Chráňte životné prostredie aj peňaženku: Skúste obmedziť odpad na minimum

Sklenené fľaše

gettyimages

Popularita recyklovania a všeobecné povedomie o dôležitosti triedenia odpadu každým rokom rastie. Aj vo vašej domácnosti sa pravdepodobne nachádza odpadkový kôš na plechovky oddelený od toho bežného, dávate pozor na hádzanie skla do kontajnera správnej farby, alebo spracúvate potravinový odpad formou kompostovania. Zamysleli ste sa však nad tým, aké množstvo odpadu v konečnom dôsledku vyprodukujete? Ďalším krokom po bežnom triedení je minimalizovanie odpadu ako takého.

Zero waste alebo minimal waste je označenie životného štýlu a návykov, ktoré priamo súvisia s množstvom vyprodukovaného odpadu. Ľudia, ktorí žijú v súlade s touto filozofiou, majú snahu vyhnúť sa všetkým nepotrebným obalovým materiálom, nepoužívajú jednorazové predmety a investujú do kvalitných materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Prejsť na zero waste vyzerá ako náročná úloha, no vďaka týmto jednoduchým tipom môžete množstvo odpadu výrazne znížiť takmer okamžite.

Nákupné vrecká a tašky

Pohodlné plastové nákupné tašky a vrecká na ovocie používa množstvo ľudí na každodennej báze. Spomeňte si na svoj posledný rodinný nákup a na množstvo plastov, ktorých život začal v supermarkete a skončil po príchode domov. Jednoduchým riešením sú znovu použiteľné nákupné tašky, napríklad plátenné alebo sieťkové, ako aj textilné vrecká na ovocie.


Mohlo by vás zaujímať: Geniálny eko nápad zo Slovenska: Tento jednoduchý patent môže výrazne obmedziť množstvo odpadu


Potraviny

Množstvo potravín, ktoré pravidelne kupujete, prichádza v nezmyselnom množstve obalového materiálu. Pomaranče v sieťkach, hrozno v plastových košíkoch, orechy v krabičkách, balené mäso… Kúpou voľných potravín nielen znížite vyprodukovaný odpad, no zároveň aj ušetríte. Naváženie strukovín do vlastnej nádoby alebo uprednostnenie sypaného čaju pred porciovaným má z dlhodobého hľadiska pozitívny vplyv na prostredie aj vašu peňaženku.

Online nakupovanie

Nechať si niečo zaslať poštou vyžaduje obrovské množstvo papiera, bublinkovej fólie, lepiacej pásky a iných vecí, ktoré chránia tovar pred poškodením. Ak máte možnosť vybraný tovar prevziať osobne, určite ju využite. Opäť platí, že na poštovnom a balnom ušetríte nezanedbateľné peniaze.


Mohlo by vás zaujímať: Žijeme dobu plastovú: Znížte v novom roku ich spotrebu a pomôžte planéte


Vymeňte plasty za sklo

Plastové fľaše z minerálok môžete jednoducho nahradiť sklenenou fľašou. Ak máte starosti o čistotu vody z kohútika, investujte do fľaše so zabudovaným filtračným systémom. Aj nádoby na potraviny vyrobené zo skla ponúkajú veľké výhody – dlhšie vydržia a vyzerajú jednoducho lepšie. Nezabudnite na poháre zo zaváranín alebo kávy – môžete ich vyčistiť a použiť opakovane.

Vyhnite sa slovu „jednorazové“

Či už ide o batérie do diaľkového ovládača, pomôcky na holenie, vreckovky alebo taniere a príbory na záhradnej oslave, skúste tieto veci zo svojej domácnosti vyradiť. Na trhu je obrovské množstvo dostupných alternatív, ktorých používanie pomôže vám aj prírode.


Snažíte sa obmedzovať množstvo vyprodukovaného odpadu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame