Pes nie je odpadkový kôš: Čím by ste určite nemali kŕmiť svojho štvornohého spoločníka?

Pripravte si pre svojho chlpáča nejaké dobroty bokom (Zdroj: Freepik/tienuskin)

Poznajú to všetci majitelia psov – smutné oči, ktoré si pýtajú kúsok toho, čo práve jete. Niekedy je ťažké im nepodľahnúť. Nie je to však dobré, najmä pre zdravie vášho miláčika. Prečo sú sladkosti pre psa nebezpečné, a čo by ešte nemal konzumovať?

Pýtajú si všetko

Často si myslia, že práve jete tú najchutnejšiu vec na svete, a tak čakajú, že dáte ochutnať aj im. Čokoláda, zmrzlina, nanuk či iné dobroty… Pritom práve zo sladkostí nemajú vôbec pôžitok, ako si možno myslíte. Navyše netreba zabúdať na to, že cukor skôr psovi ubližuje!

Riešenie je jednoduché – ak si chcete v pokoji na terase vychutnať popoludňajšiu kávu s koláčikom, pripravte si pre svojho chlpáča nejaké dobroty bokom. Môžete mu ich potom postupne ponúkať. Pes bude spokojný, že dostal niečo dobré, a vy budete mať čisté svedomie, že ste ho nenakŕmili niečím škodlivým.

Čo teda pes nesmie jesť?

Pravidelná konzumácia sladkého (a teda najmä rafinovaných cukrov) môže negatívne vplývať na váhu vášho miláčika. Psovi sa vytvoria zbytočné zásoby tuku, ktoré môžu viesť k obezite. Tá u psov (tak ako aj u ľudí) nie je zdravá a ničí končatiny a kĺby zvieraťa. Obézny pes tiež zle dýcha, môže byť apatický a mať problémy so srdcom.

S priberaním na váhe môže súvisieť aj psia cukrovka. Práve diabetes je jedno veľké riziko, ktorému psa vystavujete pri konzumácii sladkého. Cukrovka sa prejavuje aj na zlej funkcii všetkých orgánov i celého organizmu. S príjmom rafinovaného cukru sa v psom tele dvíha aj vyplavovanie inzulínu. To spôsobuje veľké zmeny v hormonálnej rovnováhe, pri ukladaní tuku alebo aj v celom imunitnom systéme.

Neubližuje im len cukor

Podobne (ako aj cukor) môže vášmu psovi ublížiť celé spektrum potravín. Sú to napríklad tieto:

  • soľ a koreniny,
  • kyslá uhorka,
  • surová a varená cibuľa,
  • hrozienka a hrozno,
  • surový a varený zemiak,
  • paradajky,
  • cesnak.

Prečo teda pes nemôže sladké?

S cukrom sa u psov môžu prejaviť veľké zažívacie problémy. U niektorých plemien sa aj malé množstvo cukru môže prejaviť tým, že pes zvracia a má hnačku. Rafinovaný cukor dokáže veľmi narušiť črevnú mikroflóru. Vďaka tomu dochádza k dlhodobým problémom s trávením.

Vplýva to aj na ústnu dutinu. Pri konzumácii cukru sa totiž znižuje pH v papuli. To spôsobuje zvýšenú tvorbu zubného kazu alebo ďalšie problémy so zubami. Trpí tak zubná sklovina, môžu sa objaviť nepríjemné a bolestivé zápaly alebo dokonca dôjsť k skorému vypadaniu zubov.

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: bondvet.com
Odporúčame