Chrípka a prechladnutie. Ľudia ich neberú vážne a to je chyba

choroba

PR článok/Coldrex

Týka sa to veľkej časti populácie. Viac ako milión ľudí na Slovensku ochorie každoročne na chrípku. Jej príznaky pozná snáď každý.

Nepríjemné škriabanie v hrdle, upchatý nos, telo ako v ohni alebo naopak zimnica. Často sa dostaví aj únava, kašeľ, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Miernejší priebeh zas máva prechladnutie. Práve z dôvodu, že ide o takého všedné ochorenie, berú ľudia chrípku na ľahkú váhu a nepreliečia ju. Lekári ale varujú, že týmto správaním sa vystavujú riziku zdravotných komplikácií. Nehovoriac o tom, že následne potrebujú dlhší čas na úplné uzdravenie sa.

Ako sa teda správať a čo robiť pri chrípke a prechladnutí? „Keď už s chrípkou pacient príde, poradím mu kľudový režim. Posteľ a vyležať sa.“ hovorí praktická lekárka Eva Polachová. Okrem odpočinku by mal mať chorý zároveň dostatočný prísun tekutín. Tých by mal vypiť aspoň tri litre denne. Vhodné je striedať čaje, džúsy a minerálky.

A čo s nepríjemnými príznakmi sprevádzajúcimi chríku a prechladnutie, o ktorých bola reč na začiatku? Zmierniť sa dajú pomocou liekov, ktoré sú na to určené. Najlepšou voľbou sú viaczložkové liečivé prípravky, ktoré pôsobia proti viacerým príznakom súčasne. Jedným z nich je Coldrex. Použitie antibiotík na chrípku a prechladnutie je diskutabilné, pretože ide o vírusové ochorenie.

Coldrex má viaceré varianty. Môžete si vybrať medzi tabletami alebo rozpustným práškom na výrobu horúceho nápoja, ktorý ocení aj vaše boľavé hrdlo. Tablety aj nápoje pôsobia proti horúčke, ktorú je potrebné tlmiť, ak telesná teplota presiahne 38°C. Ďalej pôsobia proti bolesti, tlmia kašeľ, uvoľňujú upchatý nos a obsahujú potrebný vitamín C. Výrobky Coldrex sú voľne predajné lieky na vnútorné použitie. Pred ich užitím si však nezabudnite starostlivo prečítať príbalovú informáciu, poraďte sa s lekárom či lekárnikom.

Ak máte chrípku alebo ste prechladnutí a poctivo sa potíte v posteli, tak vo väčšine prípadov ochorenie do týždňa odozneje. Niekedy ale môže ísť o závažnejšiu chorobu. Ak teplota vystúpi na viac ako 39° C a takto vysoká zostane dlhšie ako jeden deň, prípadne ak sa celkový stav po troch dňoch nezlepší, je vhodné vyhľadať lekára.

Chrípke a prechladnutiu sa ale dá pomerne úspešne zabrániť. Najspoľahlivejšou ochranou je silný imunitný systém. Posilňujte ho teda kvalitnou vyváženou stravou, dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, otužovaním a dostatočnou relaxáciou.

V období zvýšeného výskutu chorôb je vhodné vyhýbať sa väčším zoskupeniam ľudí. Vzhľadom na to, že okrem kašľania a kýchania sa vírusy prenášajú tiež prostredníctvom komtaminovaných rúk, tak odborníci ako jedno zo základných, ale veľmi účinných preventívnych opatrení doporučujú časté umývanie rúk.

Zdroj: PR článok/Coldrex, PR článok, PR článok
Odporúčame