Čím viac sa potíte, tým viac voniate: Je to vôbec možné?

Kosenie trávnika

thinkstockphotos.com

Aj vy máte niekedy pocit, že sa potíte viac ako ktokoľvek okolo vás? Ak áno, máme pre vás dobrú správu. Vedci objavili chemickú látku, ktorá možno aspoň sčasti vyrieši váš problém. A keby aj nie, ponúkame vám viacero časom osvedčených tipov, ktoré by mali zabrať už dnes.

Britským vedcom sa podarilo izolovať chemickú látku, ktorá umožňuje uvoľnenie vône pri zvýšenej vlhkosti. Objav, o ktorom napísali v magazíne Chemical Communications, sa môže uplatniť pri výrobe parfumov. Čím viac sa používateľ voňavky vyrobeného s touto látkou bude potiť, tým viac vône sa uvoľní.


Mohlo by vás zaujať: Teplé dni sú tu a potenie tiež: Porazte nepríjemný pach a voňajte vždy a všade


Čím viac potu, tým viac vône

Vedci z Queen’s University Belfast spojili vonnú zložku s tekutou soľou. Výsledná substancia uvoľňovala arómu po kontakte s vodou. Podľa spoluautora štúdie Nimala Gunaratnea látka, ktorú nazvali pro-fragrance, je ako ťažidlo, ktoré zabraňuje aróme „odletieť“. Práve voda narúša väzbu medzi pro-fragrance a vôňou. ,,Voda je ako nožnice,“ vysvetlil výskumník pre BBC News. 

Síra proti zápachu

Chemická látka má okrem toho aj ďalší prínos. Viazaním častíc potu, ktoré obsahujú síru, eliminuje zápach. Vedci v súčasnosti pracujú na vytvorení špecifických kozmetických produktov, ktorých zloženie bude obsahovať objavenú zložku. 


Mohlo by vás zaujať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Skúste hneď teraz

Kým však čakáme na nový zázračný protipotiaci a extravoňajúci prípravok, máme na výber niekoľko iných metód na boj s potom:

  • šalviový čajšalvia je osvedčeným prírodným liekom proti poteniu, pretože sťahuje potné žľazy na celom tele.
  • dubová kôra – odvar  z dubovej kôry pôsobí vysušujúco. Veľkú lyžicu sušenej dubovej kôry povarte v litre vody asi 20 minút. Aplikujte na dané partie alebo si pripravte kúpeľ.
  • senovka grécka – 12 kopcovitých lyžíc semien asi 6 hodín máčajte v litre vody. Potom nálej chvíľu povarte a následne použite na obklad podpazušia či kúpeľ nôh alebo rúk.
  • voda s citrónovou šťavou – skúste použiť citrón aj v boji proti poteniu. Vodou zmiešanou s citrónovou šťavou potierajte miesta zvýšeného potenia.
  • vodka – zmiešajte s vodou v pomere 1:2 a aplikujte do podpazušia.
  • jablčný ocot – ak to vaše chuťové bunky znesú, dožičte si každý deň šálku vody s pár lyžičkami jablčného octu.
  • esenciálne oleje – šalvia, lišajník, rozmarín, citrónová tráva, čajovníkový olej majú antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu obmedzujú zápach potu.
  • chmeľ – ak sa použije vo forme dezodorantu, slúži ako antimikrobiálna látka, ktorá zabraňuje zlúčeniu baktérií s potom a následnému nepríjemnému zápachu.
  • botulotoxíndo postihnutých oblastí sa dostáva injekčne. Efekt sa dostaví do 3 dní po aplikácii, vydrží 3 až 12 mesiacov. Potenie by mal znížiť o 90 percent. Je finančne pomerne náročný – stojí okolo 300 eur.
  • špeciálne prípravky z lekáre – za vyskúšanie stoja, mnohým ľuďom pomohli, možno budete medzi nimi aj vy.

Máte skúsenosti s nadmerným potením sa? Ako s ním bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA, Bbc.com
Odporúčame