Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy!

Citrón

sxc.hu

Trpíte obličkovými kameňmi a neviete čo robiť? Alebo už na ne máte nábeh a chcete sa im vyhnúť? Vedci z Kalifornskej univerzity prišli nato, že kameňov v obličkách sa možno zbaviť celkom jednoducho a to navyše bez použitia akýchkoľvek chemických liekov, či prípravkov. Postačia na to obyčajné citróny. Chcete vedieť ako na to?

Zabraňujú vzniku obličkových kameňov

O fantastických účinkoch citrusových plodov a najmä citrónov sa toho popísalo už veľa. A nie nadarmo. Citróny sú skutočne výnimočné. Ich šťava obsahuje citráty, ktoré udržujú vápnik v moči rozpustený a tým vlastne zabraňujú tvorbe obličkových kameňov, pretože vápnik sa nemôže zhlukovať a tvoriť kamene.

Dva poháre citronády denne

Odporúčané denné množstvo citronády je podľa amerických vedcov asi dva dvojdecové poháre. S touto dennou dávkou pracovali aj vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu a podarilo sa im vďaka nej znížiť riziko vzniku obličkových kameňov až o 87% počas obdobia jedného roku.

Ako si správne pripraviť citronádu?

Na odporučené množstvo 2 pohárov potrebujete:

čerstvú citrónovú šťavu z 2 citrónov,

4 dcl vody,

med alebo stéviu.

Postup: Vyžmýkajte 2 čerstvé citróny a zalejte ich 4 dcl vody. Ak dokážete vypiť citronádu bez osladenia, vypite ju takú. Ak si ju potrebujete osladiť použite med, trstinový cukor, alebo najlepšie stéviu. Biely cukor sa vôbec neodporúča. Citronádu pite aspoň hodinu po jedle, alebo pred ním, a to dvakrát denne po jednom pohári, aby ste naplnili odporúčanú dennú dávku.


Mohlo by vás zaujať: Jarné chudnutie pre ženy aj mužov: K lepšej postave vám pomôžu citróny!


Citróny pomôžu aj pri:

  • podpore imunity
  • ochrane organizmu pred pôsobením voľných radikálov
  • dezinfekcii
  • vylučovaní škodlivín z tela
  • problémoch s trávením
  • znižovaní krvného tlaku
  • ochoreniach močových ciest
  • zápalových ochoreniach
  • vypadávaní vlasov
  • arterioskleróze.

Pozor na citrónovú alergiu

Tak ako na každý druh stravy, tak aj na citróny, resp. citrusové plody, existuje alergia. Niektorí ľudia sa po skonzumovaní citrusového ovocia môžu vyhádzať na koži vyrážkami, alebo môžu mať problémy s dýchaním, či trpieť bolesťami hlavy. Ak by ste po vypití citronády niektorý z uvedených príznakov pociťovali, radšej už ďalej citróny, ani iné citrusové ovocie nekonzumujete a poraďte sa s vašim lekárom.


Mohlo by vás zaujať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Citronádu nepite po umytí zubov

Keďže citrón je veľmi kyslý, nápoj z neho by sa nemal piť hneď po umytí zubov, ale tiež nie tesne pred ich umytím. Ak by ste to totiž preháňali, mohli by ste si poškodiť zubnú sklovinu. Citrón však môže zubom aj pomôcť. Má bieliace účinky a jeho potieraním po ďasnách môžete zastaviť krvácanie a spevniť ich. Pamätajte však na to, že citrón a čerstvo umytý chrup nie sú dobrá kombinácia.


Akú citronádu si robíte vy? Podeľte sa o recept s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame