Zistite vek svojho mozgu týmto testom: Výsledok vám pomôže ubrať hlave pár rokov!

Vek mozog

Spravte si jednoduchý test, ktorý vám vyráta približný vek vášho mozgu (Zdroj: GettyImages)

Starnutie je prirodzená vec a nevyhne sa nikomu z nás. Čas už nikdy nevrátime späť, preto je dôležité užiť si ho, kým ho máme. V tomto prípade však hovoríme o fyzickom veku, teda o čase od narodenia až po súčasnosť. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, že mentálny vek sa môže od toho skutočného líšiť?

Fyzický vek poznáte. Ľudstvo stanovilo, že jedno otočenie našej planéty okolo Slnka bude počítať ako jeden rok a váš vek sú vlastne len okružné jazdy Zeme. Fyzický vek je spravodlivý, nikto podľa mechanického času nestarne rýchlejšie ani pomalšie. V tomto bode sme si všetci podobní.

Čo však váš mentálny alebo metabolický vek? Dá sa počítať rovnako? Vedci už desaťročia študujú ľudský mozog a aj keď sú ešte ďaleko k jeho pochopeniu, vedia, že mentálny vek nemusí byť rovnaký ako fyzický. Znamená to, že ľuďmi vytvorený mechanický čas nevplýva na náš mentálny vek a v istých prípadoch dokonca ani na zdravie. Ako ho zistiť?

Mentálny vek  /  Metabolický vek  /  Test veku vášho mozgu  /  Ako omladiť mozog?


Mohlo by vás zaujímať: Vyskúšajte kardio cvičenia s nízkym dopadom: Prinesú vám množstvo výhod bez toho, aby ublížili vašim kĺbom


Čo je mentálny a metabolický vek?

Fyzický vek si vieme jednoducho vyrátať. Na našej planéte je totiž nemenný a všetci starnú rovnako. Aký je ale rozdiel medzi mentálnym a metabolickým vekom, na ktoré mechanický čas nemá taký účinok? Poďme na to pekne po porade.

Mentálny vek

Mentálny vek skúma psychológia. Udáva mentálnu vyspelosť jedinca, ktorá sa môže, no nemusí zhodovať s jeho fyzickým vekom. Na udávanie tejto veličiny síce slúžia jednotky rokov, no používajú sa len na porovnanie, či je náš mozog mladší alebo starší ako my sami.

Najjednoduchšie sa to dá vysvetliť na príklade dospelosti. Ak dieťa dosiahne hranicu 18 rokov života, pokladáme ho za dospelú osobu zodpovednú za svoje činy v plnej miere. Túto hranicu fyzického veku sme si však zvolili my sami – ľudia. Mentálne môže človek dospieť skôr, ale aj neskôr. Čo ak 18-ročný človek pred štyrmi rokmi stratil rodičov? Alebo čo ak stále žije v dokonalom svete a prostredí, ktoré mu zabezpečí všetky potreby? Jeho mentálny vek nezodpovedá jeho fyzickému veku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vykurovacia sezóna je rajom pre plesne: V nezdravej domácnosti žije každý piaty človek!

Mentálny vek taktiež nemusí plynúť chronologicky. Môže zostarnúť rýchlejšie ako fyzický vek, no môže aj spätne omladnúť. Vplýva na to naše prostredie, stravovanie, rodina či gény. S mentálnym vekom sa často viaže IQ, aj keď nie vždy sú tieto údaje správne. Skôr ako samotnú vyspelosť by sme IQ testami zistili inteligenčný kvocient, teda inteligenciu v pomere k veku a regiónu, v ktorom žijeme.)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SOWA gym (@sowagym)

Metabolický vek

Na rozdiel od mentálneho veku ten metabolický určuje, v akom stave je naše zdravie. Tiež sa udáva v jednotkách rokov, aby mu človek lepšie porozumel. Dozvieme sa z neho, na aký vek sa cíti a pracuje náš organizmus, nie len mozog samotný. Metabolizmus je chápaný ako látková premena všetkých chemických a biologických zlúčením v každej našej bunke.

Aj túto veličinu najlepšie pochopíme na príklade: Ak má 40-ročná žena metabolický vek 33-ročnej ženy, je na tom veľmi dobre. Znamená to, že pravdepodobne dodržiava zdravý životný štýl. Samozrejme, každý metabolizmus je iný a preto aj podmienky pri jeho rátaní bude mať každý odlišné.

Metabolický vek je jednoduché vyrátať, dokonca sa dnes dajú kúpiť váhy, do ktorých zapíšeme svoje údaje a vyrátajú nám ho. Ak ho však chceme zistiť presnejšie a odbornejšie, pomôže nám s tým lekár. Prípadne nám odporučí iných odborníkov, ktorým môžeme túto otázku položiť.

V čom sa najviac líšia?

Mentálny a metabolický vek teda nie sú jedno a to isté. Čím viac vzdialený je mentálny vek od toho fyzického, tým lepšie. Ak 17-ročnému dieťaťu vyjde v teste, že má rozum 25-ročného, je to dobré znamenie. Metabolický vek je presný opak – čím nižšia hodnota od fyzického veku, tým sme na tom lepšie.

Ako teda vyrátať vek mozgu, ak si obe hodnoty odporujú? Je to zložitejšie, ako by sa mohlo zdať. Existuje však jednoduché a rýchle riešenie, ktoré vie obe možnosti spojiť dohromady a orientačne vyrátať vek mozgu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zajakávanie trápi deti aj dospelých: Koktanie býva dedičné, kedy vyhľadať pomoc?

Mohlo by vás zaujímať: Začínali bylinkami z vlastnej záhrady, dnes ich tinktúry pomáhajú tisíckam Slovákov: Príroda má liek takmer na všetko


Vek mozgu

Na to, aby sme zistili vek nášho mozgu, máme pripravený rýchly a jednoduchý test. Skúma mentalitu, ale najmä metabolizmus. Dôležité však je, byť pri odpovediach úprimný a pravdivý. Na tvrdenia odpovedajte áno alebo nie. Kladné odpovede rátajte, na ich základe vám vyjde výsledok.

Rýchly test

1. Spíte 7 až 8 hodín denne (prípadne viac).

2. Konzumujete aspoň 5 a viac porcií ovocia a zeleniny každý deň.

3. Konzumujete aspoň 1 porciu čučoriedok, malín alebo černíc každý deň.

4. Súčasťou vášho jedálnička sú pečené alebo grilované ryby, ktoré majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, a to aspoň trikrát do týždňa.

5. Užívate doplnky výživy ako rybí olej s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín alebo ľanové semená aspoň päťkrát do týždňa.

6. Užívate doploky výživy (napríklad kyselinu listovú alebo multivitamíny) každý deň.

7. Užívate aspirín každý deň.

8. Pijete červené víno a hroznovú šťavu aspoň päťkrát do týždňa.

9. Cvičíte v týždni aspoň 30 minút za deň, teda aspoň 3 hodiny týždenne.

10. Čítate náročné knihy, lúštite krížovky alebo sudoku, resp. cvičíte si pamäť aspoň päťkrát za týždeň.

11. Máte členov rodiny, ktorí žili aspoň 80 a viac rokov bez straty pamäte.

12. Máte hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako 5,2 mmol/l.

13. Máte hladinu LDL cholesterolu nižšiu ako 3,3 mmol/l.

14. Trpíte obezitou.

15. Konzumujete stravu s vysokým obsahom ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, fazuľu, orechy a semená, olivový olej ako zdroj tuku a málo červeného mäsa.

16. Používate namiesto masla a margarínu olivový olej alebo iné zdravé alternatívy.

17. Nefajčíte cigarety ani cigary.

18. Máte normálny krvný tlak.

19. Netrpíte cukrovkou.

20. Nemáte vysokú hladinu triglyceridov alebo syndróm inzulínovej rezistencie.

21. Nemáte poruchy spánku, nechrápete, nemáte obštrukčnú spánkovú apnoe.

22. Nemáte stres každý deň.

23. Máte dobrý kolektív s priateľmi, kolegami či členmi rodiny.

24. Nemáte žiadne problémy s krátkodobou či dlhodobou pamäťou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stačí doplniť jeden hormón a budete spať celú noc: Zistite o ňom všetko

25. Ste pripravený, aby ste zabránili vzniku Alzheimerovej choroby a urobíte pre to čokoľvek.

Vyhodnotenie

Na základe kladných odpovedí zistíte, ako je na tom váš mozog.

0 – 11 áno: Máte vysoké riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Váš mozog je starší minimálne o 10 rokov ako váš fyzický vek.

12 – 14 áno: Váš mozog je približne o 5 rokov starší ako vaše telo. Máte len mierne riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

15 – 19 áno: Váš fyzický vek a vek vášho mozgu sú na rovnakej úrovni. Ak ho chcete omladiť, stačí mierne zmeniť jedálniček a nezabúdať na viac relaxácie.

20 – 22 áno: Ste o 5 až 10 rokov starší ako váš mozog – a to je dobre! Prejdite si ešte raz zvyšné otázky, na ktoré ste odpovedali negatívne a máte vyhraté.

23 – 25 áno: Aj napriek vyššiemu veku máte pomerne mladý mozog. Odpočítajte si minimálne 10 rokov. Riziko vzniku Alzheimerovej choroby je u vás minimálne. Ste zdravý a máte mladú myseľ – len to nepokaziť.


Mohlo by vás zaujímať: Toto ochorenie vás môže stáť zrak! Počuli ste o vekom podmienenej degenerácii makuly?


Ako omladiť mozog?

Aj mozog je len sval a keď ho nebudeme trénovať, časom ochabne. Preto je dôležité myslieť na jeho precvičovanie – pomôžu hlavolamy, krížovky, aktivity s blízkymi, spomínanie na minulosť, ale aj pravidelné čítanie, sledovanie vedomostných súťaží a neustály záujem o okolitý svet. Cvičíme si tým nielen pamäť, ale aj koncentráciu a schopnosť promptne reagovať a správne sa rozhodovať.

Nezabúdajme ani na zdravie, ktoré zohráva dôležitú úlohu. Jedzte pravidelne, dodržujte vyváženú stravu (v rámci vašich možností) a dodržujte pitný režim (hneď ráno odporúčame dve deci čistej vody). Vymeňte tiež umelý cukor za prírodný, dbajte na dostatok vlákniny a nezabúdajte na pravidelný pohyb. Pamätajte, že len pravidelné cvičenie tela a rozumu ako celku dosiahne želaný výsledok.



Zdroj: plnielanu.sk, vysetrenie.zoznam.sk
Odporúčame