Ako sa starať o ovocné stromy? S našimi radami úrodu nebude stíhať zbierať

ovocné stromy

Ako sa starať o ovocné stromy počas roka? (Zdroj: GettyImages)

V každej väčšej záhrade sa nachádzajú ovocné stromy. Aby ste z nich mali bohatú úrodu, musíte sa o ne pravidelne starať. Ide najmä o ich rezanie a hnojenie. V našom prehľade sa dozviete, čo od vás stromy vyžadujú na jar, cez leto a počas jesene.

V článku sa dočítate, ako sa starať o:

Jabloň

Jabloň je jedným z našich najpopulárnejších ovocných stromov. Starať sa o ňu musíte od jari do jesene. V zime strom odpočíva.

Jar

Jar je obdobie, kedy sa jabloň prebúdza zo zimného spánku a začína sa pripravovať na nový rast. Je dôležité skontrolovať strom a odstrániť všetky suché, poškodené alebo choré konáre, ktoré môžu jeho zdravie ohrozovať. Hnojte kompostom alebo iným organickým hnojivom, najlepšie na báze kostnej múčky. Strihajte až v čase, keď nehrozia nočné mrazy, teda najskôr v apríli.

Leto

Letné mesiace sú kritické, pretože sa v tomto období vyvíjajú plody. Strom zalievajte, no nie príliš často. Dôležité je odstraňovať výhonky z kmeňa, ktoré sa môžu objaviť pod korunou. Zbytočne berú živiny. Zbavte sa aj plodov, ktoré sú choré, aby ste zabránili šíreniu infekcie.

Jeseň

Na jeseň plody zrejú a po ich zbere sa začína zazimovanie. Okrem zberu zdravých plodov sa zbavte aj tých zlých, vrátane suchých listov a odumretých konárov. Pred zimou môžete strom ešte poslednýkrát pohnojiť a odporúčame pôdu v okolí stromu aj pomulčovať. Zabránite tak mrazu, aby sa dostal až ku koreňom. Kôru až po korunu je vhodné vápnovať, aby do nej hmyz nekládol vajíčka.

Hruška

Hruška je celkom nenáročná na starostlivosť. Treba jej však občas venovať pozornosť, povieme vám akú.

Jar

V jarných mesiacoch sa uistite, že pôda je dobre pripravená a obohatená o živiny, ako sú dusík a fosfor. V opačnom prípade aplikujte hnojivo najmä s týmito látkami. Podobne ako v prípade jablone, aj na hruške odstráňte mŕtve konáre. Pamätajte, že hruška na rast potrebuje dostatok sveta, takže by sa nemala vysádzať v tesnej blízkosti alebo v tieni.

Leto

V lete je dôležité udržiavať strom zavlažovaný. Hruška potrebuje dostatok vody na to, aby si udržala svoje listy a plody zdravé. Polievajte ju v malých množstvách, ale dostatočne často. O vlhkú pôdu okolo nej sa postaráte mulčovaním. Ak si všimnete, že listy alebo plody napadli škodcovia, je potrebné sa ich zbaviť, najlepšie prírodnými postrekmi.

Jeseň

Tak ako v prípade jablone, aj tu platí, že na jeseň musíte pozbierať všetky plody – tie dobré aj tie zlé. Prebytok ovocia môžete zavariť na zimu. Taktiež radíme premulčovať pôdu a na kmeň aplikovať vápno, aby doň hmyz nenakládol vajíčka.

Broskyňa

Broskyne sú výbornou voľbou pre každého záhradkára, ktorý sa chce tešiť z chutného ovocia. O tento ovocný strom sa musíte starať počas celého roka.

Jar

Najdôležitejšou jarnou činnosťou je rezanie. Vhodné je stihnúť to ešte pred kvitnutím. Na jar stačí, ak prečistíte korunu od suchých konárov a zostrihnete tie, ktoré smerujú dovnútra koruny. Túto činnosť vykonávajte až po ústupe jarných mrazov. Výhonky pred kvitnutím skráťte približne o tretinu, a to prelome jari a leta.

Leto

Letný rez by mal vykonať skúsený záhradkár. Odstraňujú sa približne dve tretiny kvetných pukov. Niekomu to môže prísť ako veľa, no broskyňa veľmi rýchlo rastie a ešte rýchlejšie kvitne a zreje. S polievaním broskýň opatrne. Mali by dostávať pravidelnú vlahu, ale ak sú preliate, začne im hniť koreňový systém.

Jeseň

Aj na jeseň vás čaká prerezávanie. Ostrým rezačom alebo záhradnou pílkou by ste sa mali zbaviť všetkých konárov, ktoré sú suché, staré alebo choré. Nebojte sa broskyňu aj poriadne oholiť. Musia na nej zostať len zdravé konáre a vetvy, pretože len tie prežijú zimu a môžu na jar znovu začať kvitnúť. Nezabudnite ich zavápnovať.

Marhuľa

Aj marhuľa je na Slovensku veľmi obľúbená a pestuje sa pomerne jednoducho.

Jar

Marhuľový strom je veľmi podobný tomu broskyňovému. Na jar mu môžete v jeho raste pomôcť hnojivom v obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Reže sa najmä na jar a to tiež počas teplejších dní do tretiny svojej veľkosti. Čím je strom starší, tým menej ho režte, najviac počas prvých dvoch rokov.

Leto

Tento strom potrebuje minimum vody, no sem tam, najmä v suchšom letnom období, mu trochu vlahy doprajte. Marhuľa je náchylná na škodcov. Stromy sa zvyčajne striekajú pesticídmi, no počas leta nie, pretože prídu aj o užitočný hmyz. Odborník v špecializovanej predajni vám s prípravkom poradí, my vám prezradíme, že postrek by ste mali nanášať počas bezveterného dňa.

Jeseň

Na jeseň opakujte hnojenie, no tento raz nemusí mať zmes veľký obsah dusíka (ten sa dopĺňa najmä na jar). Ak ste marhuľu sadili na jeseň, budete ju na jeseň aj rezať. Každopádne sa musíte zbaviť starých a zhnitých vetví. Strom sa odporúča zavápnovať a čakať znova na jar.

Nektárinka

Z trojice marhuľa, broskyňa a nektárinka je práve tá tretia najzložitejšia na starostlivosť. Veľmi záleží od odrody, ktorú pestujete.

Jar

Nektárinky sa sadia výlučne na jar a to je presne obdobie, kedy vás s nimi čaká najviac práve. Väčším stromom treba prekypriť pôdu umlčovaním a dopriať im aj potrebné živiny vo forme hnojive – vyberajte najmä tie s vysokým obsahom dusíka. Ak ste už počas sadenia pridali dosť hnojiva, na päť rokov máte pokoj a stačí zeminu len dobre mulčovať.

Leto

Zrenie nektáriniek trvá zhruba 4 až 5 mesiacov. Ak u vás nie je dostatočné teplo niekoľko mesiacov za sebou, zrejme sa vám ich nepodarí vypestovať. Taktiež ju budete pravidelne zalievať a to počas celej doby zrenia (teda prakticky už od jari). Ak nektárinka začína dobre kvitnúť, rezať ju v lete nemusíte.

Jeseň

Na jeseň sa reže až vtedy, keď je všetko ovocie aj listy už dolu zo stromu. Zbaviť sa musíte všetkých suchých, slabých, chorých aj zranených stoniek. Na jeseň môžete strom znova pohnojiť (už netreba veľkým množstvom dusíka), aby si mohol čerpať živiny aj počas zimy.

Čerešňa

Každá odroda čerešní si vyžaduje o niečo inú starostlivosť. Prezradíme vám teda najmä to, čo majú spoločné.

Jar

Nebojte sa čerešni dopriať poriadny jarný strih. Ostať by malo len niekoľko kostrových vetiev a menších konárov, ktoré sú zdravé a silné. Počas prvých rokov mladú čerešňu nemusíte hnojiť, po zhruba 5 rokoch už áno. Hnojiť môžete spoločne s prvým zavlažovaním – ak máte neskoré odrody, stačí v máji.

Leto

Na nezdravé vetvy si dajte pozor aj v lete a postupne sa ich zbavujte. Kvetov je na zdravom strome naozaj veľa a možno budete na niektoré konáre potrebovať aj styčné stĺpy (pokojne stačia drevené), aby sa pod ťarchou ovocia nezlomili. Hnojiť môžete ku koncu leta, niektorí odporúčajú vtáčí trus.

Jeseň

Na jeseň sa mulčuje, však maximálne do hĺbky 10 centimetrov, aby ste nepoškodili koreňový systém. Suché lístie by ste mali pozbierať, pretože sa z neho môžu dostať choroby do zeme a to isto nechcete. Suché konáre môžete prezerať, kmeň dobre ovápnovať a čakať znova na jar.

Slivka

Slivka nepochybne patrí k obľúbeným letným stromom. Aby ste vypestovali zdravú úrodu, musíte sa o ňu starať.

Jar

Slivka sa strihá už skoro na jar, zvyčajne v marci alebo apríli. Okrem tradičného rezu odporúčame odstrániť aj všetky vetvičky pod korunou, ktoré počas zimy začali rásť. Spoločne s hnojivom slivku polievajte, no znova platí, že príliš veľa vody narobí viac škody ako úžitku.

Leto

Cez letu potrebuje slivka vody podstatne viac (najmä mladý strom). Polievajte ju popri celom koreňovom systéme, nie len pri kmeni. Slivka je navyše veľmi náchylná na škodcov, najmä na vošky či slimáky. Ak ich neodstránite, zožerú listy a zničia úrodu. Strom rastie aj počas leta, aspoň raz mesačne kontrolujte odumreté konáre a vetvy, ktoré zrežete.

Jeseň

Počas jesene strihajte slivku už len ojedinele. Už na prelome leta a jesene začne mať chutné plody, ktoré môžete zjesť alebo zavariť. Zrelé slivky majú tmavofialovú farbu a začínajú mäknúť. Ak sa rozhodnete, že budete sadiť slivku na jeseň, pokojne tak môžete urobiť, no jej prvý rez nechajte až na jar, pretože v zime by pravdepodobne zamrzla.

Orech

Orech nie je náročný na pestovanie. Ak je už dobre zakorenený, budete sa starať najmä o jeho rezanie.

Jar

Jarné rezanie môžete vykonávať len v prípade, že aj nočné teploty sa už nedostanú pod nulu. Reže sa kvôli starnutiu stromu, aby si vedel aj po rokoch zachovať zdravú korunu (len stromy vysoké viac ako 1,5 metra). Na strome by mali ostať len 3 či 4 kostrové vetvy a pár konárov z nich, zvyšok môže ísť pokojne dolu. Hnojiť odporúčame prírodným hnojivom, zdravému stromu bude stačiť.

Leto

V lete sa orech reže len raz za pár rokov, aj to najmä v prípade, že má odumreté alebo choré konáre či vetvičky. Kontrolujte ho preto pravidelne. Netreba mu príliš veľa vody, stačí len občas. Za to však potrebuje veľa slnka, preto ak ho ešte len idete sadiť, postarajte sa, aby nevyrastal v tieni iných stromov či budov.

Jeseň

Koruna orecha rastie aj po tom, čo opadá všetko zrelé ovocie aj jeho listy. Preto po opadaní čím skôr vykonajte jesenný rez. Odstráňte všetko, čo na jeseň vyrašil. Ak by ste to neurobili, na jar by vás čakala poriadna bujará a nepekná koruna.

Máte v záhrade ovocné stromy?

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, zahrada.sk, farm.com, garden.com
Odporúčame