Počuli ste už o alopécii? Vypadávanie vlasov, ktoré môže postihnúť prakticky kohokoľvek

alopécia

Počuli ste už o ochorení alopécia? (Zdroj: Freepik/Oporty)

Svet obletela správa o incidente na udeľovaní prestížnych filmových cien Oscarov, kedy herec Will Smith bránil česť svojej manželky. Aj kvôli tejto nešťastnej afére došlo v spoločnosti k zvýšenému kladeniu jednej zásadnej otázky – čo je alopécia? Alopécia je lekárske slovo, ktoré sa vzťahuje na vypadávanie vlasov vo všeobecnosti. Zvyčajne sú k nej pridané popisky, ktoré môžu odkazovať na miesto, kde dochádza k vypadávaniu vlasov, alebo na príčinu tohto vypadávania.

Druhy alopécie

Trakčná alopécia nastáva, keď dôjde k poraneniu pokožky hlavy, kde sa vlasy pravidelne ťahajú alebo šúchajú, čo spôsobuje zápal okolo vlasových folikulov. To môže viesť k vypadávaniu alebo rednutiu vlasov. Alopecia areata popisuje vypadávanie vlasov v určitej oblasti. Má rôzne úrovne závažnosti, takže na pokožke hlavy môže byť len oblasť s veľkosťou mince alebo môže postihnúť veľké oblasti. Môže sa vyskytnúť na akomkoľvek mieste na tele.


Mohlo by vás zaujímať: Ako často si umývať vlasy? Špecialisti objasnili túto dilemu, ich odpovede vás prekvapia!


Alopecia areata sa považuje za „imunitne sprostredkovaný“ typ vypadávania vlasov. Imunitný systém útočí na vlasové folikuly. Zároveň môžu mať pacienti alopéciu spojenú s inými autoimunitnými poruchami. Toto je forma alopécie, o ktorej Jada Pinkett Smith priznala, že ju má.

Kto môže mať alopéciu?

Každý môže dostať alopéciu. Alopecia areata sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, od detí po dospelých, u mužov aj u žien. Trakčná alopécia môže postihnúť ľudí v určitých profesiách, ako sú baletky, ktoré neustále nosia vlasy v drdoloch. Tlak a trenie zo športových pokrývok hlavy, ako sú prilby alebo baseballové čiapky, môže tiež spôsobiť vypadávanie vlasov.

Aká je liečba alopécie?

Závisí to od príčiny. Existujú injekčné alebo lokálne kortikosteroidy na alopéciu areata. Ak je alopécia prítomná kvôli nedostatku živín, ako je železo alebo bielkoviny, zjavne jednoducho musíte nedostatok napraviť doplnkami alebo zmenou stravy. Keď je ochorenie spôsobené ťahom alebo diskoidným lupusom, ak nezačnete liečiť zápal na pokožke hlavy dostatočne skoro, vypadávanie vlasov môže byť trvalé. Pokiaľ ide o trakciu, je to však oveľa viac o odstránení praktík, ktoré spôsobujú problém.Zdroj: plnielanu.sk, theconservation.com
Odporúčame