Neliečený krvný tlak predstavuje vážne riziko: Okrem srdca môže ovplyvniť aj iné dôležité orgány

doktorka meria mužovi tlak

Neliečený vysoký krvný tlak môže spôsobiť množstvo komplikácií (Zdroj: Freepik/freepik)

Vysoký krvný tlak treba mať pod kontrolou. Zanedbávanie tohto problému môže mať za následok vznik ďalších zdravotných ťažkostí. Pri nedostatočnej liečbe hrozia komplikácie súvisiace s dôležitými orgánmi.

Artériová hypertenzia, ako sa vysoký tlak odborne nazýva, môže viesť až k srdcovému zlyhávaniu. Upozornila na to prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová. Pripomenula, že kľúčovou je v tomto prípade správna liečba a včasná diagnostiky.

„K najobávanejším komplikáciám neliečenej alebo nedostatočne liečenej artériovej hypertenzie patrí vznik srdcového zlyhávania, keď srdce prestáva pracovať. Najskôr zostáva zachovaná funkcia pumpy, neskôr sa redukuje a srdce nakoniec úplne zlyhá. Druhou veľmi obávanou a frekventovanou situáciou je vznik fibrilácie predsiení, čiže závažná predsieňová arytmia. Neliečený vysoký krvný tlak vedie aj k vzniku množstva arytmií,“ poznamenala.

Neliečená artériová hypertenzia môže zasiahnuť aj mozog, pričom najčastejšie sa spája s demenciou. „Praktickí lekári aj špecialisti majú k dispozícii rôzne testy, aby včas zachytili vývoj demencie a nastavili správnu liečbu, v prvom rade normalizovali hodnoty krvného tlaku a následne poslali pacienta k ďalšiemu špecialistovi,“ uviedla Vachulová. Ak sa vysoký tlak nerieši, môže podľa nej poškodiť tiež obličky, oči alebo dolné končatiny. Okrem toho súvisí aj s aterosklerózou.

Lekárka v tejto súvislosti upozornila na dôležitosť skorej diagnostiky a správnej liečby ochorenia. „Ak je pacient v bezpečných cieľových hodnotách tlaku krvi, je riziko vzniku komplikácií minimálne. Akonáhle nemá pacient dostatočne kontrolované hodnoty tlaku krvi, tak sa neúmerne zvyšuje riziko všetkých závažných aj menej závažných komplikácií,“ uzavrela.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame