Začítať sa do strán novej knihy vás môže preniesť na rôzne miesta. Či už máte radi životopisné príbehy, romány, kriminálky, alebo siahate po odbornej a náučnej literatúre, pre každého existuje kniha, ktorá mu môže niečo ponúknuť. Čítanie je fantastickým spôsobom, ako tráviť čas. Navyše so sebou prináša množstvo zdravotných výhod, ktoré sa vo vyššom veku môžu ukázať ako mimoriadne užitočné.
Zlepšenie a udržanie pamäte
V magazíne Neurology bola publikovaná štúdia, pri ktorej pozorovali 294 seniorov. Tí z nich, ktorí sa počas života venovali pravidelným mentálnym aktivitám (akou je aj čítanie), mali o 32 % nižšiu mieru poklesu pamäti v porovnaní s tými, ktorí sa čítaniu nevenovali. Pravidelné mentálne tréningy prostredníctvom čítania môžu posilniť neurálnu sieť mozgu a vytvárajú rezervu neurónových spojení navyše. Vaša myseľ sa tak stane vnímavejšou na učenie a uchovanie spomienok. Následne budú aj procesy, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou, trvať dlhšie, kým zničia dostatok neurónov, aby príznaky choroby naplno znemožnili bežný život.
Rozšírenie vedomostí a rozhľadu
Na nové vedomosti nie je nikdy neskoro a kto sa vám to bude snažiť vyhovoriť, nech zostane vo svojej názorovo oklieštenej škatuli! Chcete byť múdrejší? Vedieť viac? Vedieť pracovať s informáciami?
– Možno si nezapamätáte každú prečítanú myšlienku, no rozširujete si svoje vedomosti, ktoré môžete kedykoľvek použiť.
– Zvýši sa vaše povedomie aj schopnosť rýchlejšie pochopiť iných.
– Vylepšíte svoje schopnosti analytického myslenia – najmä ak máte vo zvyku čítať záhady, ktoré si pri riešení vyžadujú plné sústredenie.
– Budete mať lepšiu slovnú zásobu. Ak aj nejakým výrazom a významom slov nerozumiete, môžete si dať zaujímavú úlohu – každý deň sa naučiť jedno alebo dve nové slová. Uvidíte, že zvládnete udržať krok aj s mladšími.
Mohlo by vás zaujať: Čítanie kníh je viac ako len koníček: Zlepšuje logické myslenie a predlžuje život
Zníženie stresu a napätia
Trávite posledné obdobie veľa času doma? Je prirodzené, že sa môžete cítiť osamelo a slabnú aj doterajšie sociálne kontakty. Pre mnohých starších ľudí je takýto stav skľučujúci a stresujúci. Ak je reč o boji so stresom, najčastejšie sa odporúča prechádzka či počúvanie hudby. Skúsili ste však už dobrú knihu?
Z prieskumu univerzity v Sussexe vyplynuli zaujímavé zistenia. Podľa kognitívneho neuropsychológa Dr. Davida Lewisa sa najlepšie osvedčilo čítanie, ktoré znížilo hladinu stresu až o 68 %. Už po 6 minútach tichého čítania sa spomalila srdcová frekvencia a zmiernilo napätie v svaloch. Na porovnanie – pri počúvaní hudby sa hladina stresu znížila o 61 %, pri šálke kávy alebo čaju o 54 % a prechádzkou o 42 %. Mladšia generácia siaha vo voľnom čase po hraní videohier, no v prípade tejto voľnočasovej aktivity neboli výsledky také pozitívne. Stresové hladiny klesli o 21 %, srdcový rytmus si však uchoval svoje hodnoty, alebo vystúpil ešte vyššie.
Slabý zrak? Sú tu audioknihy!
S pribúdajúcim vekom je zrak jedným zo zmyslov, ktorý stráca zo svojich kvalít. Ak sa nechcete vzdať čítania, nezabúdajte na pravidelné kontroly u očného lekára a čo najlepšiu korekciu očnej chyby. Kúpte si vhodné osvetlenie, predovšetkým, ak máte vo zvyku čítať pred spánkom. Ak sa však už váš zrak zhoršil natoľko, že čítanie je pre vás veľmi namáhavé, vyskúšajte audioknihy. Sú vynikajúcou alternatívou pre tých, ktorí majú nielen problémy s čítaním kníh kvôli zlému zraku, ale aj so zhoršenou citlivosťou v rukách spôsobenou artritídou v prstoch.
Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok
Zdieľať na