Vyčistite si klávesnicu od počítača: Vďaka tomuto spôsobu vám neunikne žiadna špina!

čistenie klávesnice

Tento postup vám ukáže, ako dôkladne vyčistiť klávesnicu od počítača (Zdroj: Freepik/formatoriginal)

Dnes si povieme, ako správne vyčistiť počítačovú klávesnicu. Článok je určený na čistenie mechanickej alebo stolovej klávesnice, ale na záver si povieme aj to, ako očistiť notebookovú klávesnicu.

Budete potrebovať:

  • papierové utierky,
  • čistiaci roztok na báze alkoholu (alebo vlhčené utierky s alkoholom),
  • plochý skrutkovač,
  • štetec
  • a čistý pracovný priestor.

Postup:

Najprv sa uistite, že máte prístup k čistému a dostatočne veľkému pracovnému priestoru. Keďže budete vašu klávesnicu rozoberať, je dôležité, aby ste mali kde vybraté súčiastky poukladať.

čistenie stola
(Zdroj: Freepik/towfiqu999)

Predtým, ako sa pustíte do hĺbkového čistenia klávesnice, je dôležité vyčistiť ju od akýchkoľvek nečistôt usadených na povrchu, preto ju poutierajte. Nezabudnite klávesnicu odpojiť alebo vypnúť.

čistenie klávesnice
(Zdroj: Freepik/towfiqu999)

Pomocou skrutkovača začnite z klávesnice pomaly vyberať jednotlivé klávesy. Nie každý má zrejme mechanickú klávesnicu, ale pri väčšine klávesníc pre stolné počítače by vyberanie kláves nemalo robiť problém. Aj po vybraní ich udržujte usporiadané, aby ste žiaden kúsok nestratili. Zároveň pre vás potom bude jednoduchšie klávesy poukladať naspäť. Dávajte pozor aj na akékoľvek ďalšie časti na vašich klávesoch, napríklad dlhšie klávesy môžu mať na spodnej strane kovové pružinové lišty.

čistenie klávesnice
(Zdroj: Freepik/vlarvix)

Teraz, keď sú vaše klávesy odstránené, nastal čas vyčistiť nečistoty a čokoľvek iné, čo sa nahromadilo pri používaní klávesnice. Použite na to kombináciu štetca a papierovej utierky s trochou čistiaceho alkoholového roztoku.

čistenie klávesnice
(Zdroj: Freepik/andrznam)
čistenie klávesnice
(Zdroj: Freepik/MrDm)

Vyčistite aj klávesy. Na čistenie použite alkohol a papierovú utierku (alebo malé množstvo vody). Nezabudnite na boky kláves, tie budú asi najšpinavšie. Môžete ich tiež vyčistiť tak, že ich namočíte do nádoby s mydlovou vodou. Stačí naplniť nádobu vodou, nastriekať do nej trochu mydla na ruky alebo saponát a vydrhnúť klávesy malou kefkou alebo handrou, keď sa dobre namočia.

klávesy z klávesnice vo vode

(Zdroj: Freepik/andrznam)

Po vyčistení klávesy poskladajte naspäť. Tento proces bude vyžadovať trochu sily, ale to je úplne normálne. Ak majú vaše klávesy nejaké špeciálne časti, vložte ich do klávesnice ako prvé.

(Zdroj: Freepik/daryadanik)

Pre vlastníkov notebooku odstraňovanie kláves nie je možné, takže vašou najlepšou možnosťou bude očistiť klávesnicu štetcom navlhčeným v alkohole. Môžete vyskúšať použiť aj menšiu kefku alebo dokonca špáradlo.

čistenie notebooku
(Zdroj: Freepik/albertyurolaits)

Nezabudnite na káble a obrazovku. Vezmite vlhkú papierovú utierku a prejdite ňou po celej dĺžke kábla. Upozorňujeme, že na čistenie obrazovky nepoužívajte prostriedok s alkoholom.

čistenie notebooku
(Zdroj: Freepik/albertyurolaits)

Po vyčistení klávesnice ju znova zapojte alebo zapnite. Teraz ju môžete opäť začať používať, tento raz o čosi spokojnejšie.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, instructables.com
Odporúčame