup hardvéru, nie samotného softvéru. Dieťa si za peniaze môže kúpiť len pevnú techniku, ktorá však softvér minimálne v podobe operačného systému už musí obsahovať. Projekt bude financovaný z peňazí Plánu obnovy a odolnosti SR.

Desiatky miliónov eur

Slovensko je pod priemerom Európskej únie všetkých štyroch hodnoteniach DESI (teda digitálneho ekonomického a sociálneho indexu), ktorý skúma digitálny vývoj krajiny. V porovnaní s inými krajinami sa nachádzame na piatom miesto od konca, pričom nás predbehli aj Maďarsko, Česko, Chorvátsko či Litva.

Na Slovensku je podľa prieskumu najhoršia konektivita a integrácia digitálnych technológií. „Kľúčovú úlohu v efektívnej príprave študentov na digitálnu budúcnosť pritom zohráva nastavenie vzdelávacieho systému ako celku a aktívne zapájanie digitálnych zariadení do samotného vyučovacieho procesu na všetkých stupňoch, ako v školskom, tak aj v domácom prostredí,“ píše Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Preto vyčlenilo viac ako 65 miliónov eur na projekt Digitálny žiak. Ide o peniaze z verejných zdrojov, pričom žiakom budú vyplácané po 350 eurách. Tieto peniaze môžu použiť na nákup aj drahšieho hardvéru, kedy táto hodnota slúži ako kupón, ktorý predajca z ceny odráta.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vzťahové tipy: Ako si udržať šťastný a spokojný partnerský vzťah aj po rokoch popri deťoch?

Argumentom je chudoba

Ešte v roku 2020 si OZ Rodičia dalo vypracovať prieskum v ktorom rodičia mohli vyjadriť, či je ich domácnosť dostatočne vybavená na online vzdelávanie. Len 46 % ľudí odpovedalo áno, 51 % odpovedalo nie a zvyšné 3 % odpovedať nevedeli. Z týchto 46 % zároveň každý deviaty rodič uviedol, že problémom je nielen technika, ale aj obmedzené internetové pripojenie.

Problémy s technikou uvideli najmä rodičia detí na stredných školách a na 1. stupni základných škôl. OZ Rodičia nový projekt víta: „V období nastupujúcej digitalizácie vzdelávacieho procesu totiž považujeme za nevyhnutné, aby každé dieťa malo doma, prípadne v škole, prístup k zariadeniu, ktoré mu zaručí dostupnosť preňho určeného digitálneho vzdelávacieho obsahu.“

Kto môže získať 350 eur?

O peniaze však nemôže požiadať každý rodič. Projekt rozdelil žiadateľov na štyri väčšie skupiny a to nasledovne:

  • Žiaci, ktorí sú členmi v domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti v tomto prípade nemôže presahovať životné minimum).
  • Žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí.
  • Žiaci, ktorí sú členmi v domácnosti, ktorá neprekračuje 60 % mediánu príjmu.
  • Žiaci prvého ročníka stredných škôl (v školskom roku 2022/2023) a žiaci piateho ročníka osemročných gymnázií.

Stačí splniť jednu z vyššie uvedených podmienok. Ak potrebujete vyrátať svoj medián, môžete si pozrieť túto prehľadnú tabuľku. Stačí nájsť, koľko členov domácnosti nad a pod 14 rokov života sa u vás nachádza a podľa toho sledovať mesačný príjem v eurách. Ak sa dostanete pod hranicu, môžete o bonus požiadať aj vy.

Projekt počíta aj s tým, že prihlásiť sa môžu i deti študujúce na Slovensku, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky. Ministerstvo odhaduje, že o projekt by podľa nastavených kritérií mohlo požiadať 152-tisíc žiakov. Aj po našom rátaní vychádza, že ak by sa prihlásili všetci z nich, peniaze by mal obdržať každý.

Stačí vyplniť formulár

Prihlasovanie začalo v marci 2023 a potrvá do 30. júna. Ak sa chcete prihlásiť aj vy, stačí jednoducho vyplniť formulár, v ktorom vypíšete údaje o žiakovi (povinné sú len meno, priezvisko, ročné číslo, bydlisko a škola) a o zákonnom zástupcovi (alebo viacerých). Potom stačí len určite, do ktorej kategórie patríte a súhlasiť s podmienkami. Formulár nájdete priamo na webe Ministerstva. Vyplniť ho môžete aj na príslušných úradoch v papierovej forme.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako sa starať o ovocné stromy? S našimi radami úrodu nebude stíhať zbierať

Ako využiť bonus?

Bonus môžete teoreticky využiť na nákup takmer každého tabletu, stolného počítača či notebooku, no aj v tomto prípade má ministerstvo zopár výhrad. Zariadenie musí spĺňať minimálne HD rozlíšenie displeja, fyzický port, zabudovanú alebo pripojiteľnú klávesnicu, kameru/reproduktor/mikrofón a možnosť pripojenia na internet.

