Prichystajte zimným topánkam príjemný spánok: Uložte ich, ako treba

Topánky

freedigitalphotos.net

Ako si na jar uložíš, tak na jeseň či v zime nájdeš. Zimné topánky potrebujú našu starostlivosť nielen počas ich nosenia, ale aj pred svojím letným spánkom. Nie je totiž nič horšie, ak ich narýchlo pohodíte do krabíc tak, ako ste ich naposledy vyzuli.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si potrpia na kvalitnejšie topánky a investujete do nich nemálo peňazí, určite nepodceňujte ich letné skladovanie. Aj lacnejšm modelom však treba dopriať nerušený odpočinok, vďaka ktorému vám budú slúžiť dlhšie. 

Spravte si prehľad

Ideálne je vyhradiť si na ukladanie zimných topánok dostatok času podľa množstva topánok, ktoré vlastníte. Na zem poukladajte hrubšiu vrstvu novín, aby ste nezašpinili dlážku a poukladajte na ňu všetky páry, ktoré chcete odložiť. Tak budete mať prehľad o ich rozmeroch a budete vedieť ich uskladnenie lepšie naplánovať už vopred. 


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo topánok odhalené: Čo všetko o vás prezradia tie vaše?


Pustite sa do čistenia

Základ je topánky pred uskladnením čo najlepšie vyčistiť a zbaviť ich stôp od soli či špiny. Nezabudnite ani na boky podrážky, zospodu určite nenechávajte zaschnutú hlinu. Používajte prípravky, ktoré sú na čistenie určené, v niektorých prípadoch postačí aj navlhčená handrička. Držte sa inštrukcií ku konkrétnym topánkam. Po umytí ich nechajte poriadne vyschnúť.

Krémujte a leštite

Vo vašej skrini ostanú tak, ako ste ich tam uložili, preto neváhajte a dajte ich do takého stavu, že keď vás prekvapí prvý – hoci aj jesenný sneh, bude ich stačiť vybrať a rýchlo obuť.

Skontrolujte opätky

Pred odložením ešte skontrolujte opätky. Ak sú už úplne zodraté, dajte ich vymeniť. Keď vás o pol roka nečakane zaskočí ochladenie, budete sa za svoju predvídavosť chváliť.


Mohlo by vás zaujímať: Vyzúvajte sa bez pocitu hanby: Porazte zápach nôh raz a navždy


Vypchávajte

Ak chcete, aby si čižmy zachovali svoj tvar, vyplňte ich. Či použijete na tento účel novinový papier alebo máte špeciálne vložky, je v zásade jedno. Ak sa chystáte uskladniť vysoké čižmy, nezabudnite na vypchatie ich sár – použiť môžete stočený časopis alebo prázdny kartón od vajíčok.

Kam s nimi?

Ideálne je, keď môžete čižmy uskladniť vo vodorovnej polohe v ich krabiciach. Ak máte dostatok miesta, môžete ich uskladniť aj postojačky, v klasickej polohe na horných policiach v skrini či v kumbále. Ak máte naopak miesta veľmi málo, môžete použiť aj veľké krabice či kufor a uskladniť viacero párov naraz. Vždy však oddeľte jednotlivé topánky novinovým alebo iným papierom a snažte sa ich uložiť tak, aby sa čo najmenej deformoval ich tvar.


Doprajete zimným topánkam pred ich uskladnením špeciálnu starostlivosť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora
Odporúčame