Chudnutie s dobrou náladou: Ale áno, dokážete to aj vy

Žena

thinkstockphotos.com

Mnoho chudnúcich ľudí začína s diétou zhurta a vylúči naraz priveľa potravín. Niet divu, že tento plán často zlyhá a človek sa pristihne, ako v noci vyjedá chladničku. Občasný primeraný prehrešok pritom uškodí menej, ako priveľmi prísne pravidlá.

Jedlo je pozitívnou súčasťou života

Pokiaľ ide o diéty, máme tendenciu sa veľmi rýchlo sústrediť na to, čo by sme nemali robiť, alebo čo robíme zle nejesť toto, toto obmedziť, jesť menej, toto je lepšie nie len, že je to mätúce, v drvivej väčšine je to aj negatívne a negativistické. Jedlo a jeho konzumácia by mali byť rovnako ako snaha udržať si dobré zdravie príjemnou a pozitívnou súčasťou života.


Mohlo by vás zaujať: Ako schudnúť a nepribrať? Radia ľudia, ktorým sa to už podarilo


Nebojte sa občasného „zlyhania“

Jeden z najčastejších výrazov, ktoré počujú diétni poradcovia od svojich klientov, je, že sa prehrešili. Nie, nikoho nezavraždili ani neokradli, len zjedli pár vecí, ktoré by podľa svojho diétneho plánu jesť nemali. Pokiaľ ide o stravu, veci nemusia byť perfektné; je lepšie, keď dôsledné. To znamená, že príležitostná maškrta alebo kalorickejšie jedlo nie sú problém. Preto aj mnohí výživoví poradcovia nemajú zásadné námietky proti občasnému „zhrešeniu“ svojich klientov, alebo dokonca zavedeniu „podvádzacieho dňa“, počas ktorého si môžu dopriať aj inokedy zakázané pochutiny. Samozrejme, v primeranom množstve.

Vylúčiť sacharidy úplne sa nevypláca

Uhľohydráty by nemali byť sprosté slovo. Ľudia držiaci neustále diéty sú často veľmi prísni na ich príjem. Pre tých, ktorí chcú v prvom rade schudnúť, je obmedzenie príjmu rafinovaných uhľohydrátov dobrým krokom. V opačnom extréme však chronicky nízky príjem uhľohydrátov môže viesť k únave, podráždenosti, zápche a nižšiemu spaľovaniu tukov, pretože telo spomalí metabolizmus kvôli tomu, čo sa najlepšie opísať ako nedostatok paliva. Mnoho z nás vedie neaktívny život a je jasné, že ich potrebujeme menej, než sa kedysi odporúčalo. Ale vyhýbať sa im úplne nie je riešením.


Mohlo by vás zaujať: Vytrčené bruško ako tanier a v každej ruke burger: Tehotná televízna šéfkuchárka očarila celý internet


Malého množstva vína sa báť netreba

Pokiaľ ide o alkohol – nie, naozaj to nie je príležitostný pohár vína, ktorý je spojený s nárastom váhy a so zvýšeným rizikom niektorých ochorení. Oba tieto problémy spôsobuje skôr pravidelné pitie značného množstva alkoholu. A niektoré typy alkoholu vrátane červeného vína bohatého na antioxidanty sú spájané s úpravou hladiny cholesterolu. Takže sa nemusíte úplne zriekať obľúbeného pohára vína len stačí naliať si len občas a primerane veľký (vlastne skôr malý) pohárik.

Návykový šport

Keď si zvyknete na pravidelné cvičenie, na jeho štruktúru a rutinu tak, že sa stane každodennou súčasťou vášho života, môže ísť o návykovú činnosť odmeňujúcu sa dennou dávkou endorfínu. Zároveň ale podobne silný zvyk môže vyvolať pocity viny, ak si chcete urobiť pauzu. Ale pokiaľ ide o výkon a zotavenie svalov, bez odpočinku to nejde. To znamená, že v deň, keď sa vám naozaj nechce ísť do posilňovne či na pravidelný jogging, bude lepšie si trochu pospať a jeden deň vynechať. Telo vám dokáže samo povedať, kedy potrebuje pauzu. Len je treba vedieť ho počúvať.


Aké diety a metódy chudnutia sa najlepšie osvedčili vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, news.com.au
Odporúčame