Na to, aby ste vedeli, ktoré zariadenia spĺňajú (nielen) spomínané požiadavky, však nemusíte byť technický guru. Nákup bude totiž možný u desiatok predajcov elektrotechniky po celom Slovensku. Stačí prísť do predajne, zariadenie si vybrať, doplatiť (ak stojí viac ako 350 eur) a začať ho používať.

Medzi ďalšími požiadavkami však sú vopred nainštalovaný operačný systém a zariadenie musí byť vyrobené najneskôr v roku 2022. Všetky požiadavky nájdete na webe ministerstva. So všetkými otázkami ohľadom parametrov aj spomínaného softvéru vám v predajniach pomôžu.

Predajcovia po celej republike

Štát nechal voľnosť konkurencii. Do výzvy sa môžu prihlásiť nielen žiaci, ale aj samotní predajcovia elektrotechniky. Nakoľko nákup a distribúcia techniky pre odhadovaných viac ako 150-tisíc žiakov je náročná, štát nechá výber zariadenia, značky, veľkosti, ceny a predajcu výhradne na vás.

Úspešným uchádzačom o bonus by mal prísť kupón, ktorý môžu uplatniť u predajcov zapojených do výzvy. V čase písania článku ich Ministerstvo zatiaľ nezverejnilo, no malo by tak urobiť v dohľadnej dobe. Už teraz niektorí veľkí hráči informujú, že si u nich môžete bonus uplatniť.

Väčšina z nich ale uvádza, že nemôže ísť o bežnú internetovú objednávku. Nakoľko nevedia kontrolovať zariadenia objednané cez internet, rozhodli sa, že tablety či notebooky si budete môcť kúpiť len fyzicky na predajni alebo objednať cez internet a prísť si ich do predajne osobne vyzdvihnúť. Každý predajca však môže mať iné podmienky, preto si ich vopred naštudujte.

Budete žiadať o 350 eur z tejto výzvy?

Prichádza projekt neskoro?

Projekt Digitálny žiak niektorí kritizujú za jeho neskoré doručenie finančnej pomoci. Tento krok by radšej uvítali už počas pandémie. Ministerstvo sa bráni týmto argumentom a hovorí, že nikto nevedel, aká bude pandémia dlhá, ako vyzerajú digitálne zručnosti žiakov a koľko z nich bude na kúpu techniky potrebovať financie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Dotkne sa vás každá kritika a zle znášate konflikt? Možno trpíte týmto aktuálnym fenoménom

Dokonca sa objavili aj špekulácie, že niektorí rodičia kúpia zariadenie a predajú ho, na čo OZ Rodičia reaguje nasledovne: „Každému hneď napadne nezodpovedný rodič, ktorý zakúpené zariadenie hneď predá alebo k nemu žiaka ani nepustí. Musíme si už ale začať navzájom veriť, sústrediť sa na tie pozitívne prípady a v prípade tých negatívnych situáciu jednoducho riešiť.“

Za prvý mesiac eviduje ministerstvo viac ako 30-tisíc žiadostí. V tlačovej práve uvádza, že väčšina z nich sú žiaci prvého ročníka strednej školy, ktorí nemusia potvrdzovať žiadne príjmy domácnosti. Prvé kupóny na zariadenia by mali chodiť rodičom v priebehu jari, pričom obchodníci už iniciatívu naplno spustili a čakajú prvých kupcov.

Projekt dokonca počíta s rezervou 12 miliónov eur, ktoré sa použijú na vyplatenie učiteľov či asistentov, ktorí naučia deti techniku aktívne a správne používať nad rámec svojich bežných povinností.

Termín registrácie sa predlžuje

O bonus bolo pôvodne možné žiadať len do 30. júna 2023 registráciou na internete. K 26. júnu tak urobilo viac ako 90-tisíc žiakov, pričom viac ako 10-tisíc žiakov už má svoje zariadenie doma. Pomoc však ešte nie je vyčerpaná úplne, preto ministerstvo predĺžilo termín registrácie. Žiaci a ich zákonní zástupcovia tak budú môcť o 350-eurový príspevok žiadať aj počas letných prázdnin.

Našim cieľom je doručiť pomoc čo najväčšiemu počtu žiakov. Z tohto dôvodu predlžujeme možnosť registrácie – skupina žiakov prvých ročníkov stredných škôl môže o príspevok požiadať do 31. augusta 2023, pre všetky ostatné oprávnené skupiny žiakov je termín do 30. septembra 2023,“ informoval Mário Lelovský z Digitálnej koalície, ktorá národný projekt zastrešuje.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, digitalnyziak.sk, ozrodicia.sk
Odporúčame