Chráňte si mozog aj srdce a zmiernite stres: Dajte si hrsť tých pravých orechov!

Orechy

thinkstockphotos.com

Orech kráľovský patrí k najrozšírenejším a najpestovanejším drevinám vôbec. Jeho maličké a zdanlivo nenápadné plody v sebe ukrývajú nesmierne bohatstvo v podobne zdravotných účinkov. Ukrýva sa v nich totiž množstvo potrebných látok od vitamínov, cez minerály, antioxidanty až po omega-3 mastné kyseliny.

Celkovo existuje viac ako 50 rôznych druhov orechov a niektoré zdroje uvádzajú, že práve vlašské orechy sú tie najvzácnejšie i najzdravšie. Či je tomu skutočne tak povedať nevieme, čo je však isté, je ich účinok na životne dôležité orgány a veľké množstvo rôznych telesných procesov.

Prospievajú k správnej funkcii mozgu

Vlašské orechy obsahujú veľké množstvo tzv. neuroprotektívnych zlúčenín. Ich úlohou je chrániť mozgové bunky, teda neuróny, pred poškodením, či odumieraním. Sú to najmä vitamín E, kyselina listová, melatonín, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Nielenže podporujú činnosť mozgu, zvyšujú jeho odolnosť voči rôznym chorobám, ale zlepšujú aj jeho kognitívnu a motorickú funkciu, ktoré sa so zvyšujúcim vekom môžu oslabovať.


Mohlo by vás zaujať: Para orechy sú plné antioxidantov: Koľko si ich denne dopriať?


Môžu zmierniť príznaky demencie

Pravidelnou konzumáciou vlašských orechov môžete odvrátiť riziko vzniku demencie. Tvrdí to doktorka Abha Chauhan zo Štátneho inštitútu v New Yorku. Podľa nej nedostatočný príjem vlašských orechov resp. látok, ktoré obsahujú môže spôsobiť výrazné problémy s pamäťou a učením a dokonca aj stratu fyzickej a emocionálnej kontroly. Čo tieto stavy môže odvrátiť je vitamín E a flavonoidy, ktoré ničia škodlivé voľné radikály, ktoré spôsobujú demenciu.

Udržujú srdce zdravé a silné

Vlašské orechy by do svojho jedálnička mali zaradiť aj ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi chorobami, prípadne tí, ktorí sú na základe genetiky náchylní na podobné komplikácie. Obsahujú totiž aminokyselinu zvanú L-arginín, ktorá pomáha uvoľňovať cievy a udržiavať normálny krvný tlak. Riziko infarktu myokardu sa tiež znižuje práve s pravidelnou konzumáciou vlašských orechov. Môžu za to omega-3 mastné kyseliny a kyselina alfa-linolénová. Tie majú protizápalové účinky a znižujú riziko vzniku krvných zrazenín.


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


Obsahujú zdravé tuky

Hoci samotné orechy obsahujú veľké množstvo tukov (100 g orechov ich obsahuje až 65 g), ide predovšetkým o zdraviu prospešné nenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Množstvo ľudí sa im práve pre tento fakt vyhýba, no pravdou je, že pri správnom dávkovaní sú nevyhnutnou súčasťou zdravej životosprávy. Orechy totiž obsahujú i vlákninu a bielkoviny, ktoré pri chudnutí organizmus jednoducho potrebuje. Stačí, ak ich zapojíte do jedálnička v podobe jednej hrste v čase desiaty či olovrantu.

Chránia pred cukrovkou

Schopnosť chrániť organizmus pred rizikom cukrovky majú všetky druhy orechov, vlašské nevynímajúc. Podľa štúdie, ktorej výsledky boli uverejnené v magazíne Journal od Nutrition, už 28 g orechov dvakrát za týždeň môže znížiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu až o 24%. Ich pravidelná konzumácia sa však odporúča aj u pacientov, ktorí diabetom už trpia.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé chrumkanie: Kešu je to pravé orechové


Na vlasy aj pokožku

Vlašské orechy sú bohaté na antioxidanty a vitamíny skupiny B. Tie chránia pokožku i vlasy pred voľnými radikálmi, vďaka čomu dochádza k posilneniu vlasových korienkov, zastaveniu nadmerného vypadávania vlasov, vyplneniu jemných vrások a spomaleniu známok starnutia.

Zmierňujú stres

Vlašské orechy a olej, ktorý sa z nich vyrába, obsahujú veľké množstvo vlákniny, antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín (najmä kyseliny alfa-linolénovej) a omega-3 mastných kyselín, ktoré okrem všetkých vyššie spomínaných účinkov dokážu potláčať aj príznaky stresu. Organizmus je vďaka nich schopný pružnejšie zvládať napäté situácie a v menšej miere dochádza k nabúraniu psychickej rovnováhy.


Ktoré druhy orechov máte najradšej a ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame