Chrípka na jeseň – ako jej predchádzať? Okrem overeného zázvoru pomôžu aj nasledovné domáce medicínky

prechladnutá seniorka

Chrípková sezóna klope na dvere (Zdroj: GettyImages)

Jesenné obdobie je okrem iného charakteristické chrípkovými sezónami. Ak aj posilňujete svoju imunitu po celý rok, nemusí to nutne znamenať, že sa tomuto nepríjemnému ochoreniu vyhnete. Je preto dobré vedieť, ktoré liečivá sú účinné a pri ktorej kombinácii treba byť opatrný.

Charakteristické príznaky chrípky sú horúčka, únava, malátnosť, nechutenstvo, bolesť hlavy a podobne. Nejde o len nepríjemný stav. Pre chronických pacientov môže byť chrípka dokonca rizikovým ochorením. Pacienti preto často siahnu po horúcich nápojoch z lekárne, ktoré spomenuté príznaky tlmia.

Prečo sú nebezpečné

Nebezpečná je kombinácia horúcich nápojov na chrípku a prechladnutie s ďalšími liekmi. Nevyhnutné je preto všímať si zloženie nápojov. „Ak si neuvedomíme, čo všetko horúci nápoj obsahuje, tak sa nám môže veľmi ľahko stať, že sa predávkujeme niečím, čo už v tom horúcom nápoji je. To znamená, že kumulovaná dávka sa môže zvyšovať, keď budeme k horúcemu nápoju, ktorý vo veľkej miere obsahuje napríklad paracetamol, budeme užívať ďalší paracetamol,“ upozornil Marián Šóth z Asociácie súkromných lekárov.

Súčasťou horúcich nápojov býva aj kofeín na povzbudenie organizmu. Opatrní by preto mali byť pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami a ľudia, ktorí sa liečia sa srdce. Veľký objem kofeínu takto vstrebaný cez zažívací trakt môže spôsobiť búšenie srdca alebo dysrytmie pulzu, alebo aj tráviace problémy u ľudí, ktorí sa liečia na vysokú kyselinu v žalúdku. Určite neodporúčam vo veľkej miere a často užívať takéto horúce nápoje.

Zistite, čo pomáha

Pri chrípke je ideálne dopriať si dostatočné množstvo oddychu. Nezabúdajte, že aj zvýšená teplota môže byť prospešná. Signalizuje totiž, že váš imunitný systém bojuje s infekciou. Ak teplota pretrváva alebo stúpa, až vtedy je dobré užiť antipyretiká, teda lieky na jej zníženie. Pokiaľ vám tento stav neprechádza, vyhľadajte lekára, ktorý vám predpíše vhodné lieky.

Nesnažte sa vyliečiť z chrípky okamžite, doprajte svojmu telu čas. Na bolesti hrdla je výborný med alebo cesnak. Ide totiž o prírodné antibiotiká. Vyskúšať môžete aj zázvorový čaj. Základom je čerstvý nastrúhaný koreň. Ten zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 10-15 minút. Na jeden liter vody stačí asi 2-3 cm dlhý kúsok. Výborný je s medom a citrónovou šťavou. Pre zlepšenie chuti a účinnosti je možné k nastrúhanému koreňu pridať: škoricu, klinčeky, fenikel, aníz, jablko, citrónovú či pomarančovú kôru.

 


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame