Čiapka ako súčasť vášho imidžu: Vyberte si tú najlepšiu práve pre vás

Žena

thinkstockphotos.com

S príchodom zimy, veterného počasia a mrazov siahne nejeden človek po pokrývke hlavy. Zvyčajne ide o nutnú vec, nehľadiac na módu či nemódu je dôležité mať hlavu v teple. Mnohí majú pocit, že čiapky, klobúky či šiltovky im aj tak nepristanú. Lenže práve to, čo nosíte na hlave vám môže nielen ubrať kilá, pridať centimetre výšky, no i urobiť z vás doslova iného človeka. Škoda nevyužiť, že pokrývok hlavu je veľa druhov, máte na výber a okrem ochrannej funkcie plnia i úlohu módneho doplnku. Niektorí nosia často čiapku stále, pretože je nedmysliteľnou súčasťou ich postoja a imidžu.

Materiál – umelina alebo vlna?

Základom pri výbere je materiál, z ktorého je čiapka zhotovená. V chladných dňoch uprednostníte teplejšie a robustnejšie materiály. Najrozšírenejším je polyakryl, ktorého prednosťou je hrejivosť, mäkkosť, nízka hmotnosť a cena, možnosť farbenia širokou škálou odtieňov, odolnosť voči moľom, olejom a stálofarebnosť na slnku. Keďže však ide o syntetické vlákno, často sa stáva, že sa v čiapke spotíte a vlasy elektrizujú. Dobrou alternatívou je ovčia vlna (alebo jemnejšie merino), pretože prirodzenou vlastnosťou ovčej vlny je schopnosť pohlcovať a odparovať vlhkosť, takže napomáha termoregulácii a vo vlnenej čiapke sa určite nespotíte. Koho vlna hryzie, alternatívou je merino, ktoré vďaka spracovaniu novými technológiami možno prať i v práčke. Obľúbené sú i štruktúrované vlákna z alpacy, angory a bambusu.


Mohlo by vás zaujať: Obdobie čiapok je tu: Toto spraví s vašou hrivou!


Prispôsobte veľkosť postave

Či už si na hlavu dáte pletené čiapku, klobúk či ušianku, dôležitá je jej veľkosť. Nielen kvôli tomu, aby vám sedela, ale aj aby v pomere k veľkosti vášho tela nepôsobila čudne. Ľudia s nadváhou a mohutnejšou postavou by mali zvoliť čiapku pôsobiacu opticky primerane k zvyšku postavy. Drobná čiapka, tesne natiahnutá na hlavu totiž spôsobí pri ich veľkosti tak, že budú vyzerať ešte mohutnejšie, čiapka sa na hlave akoby utopí a umocní pocit obrieho vzhľadu. Naopak, ak máte substílnejšiu postavu, ste nízki a štíhli, nadrozmerná pokrývka hlavy bude vo vašom prípade pôsobiť dosť komicky a bizarne.

Farba pridá či uberie centimetre

Výber farby čiapky, baretky alebo klobúka je veľmi dôležitý. Keďže sa nachádza bezprostredne v okolí tváre, môže nevhodný odtieň zvýrazniť jej nedokonalosti, ale dobrá farba dodá vašej tvári žiarivý výraz. Riaďte sa tým, aký ste farebný typ, ale aj farebnosťou oblečenia a doplnkov. Ak zvolíte pokrývku hlavy v súlade s tónom celého outfitu, čiapka vás predĺži a budete pôsobiť vyššie a štíhlejšie. Naopak, ak ste príliš vysokí, takáto kombinácia vám môže pridať centimetre. Farba čiapky, ktorá výrazne kontrastuje s ostatnými farbami kabáta a topánok, zase opticky skracuje postavu.


Mohlo by vás zaujať: Beh je výborný šport: Ako sa naň správne obliecť a obuť?


Výrazné prvky s mierou

Zaujímavé a netradičné prvky na čiapkach pomôžu oživiť zjav, dokážu odpútať od nedokonalostí postavy, ubrať vám roky, zvýrazniť tvár a podčiarknuť vašu jedinečnosť. Rôzne stuhy, kvety, ligotavé aplikácie, kožušina, šilt či strieška hovoria o tom, aký je váš životný štýl. Ak máte radi klobúky, strieška by nemala presahovať šírku vašich ramien, aby vás nuzemnila. Pri nosení okuliarov je dobré vybrať si čiapku, ktorá nerámuje tesne tvár, pretože stranice rámu túto líniu deformujú. Vhodným prvkom v takomto prípade môže byť strieška či šilt. Športové typy uprednostnia šiltovky a jednoduché strihy, introverti siahnu po neutrálnych farbách, extravagantní ľudia zase potrebujú upútať. Dôležité je, aby ste sa v čiapke cítili prirodzene a vedeli ju nosiť.

Aby si vlasy aj čiapka zachovali tvar

Pod čiapku je potrebné zvoliť vhodný účes, aby vám netvoril rôzne hrbolce, ale aj aby ste sa aj po sňatí čiapky cítili príjemne. Prevenciou pred poletovaním vlasov sú hydratačné spreje a vlasové oleje. Správnym pomocníkom sú objemové šampóny, ktoré vlasy vystužia a tak nebudú vyzerať spľasnuto. Častejšiemu umývaniu vlasov sa pri nosení čiapky nevyhnete, používajte preto výživné upokojujúce šampóny so pšeničnými a mliečnymi proteínmi, žihľavou, kamilkami, medovkou a morskými minerálmi. Pred prílišným mastením a lupinami chráni čajovník, dostatok vitamínu B, C, zinku a selénu v strave.


Aké čiapky v zime najradšej nosíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame