Stáva sa vám, že občas zaspávate pri práci? Porazte popoludňajšiu únavu s týmito cvikmi!

poobedná únava

Robíte v práci len nutné minimum? Možno máte problém! (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Je popoludnie a vy zrazu nemôžete prestať zívať. Vaše očné viečka pomaly padajú nadol a mozog sa nedokáže sa sústrediť – pocity, ktoré občas zažíva každý z nás. Toto obdobie zníženej bdelosti sa nazýva popoludňajšia únava. Zatiaľ čo popoludňajšia únava môže byť spôsobená nedostatočným alebo nekvalitným spánkom, súvisí aj s množstvom kortizolu v našom tele. Hladiny tohto hormónu, ktorý nám okrem iného pomáha reagovať na stres, sú zvyčajne vyššie ráno a počas dňa klesajú.

Základom všetkého ostáva pohyb

Existuje mnoho tipov, ako prekonať popoludňajšiu únavu, no jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zostať po celý deň svieži plnení úloh, je hýbať sa. Nemusíte sa však zaťažovať zdĺhavými a náročnými cvikmi. Váš fyzický tréning proti popoludňajšej únave môže byť jednoduchý, napríklad ako krátka prechádzka.

Tansy Rodgersová, odborníčka na funkčnú nutričnú terapiu a zakladateľka poradne koučingu v Pensylvánii, povedala: „Popoludňajšia únava zvyčajne nastane medzi 13. a 15. hodinou. Pohyb v tomto čase pomáha vášmu telu tráviť jedlo, stabilizovať hladinu cukru v krvi a uvoľňovať hormóny epinefrínu a noradrenalín, ktoré pomáhajú znižovať ospalosť.“

Strečing končatín prekrví telo

Ak je váš rozvrh nabitý a nemôžete si dovoliť ísť do posilňovne, jednoduché druhy strečingu vám pomôžu rozprúdiť krv a dodať trochu energie. Môžete napríklad vykonávať hýbanie členkami pod stolom v sede, krúženie zápästiami popri telefonovaní či písaní na klávesnici, alebo krúženie krkom popri sedení za počítačom.

A ak máte dostatok priestoru napríklad na nejaké výpady – môžete vykonávať aktívnejšie strečingy, ktoré precvičia zadok a ďalšie svaly nôh, či spodnú časť chrbta. Strečing udržuje naše svaly pružné a silné, čo následne pomáha zachovať našu pohyblivosť a celkové zdravie.

Popri práci sa snažte aj stáť

Počúvame to stále a faktom aj ostáva, že celodenné sedenie je pre naše telo dosť zlé. Našťastie existujú zaujímavé riešenia. Môžete si zaobstarať špciálny stolík a stoličku, pri ktorých budete na pár minút denne pri práci stáť.

Mnohí odborníci odporúčajú takto stáť pri práci 15 minút každú hodinu, iní udávajú viac ako 30 minút. Nemusíte to preháňať, na boj s únavou popoludní stačí stáť pri stole, a teda pri vykonávaní práce, len zopár minút.

Vyberte sa von na prechádzku

Existuje množstvo výskumov, ktoré ukazujú, že pobyt vonku na čerstvom vzduchu je pre nás veľmi prospešný. Dokonca aj menšia prechádzka v prírode môže znížiť úzkosť, zlepšiť našu náladu a podporiť kreativitu. Okrem toho slnečné svetlo zvyšuje hladinu hormónov šťastia, vďaka ktorým sme energickejší, pokojnejší, pozitívnejší a sústredenejší.

Vydajte sa teda von na prechádzku a doprajte si denne dostatočné množstvo čerstvého vzduchu. Ešte lepšie je naplánovať si prechádzku s niektorými z vašich kolegov. Spoločne tak môžete popoludňajšiu únavu poraziť rýchlejšie a uzavrieť deň s energiou na rozdávanie.Zdroj: cnn.com
Odporúčame