Obávate sa ísť na prechádzku do lesa kvôli kliešťom? Infikované jedince sa častejšie objavujú inde

starší manželia v prírode

Na kliešte si treba dávať pozor nielen vo voľnej prírode (Zdroj: Freepik/master1305)

Uhryznutie infikovaným kliešťom môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, napríklad lymskú boreliózu. Preto si na ne dávame pozor najmä vtedy, keď ideme do prírody. Najviac nakazených jedincov sa ale podľa českého výskumu nemusí nachádzať v lese.

Správu o výsledkoch štúdie zverejnila Akadémia vied ČR (AV ČR). Odborníci zo Štátneho ústavu v Prahe, Technickej univerzity v Ostrave a parazitológovia z AV ČR zbierali kliešte v každom krajskom meste. Chceli zistiť, nakoľko môžu ohroziť človeka. Podľa výsledkov za minulú sezónu, bolo v mnohých parkoch infikovaných boreliózou viac ako 30 % kliešťov.

Vedci pozbierali počas prvých ôsmich mesiacov projektu viac než 3000 kliešťov. Testovali ich na prítomnosť piatich druhov baktérií, ktoré môžu u ľudí vyvolať ochorenia. „Takmer polovica kliešťov, presne 44 percent, bola infikovaných aspoň jednou z baktérií,“ uviedol vedúci projektu Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Najčastejšie sa vyskytovala baktéria spôsobujúca lymskú boreliózu. Objavili ju až v 26 % kliešťov.

Hrozba číha aj v mestských parkoch

Aktivitu kliešťov zaznamenávajú vedci v priebehu celého roka v parkoch v Prahe, Ostrave a Českých Budějoviciach. Odborníci si všimli aj rozdiely medzi parkami v závislosti od toho, či išlo o udržiavané mestské parky alebo lesoparky. „Na rôznych miestach sme našli od jedného až po 72 kliešťov na 100 metrov štvorcových,“ povedal Hönig a dodal, že najviac kliešťov sa vyskytuje v menej udržiavaných častiach parkov.

„Vo všetkých krajských mestách sme našli v priemere 15 aktívnych kliešťov na 100 metrov štvorcových, čo je výrazne viac ako v lesoch,“ informoval vedúci Národného referenčného laboratória (NRL) pre dezinsekciu a deratizáciu Štátneho zdravotného ústavu Martin Kulma.

Z výsledku štúdie vyplýva, že s kliešťami a nimi prenášanými infekciami sa ľudia môžu stretnúť v mestských parkoch, lesoparkoch a v záhradách častejšie ako v lesoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Alergia môže vzniknúť aj vo vyššom veku: Na čo treba brať ohľad pri liečbe?

„V mestách, kde je významne vyššia frekvencia pohybu ľudí a len málokto pred prechádzkou v parku použije repelent alebo po návrate zo záhrady skontroluje, či nemá na tele prisatého kliešťa, predstavuje tamojšia zeleň vysoké zdravotné riziko,“ upozornila vedúca Národného referenčného laboratória pre lymskú boreliózu Kateřina Kybicová.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame