Vieme, čo najlepšie odpudzuje muchy: Zahoďte mucholapku, takto sa ich zbavíte účinnejšie!

Ako bojovať proti muchám?

Ako bojovať proti muchám? (Zdroj: GettyImages)

Teplé letné dni nás, pochopiteľne, ťahajú von užiť si slnko. Muchy sú však akoby úplne naopak – priťahované do našich domácností, kde nám dosť účinne lezú na nervy. Stačí letmé pootvorenie dverí a z pokojného dňa sa tak razom stane bojová výprava, ktorej cieľom je vyhladiť všetkých lietajúcich vo vašom byte.

Teplé letné dni nás, pochopiteľne, ťahajú von užiť si slnko. Muchy sú však akoby úplne naopak – priťahované do našich domácností, kde nám dosť účinne lezú na nervy. Stačí letmé pootvorenie dverí a z pokojného dňa sa tak razom stane bojová výprava, ktorej cieľom je vyhladiť všetkých lietajúcich vo vašom byte.

Čudujete sa, kde sa toľko múch berie? Nuž, je to jednoduché – ten najbežnejší  druh muchy, ktorú možno nájsť v domácnostiach, nakladie len v jedinej znáške najmenej 200 vajíčok. Vývin muchy prebieha ako u väčšiny hmyzu vo viacerých štádiách. Celý tento vývin však môže prebehnúť už počas siedmich dní. Navyše podľa vedcov môžu počas jediného mesiaca muchy vyprodukovať 500 – 2000 vajíčok. Rovnica je teda úplne jasná – múch je veľa, nás málo.

Vôňa či zápach – priláka ich oboje

Základom prevencie v boji proti muchám je zakrývať. Všetko. Smetné koše by rozhodne vždy mali byť zakryté vekom a tiež byť umiestnené ďalej od okna. Aby ste muchy neprilákali dnu, nezabúdajte smeti vynášať častejšie. Pochopiteľne, láka ich nielen zápach, ale aj vôňa chutných potravín. Pokrievky teda majte vždy na hrncoch, jedlo starostlivo baľte alebo ukladajte do dózičiek. Ide nielen o varené pokrmy, ale aj o ovocie, zeleninu i pečivo. Takýmto spôsobom nielenže nebudete priťahovať do vašej domácnosti hmyz, ale sami seba ochránite pred prenesením infekčných ochorení z tela muchy na jedlo a následne do vášho organizmu.


Mohlo by vás zaujať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Zaútočte na ne babskými radami

Ak neradi siahate po rôznych mucholapkách, elektrických odpudzovačoch hmyzu a podobne, môžete vyskúšať niektoré z prírodných tipov, ktoré účinkujú aj napriek tomu, že ich príliš nevidno.

  • Muchy nemusia vôňu pestovaných paradajok. Dajte si teda na vonkajšiu parapetu kvetináč s paradajkami – zbavíte sa ich a získate chutnú domácu zeleninu. Podobne funguje aj črepník s bazalkou či ricínom.
  • Rozvešané sušené listy vo vrecúškach či zväzky aromatických bylín ako mäta prieporná či levanduľa vám budú krásne voňať, zatiaľ čo muchy budú od nich odlietať.
  • Ako repelent účinkujú aj obľúbené pelargónie. Ak ich máte doma, všimnite si, že v ich blízkosti muchy takmer nevidieť. Opäť je vhodné ich umiestniť pred okná.
  • Hmyz neznáša aj vôňu klinčeka. Vložte do misky s vlažnou vodou asi 15 klinčekov a nechajte blízko dverí alebo okien.

Muchám vstup zakázaný!

Aby ste nemuseli s muchami bojovať, zabráňte im vstúpiť do vašej domácnosti. Keďže pozatvárať dvere a okná nie je v lete možné, vhodným riešení sú sieťky na oknách aj balkónových dverách. Tak môžete vetrať  bez strachu z múch či iného hmyzu. Ak z dôvodu starších okien nechcete investovať do sieťok, pripevnite na ne husté záclony. Ideálnym miestom, kde sa hmyz ľahko usídli, sú rôzne štrbiny. Takže čím skôr ich opravíte, tým menším problémom budú muchy. Ak vám aj napriek tomu nejaká vletí do bytu, otvorte okná krížom, prievan totiž neznášajú.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Elektrické lapače, mucholapky či lepidlá

Najznámejšou a najlacnejšou ochranou pred muchami sú klasické mucholapky či lepidlové lapače, zároveň sú aj najmenej estetickou formou. Preto sa čoraz väčšej obľube teší napríklad elektronický lapač. Ten priláka hmyz vďaka UV žiarovke a potom ho paralyzuje kovovou mriežkou, ktorá ho spáli. Výhodou takéhoto prístroja je dobíjateľnosť. Iným spôsobom sú elektrické odpudzovače. Najčastejšie sú to zariadenia určené do zásuvky, ktoré muchy odpudzujú pomocou ultrazvukových vĺn alebo tekutej náplne postupne sa uvoľňujúcej do vzdušia.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame