Čo prezrádza mesiac narodenia o vašom zdraví? Viac, ako by ste mysleli

Matka

thinkstockphotos.com

Nie, nie sú za tým hviezdy, ale veda. Čo kedysi vyzeralo ako vtip, dnes má reálny základ. Ukazuje sa totiž, že dátum nášho narodenia o nás naozaj niečo vypovedá – minimálne v oblasti zdravia.

Rozsiahla štúdia Kolumbijskej univerzity v New Yorku identifikuje výraznú súvislosť medzi mesiacom, v ktorom sa človek narodil, a sklonom k celej sérii ochorení. Štúdia, publikovaná na stránkach Journal of American Medical Informatics Association, použila algoritmus, ktorý zahŕňal v časovom období 28 rokov súvislosti medzi mesiacom narodenia u 1,7 milióna osôb a výskytom takmer 1700 chorôb.

Dátum narodenia má reálny vplyv

,,Spočiatku boli všetci skeptickí alebo sa tomu smiali,“ hovorí jeden z autorov štúdie Nicholas Tatonetti z Lekárskeho centra Kolumbijskej univerzity. ,,Nejde však o astrológiu. Ročné obdobie so sebou nesie rozmanité faktory týkajúce sa životného prostredia, ktoré v čase narodenia pôsobia. Až teraz sa učíme viac poznávať veľkú úlohu, ktorú zohráva životné prostredie a vzájomné pôsobenie génov a tohto prostredia na náš vývoj. Toto by mohol byť spôsob, ako začať skúmať účinky životného prostredia na našu genetiku,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Mesiac, v ktorom ste sa narodili: Čo všetko prezrádza o vašej povahe či zdraví?


Nie je mesiac ako mesiac

Z výsledkov štúdie vychádzali najuspokojivejšie informácie týkajúce sa tých, čo sa narodili od mája do augusta: tí by mali mať najnižšiu tendenciu prepadnúť najrôznejším chorobám. Naopak oveľa menej šťastní sú tí, ktorí sa narodili v októbri. Títo ľudia majú krehké zdravie a výraznú tendenciu k duševným poruchám, ako je neschopnosť sústrediť sa a hyperaktivita. Osoby narodené v marci sú náchylné predovšetkým ku kardiovaskulárnym chorobám, zatiaľ čo tí, ktorí majú narodeniny v decembri, bývajú častejšie postihnutí dýchacími problémami.

A čo ďalšie štúdie?

Už koncom 90. rokov minulého storočia Leonid Gavrilov z Chicagskej univerzity zistil, že osoby narodené na jeseň majú tendenciu žiť dlhšie. Odvtedy potvrdili jeho tézu početné štúdie, ktoré sa týkali storočných osôb. Jeho posledný výskum ukázal, že deti narodené na jeseň majú zhruba o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa dožijú sto rokov, než osoby narodené v marci.

Sreeram Ramagopalan z Oxfordskej univerzity zase skúmal lekárske záznamy týkajúce sa takmer 60 tisíc pacientov v Anglicku. Preukázal, že u detí narodených v zime a na jar je všeobecne vyššie riziko výskytu schizofrénie, depresie a bipolárnej poruchy.


Mohlo by vás zaujímať: Pondelok, streda či nedeľa: Čo o vás prezradí deň, v ktorom ste sa narodili?


Faktory sú rôzne

Mechanizmy pôsobiace na základe životného prostredia sú málo známe. Zmena stravovania a každoročné série infekčných ochorení môžu ovplyvniť vývoj človeka na desiatky rokov dopredu. Môžeme byť tiež vystavení pôsobeniu rôznych typov alergénov v jednotlivých ročných obdobiach. Pokiaľ ide o náš zrak, niektoré štúdie ukázali, že obdobia, kedy je málo slnka, pomáhajú regulovať rast očnej buľvy. Tak je u detí narodených v zime menšia pravdepodobnosť, že budú musieť nosiť okuliare. Potom tu je vitamín D, ktorý je zas produkovaný, keď je pleť vystavená slnku.

Čo hovorí mesiac narodenia o zdravotných rizikách?

Dáta Kolumbijskej univerzity a ďalších štúdií a štatistík hovoria takto:

Január – väčšie riziko Crohnovej choroby, Alzheimera či epilepsie. Podľa Kolumbijskej univerzita teiž pozor na hypertenziu.

Február – väčšia pravdepodobnosť na úmrtie na rakovinu pľúc či priedušiek.

Marec – vyššia náchylnosť na niektoré choroby srdca – konkrétne kôrnatenie ciev.

Apríl – pozor na psychiku, tento mesiac hrozí alkoholizmom a poruchami príjmu potravy ako anorexia či bulímia.

Máj – deti narodené v tomto mesiaci sa rodia v priemere ťažšie a majú väčšu pravdepodobnosť rôznych chronických ochorení. Celkovo však patria medzi najzdravších.

Jún – podľa štúdie na Dánoch a Rakúšanoch majú títo ľudia kratší život (spolu s narodenými v marci, apríli a máji) ako zvyšok populácie .

Júl – ľudia narodení v júli sú náchylnejší na astmu a tiež autizmus.

August – deti narodené v tomto mesiaci sú často svojské a podľa údajov z Veľkej Británie majú o tridsať percent väčšiu šancu, že budú v škole vnímané ako problémové

September – narodení v tomto mesiaci majú o niečo vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie astma.

Október – ide podľa štatistiky o ľudí, ktorých trápia rôzne zdravotné problémy najviac – najmä v oblasti dýchacej sústavy ale aj vírusových infekcií. Np

November – podľa viacerých štúdií je mesiacom, keď sa rodí najviac ľudí s ADHD – teda poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Tiež pozor na akútnu bronchitídu.

December – ľudia narodení v decembri sa môžu ťešiť celkom dobrému zdraviu, majú dokonca nižšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie astma alebo rôzne alergie.


V ktorom mesiaci ste sa narodili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera, Mirror.co.uk
Odporúčame