Cíťte sa mladšie a žensky: Táto metóda je účinná v akomkoľvek veku

Joga

Akýkoľvek druh cvičenia výrazne prospeje nášmu zdraviu (Zdroj: GettyImages)

Táto terapia vznikla podľa Dinah Rodrigues a ide o ucelenú a detailne prepracovanú zostavu 21 cvikov, ktorá ženám pomáha harmonizovať ich hormonálny systém a odstraňovať problémy spojené s jeho nerovnováhou. Trápi vás nízke libido, nepravidelná menštruácia alebo problémy spojené s menopauzou? Potom sú pre vás tieto cviky úplne ideálne.

Bez vekových obmedzení

Tento druh jogy môže cvičiť ktokoľvek. So zmenami totiž v rôznych obdobiach svojho života bojujú všetky ženy. Rozhádzané hormóny vplývajú nielen na našu náladu, ale aj zdravie. A dostať ich do harmónie dokáže pomocou niekoľkých jednoduchých cvikov práve hormonálna jogová terapia. Treba povedať, že nejde o klasickú jogu, ale o jej nadstavbu, ušitú na mieru pre rôzne ženské problémy. Mladším ženám dokáže pomôcť napríklad pri neplodnosti, polycystických vaječníkoch, zníženej funkcii štátnej žľazy či bolestivej a nepravidelnej menštruácii. Ženy v strednom a vyššom veku pocítia úľavu od nepríjemných príznakov menopauzy a v rámci prevencie ochorení, spôsobených nízkou hladinou hormónov.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Jednoduché, ale účinné

Zakladateľka, dnes už 92-ročná Brazílčanka Dinah Rodriguesová, cvičí jogu už viac než štyri desaťročia. Postupne sa však začala zaoberať vplyvom pohlavných hormónov na ženské zdravie. Vznikol tak program zložený z rôznych smerov jogy, ktorého cieľom je stimulovať žľazy s vnútorným vylučovaním. Autorka vysvetľuje, že vyššia hormonálna hladina nám pomôže cítiť sa mladšie a vo výrazne lepšej kondícii. Samotné cviky sú jednoduché, ale veľmi účinné. Jednotlivé ásany (pozície) boli upravené do dynamickej aktivačnej podoby a doplnené o rôzne dýchacie a iné techniky. Zamerané sú tak najmä na prácu s panvovým dnom, dychom a energiami v tele. Veľkou výhodou je, že predchádzajúce skúsenosti s jogou nie sú pre cvičenie potrebné, hormonálna joga je určená aj pre úplných začiatočníkov.

Pomáha na 3 úrovniach

Systém cvičení hormonálnej jogy už oslovil milióny žien po celom svete, a jeho popularita stále rastie. Pribúdajú aj lektorky na Slovensku. Ženy, ktoré sa do tohto cvičenia pustili a venujú sa mu naozaj pravidelne, zaznamenali výrazné zvýšenie hladiny estrogénov.

  1. Psychická pomoc – vyššia hladina hormónov zmierňuje únavu, podráždenosť, nespavosť, bolesti hlavy, ale má pozitívny vplyv aj na sexuálnu aktivitu, pretože zvyšuje libido.
  2. Fyzická pomoc – posilňuje svaly, zlepšuje držanie tela, zvyšuje pružnosť a ladnosť pohybov a pomáha fixovať vápnik v kostiach.
  3. Fyziologická pomoc – reaktivuje produkciu hormónov a harmonizuje hormonálny systém ako celok. Jej účinky sa prejavujú aj na psychickej úrovni, a to lepším zvládaním stresu a zmiernením depresií, strachu a úzkostí.

Pri pravidelnom cvičení hormonálnej jogy ženy hovoria o väčšej vitalite, duševnej pohode a lepšej fyzickej aj psychickej kondícii, čo sú určite nezanedbateľné benefity.

Mohlo by vás zaujímať: Jóga pomáha nielen fyzicky: Jej pravidelné cvičenie zmierňuje depresie

Ako začať?

Prvým krokom bude vyhľadanie kurzov vo vašom okolí. Možno máte známu, ktorá už jogu cvičí, alebo cvičila. Skúste sa jej opýtať na radu, možno sa k vám nakoniec pridá aj ona. Informácie o aktuálnych hodinách sú dostupné aj na internete. Ak je pre vás španielskou dedinou, požiadajte o pomoc deti či vnúčatá. Nakoniec, dnes je joga veľmi populárna a neraz v štúdiách vídať celé generácie žien – starú mamu, matku aj dcéru. Na samotnú hodinu sa oblečte pohodlne – elastické legíny či voľné tepláky, športovú podprsenku a pohodlné tričko. Odporúčame si vziať aj svetrík, aby vám pri relaxácii nebola zima. Väčšina štúdií má k dispozícii cvičiace podložky na zapožičanie zdarma. Otvorte myseľ a nezabudnite si to najmä užiť. Ak vám to nebude sedieť, už jednoducho viackrát neprídete.

Máte skúsenosti s cvičením jogy? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame