Chystáte sa kupovať nový bicykel? Nezabudnite na tieto veci!

Bicykle

sxc.hu

Sneh pomaly mizne a slnko hreje čoraz teplejšie. Vonku je každým dňom ideálnejšie počasie na športovanie a medzi obľúbené letné športy patrí práve bicyklovanie. Ak zvažujete kúpu, prípadne výmenu starého bicykla za nový, tu je niekoľko rád, ako pri jeho výbere postupovať tak, aby ste boli spokojní.

V prvom rade si musíme odpovedať na pár dôležitých otázok:

Na čo budeme bicykel používať? (šport, nákupy, cestovanie)

Kde budeme prevažne bicyklovať? (cesty, horský terén)

Koľko sme schopní a ochotní do bicykla investovať? (pozor na správny pomer ceny ku kvalite)


Mohlo by vás zaujať: Zázračný elektrický bicykel: Bude šlapať za vás!


Vaše cyklistické chodníčky

Asi najdôležitejším kritériom pri výbere bicykla je terén, v ktorom sa budete najčastejšie pohybovať, pretože univerzálne využiteľný bicykel, samozrejme, neexistuje. Hľadáte bicykel na jazdu v meste, na kratšie, ľahké vychádzky alebo na nákupy? Najlepšou voľbou pre vás bude potom mestský, resp. cestný bicykel určený na pevné a rovné terény alebo bicykel trekingový. Ak plánujete časté jazdy v ťažších, nerovných terénoch, kúpte si horský bicykel, ktorý je špeciálne upravený pre takýto typ povrchu – lesné či poľné cesty. V prípade, že vaše cyklistické trate budú viesť raz do mesta, inokedy do hôr, kompromisom sú crossové a trekingové bicykle vhodné na cykloturistiku.

Bicykle pre seniorov

V súčasnosti sa vyrábajú aj bicykle, ktoré majú zabudovaný prídavný elektronický motor. Je to veľká výhoda najmä pre starších a slabších ľudí alebo ľudí so zdravotnými problémami, ktorí si ale ja napriek tomu chcú užívať radosť z bicyklovania a jeho blahodárne účinky. Aj medzi klasickými mestskými alebo horskými bicyklami bez elektromotora nájdeme také, ktoré sú svojimi úpravami prispôsobené starším cyklistom. Takéto bicykle majú často mnoho doplnkov od ergonomicky tvarovaného sedla po košíky na nákup alebo osobné veci vpredu či za sedlom, sú výrazne odľahčené a veľkosťou kolies aj konštrukciou rámu prispôsobené ľuďom v pokročilejšom veku.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite návrat do sedla v pohode: Dajte svoj bicykel do formy!


Aká je správna výška sedla?

Nastavenie výšky sedla je veľmi dôležité. Aby ste sa vyhli bolestiam chrbtice a vydržali prebicyklovať aj dlhšie vzdialenosti, nezabudnite skontrolovať, či je vaše sedlo v správnej polohe. Zistíte to tak, že pri sedení na bicykli položíte pätu pravej nohy na pedál, ktorý je v najnižšom bode, a noha by mala byť v kolene iba mierne pokrčená.

Účinky bicyklovania

Jazda na bicykli je jedným zo športov, ktoré pomáhajú udržiavať organizmus v kondícii bez toho, aby ho zaťažovali priveľkou námahou. Zlepšuje krvný obeh, zrýchľuje metabolizmus, zefektívňuje činnosť pľúc a zlešuje fyzickú kondíciu. Veľmi dôležitou vlastnosťou bicyklovania je, že nezaťažuje kĺby ako napríklad behanie alebo korčuľovanie, a tak sa mu môžu venovať aj tí, ktorí trpia kĺbovými ochoreniami alebo bolesťami kĺbov. Samozrejme, po konzultácii s lekárom. Tak ako, motivovali vás zdraviu prospešné vlastnosti bicyklovania ku kúpe tohoto dopravného prostriedku?

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Andrea
Odporúčame