Nedarí sa vám zaspať? Najmä seniori by nemali brať poruchy spánku na ľahkú váhu

starší muž trpí nespavosťou

Približne polovica starších ľudí má problémy so spánkom (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Zhruba polovica seniorov má ťažkosti so zaspávaním alebo kvalitou spánku. Takéto poruchy však nie sú prirodzenou súčasťou starnutia. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo môže byť ich príčinou a ako sa dopracovať ku kvalitnému spánku.

Problém, ktorý vplýva na kvalitu života

„Nespavosť je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí, najmä u seniorov. Často koexistuje so zdravotnými, psychiatrickými alebo neurologickými poruchami. Nespavosť môže byť tiež spojená so stresom, liekmi, zlými spánkovými návykmi alebo zmenami v prostredí, kde spíme,“ priblížila Miriama Šatalová, lekárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Bánovciach nad Bebravou.

Pokiaľ sa človek dobre nevyspí len z času na čas, ovplyvní ho to iba počas celého nasledujúceho dňa. Pociťuje totiž únavu a je menej výkonný. Ak sa však problém vyskytuje opakovane, zhorší sa jeho celková kvalita života. Vtedy je najlepšie poradiť sa s odborníkom.

„U seniorov sa odporúča použiť najskôr nefarmaceutické liečby, ako je kognitívno-behaviorálna terapia pri náhlej a chronickej nespavosti. Tá zahŕňa spánkovú výchovu, kontrolu stimulov, obmedzenie času v posteli. Štúdie ukazujú, že táto terapia do značnej miery zlepšila kvalitu spánku u ľudí s nespavosťou,“ vysvetlila lekárka.

Správne spánkové návyky

Podľa jej slov sa dobré spánkové návyky dajú vytvoriť pomocou zavedenia niekoľkých pravidiel. „V prvom rade je treba mať režim, ísť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase, používať posteľ len na spánok, pred spaním robiť tiché činnosti, vyhýbať sa jasným svetlám, udržiavať upokojujúce a pohodlné prostredie spálne,“ poradila Šatalová.

Tesne pred spaním treba obmedziť príjem tekutín a posledné jedlo by ste mali skonzumovať tri až štyri hodiny pred spánkom. Krátko pred uložením do postele sa neodporúča ani cvičiť. Dopriať si môžete teplý kúpeľ na relaxáciu. Počas dňa sa spánku vyhnite. Ak trvajú problémy so zaspávaním do 20 minút, vstaňte a robte niečo iné. Až potom sa vráťte do postele. Je to preto, že nútený spánok môže sťažiť zaspávanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Neliečený krvný tlak predstavuje vážne riziko: Okrem srdca môže ovplyvniť aj iné dôležité orgány

„Ak tieto zmeny nestačia, lekár môže odporučiť lieky. Tie by určite nemali nahradiť dobré spánkové návyky, ale z krátkodobého hľadiska môžu poskytnúť určitú úľavu. Tabletky na spanie sa odporúča užívať len krátkodobo. Liečba nespavosti je však individuálna,“ dodala doktorka.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame