Chrumkavé orechy: Na čo všetko sa dajú využiť a ako prospievajú nášmu zdraviu?

Orechy

sxc.hu

Obsahujú viac ako 50% zdraviu prospešných olejov, nenasýtené mastné kyseliny, či dokonca bielkoviny. Ktorý plod sa môže pýšiť týmto zložením ak nie práve orechy? Existuje množstvo druhov, z ktorých je však každý dobrý na niečo iné. Koľko z nich ste už vyskúšali?

Využitie je široké

Orechy sa používajú nielen do zákuskov, rôznych plniek, nátierok, cesta, krémov, na prípravu cukroviniek, či ako chrumkavá pochúťka k vínu. Svoje využitie majú aj v modernej kuchyni každého dobrého kuchára. Pridať ich môžete napríklad k mäsu, do šalátov či rozličných omáčok. Využiť je ich možné aj na dekoračné účely, alebo spestrenie celkovej chuti jedla.


Mohlo by vás zaujať: Superpotraviny ako ochranný štít proti rakovine: Doprajte si ich každý deň!


Bohatý obsah určite zaboduje

Orechy sú nabité množstvom živín a zdraviu prospešných látok:

  • obsahujú až 50 % kvalitných olejov
  • asi 20 % bielkovín
  • vitamíny
  • minerály – vápnik, horčík, fosfor
  • nenasýtené mastné kyseliny
  • sacharidy

Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Ktoré druhy sú najpoužívanejšie a na čo sú vhodné?

  • vlašské orechy – v našich končinách sú asi najznámejšie a najpoužívanejšie. Ich využitie patrí k najbohatším: vyrobiť sa z nich dá olej, likér, dokonca kompót, ochucuje sa nimi mäso a pokrmy z neho, no najčastejšie sa využívajú hlavne na pečenie, či už do plniek, cesta, alebo na ozdobenie. Sú vhodné najmä pre ľudí trpiacich problémami krvného obehu alebo poruchami obličiek.
  • arašidy – používajú sa najmä v orientálnej kuchyni, no vyrábajú sa z nich aj chutné pasty, nátierky, poznáme ich ako posýpku na chrumky. Známe sú aj ako častý doplnok stola na návšteve u známych. Ich obsah je bohatý na vitamíny B, E, bielkoviny a vysoké percento tvorí aj kvalitný olej. Zaujímavosťou je, že dokážu kladne ovplyvňovať vznik steatózy pečene, ktorá je problémom obéznych ľudí, ale aj alkoholikov.
  • lieskovce – lieskové orechy majú podobné využitie ako vlašské, používajú sa na pečenie a tiež na dochutenie niektorých jedál. Obsahujú vitamíny B, C a E, železo a meď. Pomáhajú napríklad pri liečbe kašľa, stačí ich postrúhať a vymiešať s medom.
  • para orechy – ich vnútro tvorí biele jadro, ktoré je bohaté na oleje, cukry, množstvo bielkovín a aj vitamínov. U nás sa konzumujú najčastejšie surové, najmä pre ich jedinečnú chuť.
  • mandle – tieto orechy sa používajú na výrobu luxusnejších zákuskov, no svoje chuťové bunky nimi potešíte aj prostredníctvom šalátov, rôznych plniek, či omáčok. Vyrába sa z nich dokonca mandľové mlieko a ich výťažky sú významne využívané v kozmetickom priemysle. Obsahujú veľa železa, vápnika a horčíka. Výrazne znižujú hladinu cholesterolu v krvi a podľa najnovších zistení aj riziko diabetes a Alzheimerovej choroby.
  • kešu orechy – patria medzi najzdravšie druhy – obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, oleje, vitamíny B, A, E, železo, zinok, horčík, betakarotén a stopové prvky. Pomáhajú vašim očiam, koži a sliznici. Najlepšie sú v prírodnej forme.
  • pistácie – sú obľúbené u mnohých z vás vo vyprážanej slanej forme. Obsahujú bielkoviny, sacharidy a až 60 % olejov. Používajú sa aj na výrobu sladkostí, dezertov či zákuskov.
  • gaštany – jedlé sú vhodné pre ľudí s problémami so srdcom. Jedia sa pečené, no pripraviť sa z nich dajú napríklad vynikajúce plnky do koláčov. Sú bohaté na vitamíny B, E, C a obsahujú málo cukru, aj tuku. Namiesto oleja tvorí ich vnútro škrob.

Ako často a ktoré druhy orechov konzumujete najradšej? Podeľte sa so svojimi názormi s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame