Chovanie včiel či rýb na jedlo v paneláku: Nový trend v zdravej výžive?

Domáce akvárium

sxc.hu

Triedenie odpadu, konzumácia biopotravín, elektromobil – to niektorým Newyorčanom nestačí. Dvaja bývalí bankoví úradníci si začali chovať v srdci mestskej džungle ryby a snažia sa pri tom brať čo najvyšší ohľad na životné prostredie, píše agentúra AFP.

Christopher Toole a Anya Pozdeevová, ktorí založili Spoločnosť pre akvaponické hodnoty a vzdelávanie (SAVE), zdôrazňujú, že ide o viac ako ekológiu. Podľa tridsaťdeväťročnej Anyi je to veľmi stará technika. Spočíva v tom, že sa rybky určené pre konzumáciu chovajú v akváriu. Použitá voda sa využíva na zalievanie rastlín. Trus rybiek vyživuje rastliny, ktoré zase čistia akvárium.

Tento miniatúrny ekosystém umožňuje vyrábať vlastné biopotraviny v byte a bez zvláštneho zariadenia, uisťujú Anya a Christopher. „Vyrobili sme si svoj systém z vedier na smeti,“ vysvetľuje Anya, ktorá sem pred 20 rokmi prišla z rodnej Sibíri.


Mohlo by vás zaujať: Spestrite si domov štýlovo: Živými rybkami v akváriu bez údržby!


Ešte nedávno tento pozoruhodný párik ekológov pracoval dlhé hodiny vo finančnom sektore, v mrakodrape na Manhattane. Dnes sa usadili v úplne inom prostredí, v Bronxe. Po finančnej kríze z roku 2008 Christopher, vtedy viceprezident Sovereign Bank, zistil, že má problémy, spojené podľa neho so stresom. Obaja boli sklamaní svojou kariérou v prostredí, „kde vás vyžmýkajú až do poslednej kvapky a potom odvrhnú“, vysvetľuje Anya. „Chceli sme zostať nohami na zemi,“ dodáva štyridsaťsedemročný Toole. Obaja sa teda rozhodli presedlať na chov rybiek. Toole mal skúsenosti s vodou vďaka svojmu otcovi, u ktorého trávil dovolenku v centre pre morský výskum Woods Hole na severovýchode Spojených štátov.

Akvapónia je udržateľná forma produkcie potravín, ktorá kombinuje tradičnú akvakultúru (chov prevažne rýb) a hydropóniu (pestovanie rastlín v živnom roztoku namiesto hliny). Akvaponický systém kombinuje obe tieto formy produkcie potravín do symbiotického celku, v ktorom sú odpady vzájomne využívané ako zdroj živín.


Mohlo by vás zaujať: Hobby pre mužov, ženy aj deti: Chytanie rýb môže byť skvelým relaxom


Anya a Toole vyučujú akvapóniu asi 80 detí na juhu Bronxu, v jednej z najchudobnejších štvrtí v Spojených štátoch. Pri nedávnej prednáške deti pomáhali čistiť akváriá, sadili mätu, rastliny. „Bojím sa, že ma uhryzne,“ hovorí ustrašene dievčatko ponárajúce rúčku do kade, kde pláva tilapia. „To ona má strach, že ju uhryzneš,“ odpovedá jej Christopher.

Christopher chová niekoľko druhov rýb, ale s tilapiou má najväčšie úspechy. Tieto ryby potrebujú len 35 litrov vody a za deväť mesiacov sú tak veľké, že sú vhodné na konzumáciu.


Mohlo by vás zaujať: Vietnamské prasiatka kraľujú slovenskému vidieku: Zaobstaráte si jedno aj vy?


Anya začala pestovať šampiňóny na kartóne, keď zistila, že im vyhovuje teplé a vlhké prostredie, rovnako ako tilapiám. Christopher sa zas pustil do chovu včiel. „V našej obývačke teraz máme 10 000 včiel. Nespím len s rybami, ale tiež so včelami,“ hovorí. Majú vôbec právo chovať všetku túto háveď v New Yorku, ktorý je známy prísnymi predpismi pre chov domácich zvierat? „V podstate áno, zvieratá nesmú robiť hluk,“ hovorí Anya. „To je výhoda rýb,“ dodáva.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK/AFP
Odporúčame