Nočná mora všetkých žien: Ako si poradiť s celulitídou?

Celulitída

thinkstockphotos.com

Leto sa rozbieha a stúpajúce teploty vás nútia odhaľovať sa čoraz viac. Aj keď toto obdobie muži zbožňujú, pretože lahodí ich zraku, pre väčšinu žien po 40-tke je skôr nočnou morou. Celulitídou trpí podľa údajov až 9 z 10 žien a nevyhnú sa jej ani vrcholové športovkyne. A zbaviť sa jej dá poriadne zabrať…

Môžeme si za to samé

Znie to síce dosť drasticky, ale za celulitídu si ženy „môžu samé“. Samozrejme len v prenesenom význame. Hlavným vinníkom v tejto veci je totiž práve ženský pohlavný hormón – estrogén. „Celulitídu má 80 až 90 percent žien, medzi nimi aj vrcholové športovkyne a modelky. Príčinu treba hľadať v estrogénoch, ktoré spôsobujú zvyšovanie objemu cirkulujúcich tekutín a hromadenie tukov. Zväčšené tukové bunky potom zostávajú medzi vláknami spojivového tkaniva. U mužov sú estrogény zastúpené len v minimálnej miere, preto u nich celulitídu nenájdeme. S výnimkou liečby estrogénmi, prípadne pri hormonálnych ochoreniach,“ vysvetľuje MUDr. Mária Petrášová, zo Žilinskej kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint (www.dermapoint.sk).


Mohlo by vás zaujímať: Celulitída na stehnách nepoteší nikoho: Obmedzte ju na minimum


Pozor na estrogény navyše

K vzniku celulitídy prispieva podľa odborníčky v značnej miere aj zlá životospráva. Najmä nevyvážená strava, málo pohybu a zlý pitný režim. „Zároveň je dôležité vyvarovať sa akýchkoľvek estrogénov navyše. K rozvoju celulitídy prispieva aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Základom prevencie je zdravá strava bohatá na vitamíny, dostatočný príjem tekutín a pravidelný pohyb,“ vysvetľuje dermatologička dôvody vzniku tohto nepríjemného a značne rozšíreného kožného problému. Medzi potraviny s obsahom prírodných estrogénov patria sójové bôby, sójová múka, tofu, zemiaky, celozrnné obilniny, zelená fazuľka, jablká, mrkva, čerešne, cesnak, ďatle, ľanové semienka, aníz, či fenikel. Faktom však je, že napríklad v období menopauzy tieto potraviny pomáhajú zmierniť jej príznaky.

Prečo ju majú aj štíhle ženy?

Nad celulitídou ženy, ktorá má viditeľné kilá navyše, sa možno viacerí z nás ani nepozastavia. Prečo ňou však trpia aj ženy, ktoré by sa okamžite mohli postaviť na predvádzacie mólo? Keďže celulitída je najmä hormonálnou otázkou, nie je ničím zvláštnym, že ňou trpia aj štíhle slečny, často už okolo 20-tky. „Ak je celulitída odrazom prírastku na hmotnosti, musí sa najprv skorigovať váha. U štíhlych žien je celulitída prejavom nedostatočného pohybu,“ objasňuje odborníčka z oblasti dermatológie.


Mohlo by vás zaujímať: Terapia chladom: Mužom pomôže k svalom, ženám zas od celulitídy


Pozor – cvičenie je dvojsečná zbraň

Keďže ako už vieme, celulitída je problémom jednak hormonálnym a jednak problémom nedostatku pohybu, je logické, že treba začať cvičiť. Pretože tam, kde sú svaly, nie je tuk a tam, kde nie je tuk, nie je ani celulitída. Ani táto jednoduchá rovnica, však v konečnom dôsledku nie je taká jednoduchá ako sa zdá. Odborníčka vysvetľuje prečo: „Pri celulitíde cvičenie určite pomáha. Treba sa však vyvarovať cvikom, pri ktorých sa cvičí tzv. „na objem“, vtedy sa totiž môže celulitída ešte viac zviditeľniť.“ Aj napriek tomu je pravidelné a vhodné cvičenie pri liečbe celulitídy potrebné. Nevyhnutné je tiež vylúčiť všetky faktory, ktoré napomáhajú vzniku celulitídy. „Treba zvážiť nutnosť užívania hormonálnej antikoncepcie, normalizovať hmotnosť a zaradiť cvičenie medzi pravidelné aktivity. A v neposlednom rade mať chuť s celulitídou niečo urobiť,“ radí lekárka, MUDr. Mária Petrášová.

Pomôže aj lymfodrenáž, ultrazvuk, či niektoré krémy

Povzbudenie toku lymfy, či už pomocou lymfodrenáže alebo lymfomasáže, je taktiež pozitívom, ktoré neradno zatracovať. „Lymfodrenáže a lymfomasáže majú vynikajúce výsledky. Rovnako je účinná aj liečba pomocou ultrazvuku. Existujú proticelulitídové krémy, ktoré obsahujú látky ako aminoflín a deriváty kofeínu, ktoré zlepšujú prekrvenie kože. Výťažky rôznych rastlín, ako aj morských rias, takisto stimulujú prekrvenie kože,“ radí skúsená špecialistka, MUDr. Mária Petrášová.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás neželané tukové zásoby? Riešením môže byť neinvazívna liposukcia


Pri masáži si pomôžte rukavicami

Masáž zvyšuje prekrvenie, čo pozitívne vplýva na celulitídu. Používajte však pri nej špeciálne masážne disky, alebo rukavice, ktoré pôsobia efektívnejšie ako obyčajná masáž rukami. „Pri masáži dochádza ku zvýšeniu prekrvenia tkanív a k lepšiemu odtoku lymfy. Všetko, čo kožu a podkožie prekrví má význam, rovnako aj kofeinové zábaly, alebo zábaly z morských rias. Metódy treba kombinovať a venovať sa im pravidelne. Športová aktivita a životospráva by sa mali stať nielen chvíľkovou záležitosťou, ale životným štýlom. Vo všetkom treba pravidelnosť a trpezlivosť. Nepôjde to zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň,“ hovorí lekárka.

Pomáhajú aj prístroje

Samozrejme, žijeme v 21. storočí, takže aj tento problém si dokážeme uľahčiť pomocou prístrojov. „Veľmi dobré je napríklad cvičenie na Rolleticu. Zhruba za 2 týždne denného cvičenia aspoň 1 hodinu denne je vidieť veľmi pekný výsledok. Rovnako prístrojová  alebo ručná lymfodrenáž má pekné výsledky. Prístroj LPG Endermologie je najnovšia neinvazívna liečba celulitídy. Liečba je potvrdená vedeckými štúdiami najvýznamnejších európskych a amerických univerzít. Princípom liečby je narušenie infraštruktúry celulitického tkaniva, nafragmentovanie a oddelenie tukových častíc, následná lymfodrenáž a stimulácia regeneračných procesov. Nevyhnutné je pravidelné opakovanie na dosiahnutie optimálnych výsledkov,“ radí na záver MUDr. Petrášová.


Máte skúsenosti s celulitídou? Ako proti nej bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame