Vykurovacia sezóna je rajom pre plesne: V nezdravej domácnosti žije každý piaty človek!

Vykurovanie a plesne

Problém s plesňami trápi mnoho domácností (Zdroj: GettyImages)

Počas zimných mesiacov začínajú slovenské domácnosti bojovať s nežiadúcimi následkami zmeny klímy. Striedanie ročných období znamená, že domy a byty musia cez leto odolávať teplotám atakujúcim 40 °C a v zime mrazom pokojne aj pod -20 °C. Aby bola vaša domácnosť zdravá a neobjavovali sa v nej plesne, musíte jej pomôcť pár overenými radami.

V článku sa dočítate:

Každý piaty Slovák je nespokojný s bývaním

Aj v tomto kalendárnom roku vyšiel Healthy Homes Barometer s európskymi štatistikami o kvalite bývania. V novej štúdii sa hovorí o štyroch faktoroch, ktoré znepríjemňujú život – chlad v domácnosti, tvorba plesní kvôli vlhkosti, nadmerný hluk a chlad. V Európe je denne vystavených aspoň jednému z nich 163 miliónov ľudí, čo je necelých 22 %.

Pri prieskume na Slovensku štúdia zistila, že frustráciu zo spomínaných faktorov zažíva 20 % z nás. Zarážajúce na tom je, že až 78 % opýtaných si nie je vedomých, že by bol vzduch v domácnosti znečistený. Štatistiky ich domnienky vyvrátili.

Problémom sú chlad, vlhkosť aj nadmerný hluk

Zlá klíma v domácnostiach na Slovensku zaostáva za priemernom Európskej únie, aj keď si to Slováci nechcú pripustiť. Prieskum ukázal nasledovné výsledky:

  • 6 % Slovákov žije v byte s pretekajúcou strechou, vlhkými múrmi, podlahami alebo základmi, prípadne s hnilobou v okenných rámoch alebo v podlahe. Tieto podmienky môžu spôsobovať astmu a dýchacie ťažkosti.
  • 11 % Slovákov je vystavených hluku od susedov alebo z ulice, čo môže spôsobovať zdravotné problémy, vrátane gastrointestinálnych porúch a problémov so spánkom.
  • 27 % Slovákov s nízkymi príjmami nie je schopných vo svojich domovoch udržať dostatočné teplo, čo môže spôsobovať kardiovaskulárne a respiračné ochorenia.
  • 3 % Slovákov považuje svoj domov za príliš tmavý, čo môže spôsobovať depresie a problémy so spánkom.

Zdravá domácnosť je jedným zo základov zdravej rodiny. Až 15 % Európanov žije v znevýhodnom bývaní a nemajú finančné prostriedky na nápravu. 50 miliónov ľudí, čo predstavuje necelých 7 % Európy, žije v energetickej chudobe. Títo ľudia nemajú peniaze ani na to, aby si v zime doma zakúrili.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VEĽKÝ PREHĽAD všetkých kráľov a kráľovien Veľkej Británie: Panovanie poznačené vraždou, podvádzaním aj chorobami

Ľudia však za svoju finančnú situáciu často sami nemôžu a je to kombinácia rôznych faktorov. Podľa analýzy spoločnosti WOOD & Company je na Slovensku bývanie najväčšou finančnou záťažou najmä pre domácnosti jedného dospelého člena, teda osamelého seniora, dospelého žijúceho „single“ alebo jedného dospelého s dieťaťom.

Nezdravá a zle vykurovaná domácnosť sa odráža aj na kvalite zdravia. „V prípade osôb, ktoré, nanešťastie, žijú alebo pracujú v budove so všetkými (vyššie uvedenými) faktormi, je štyrikrát vyššia pravdepodobnosť zlého zdravotného stavu,“ informuje štúdia.

Ako vzniká v domácnosti pleseň?

V zimných mesiacoch má mnoho slovenských domácností problém s plesňami. Tie sa tvoria najmä v tmavých a vlhkých priestoroch. Stačí sa dobre pozrieť na rohy stien, dlaždice v kúpeľni alebo na rohy vaní. V izbách sa zvyknú tvoriť aj pri oknách.

Plesne vylučujú do priestoru, v ktorom sa nachádzajú, škodlivé látky. Tie majú následne negatívny vplyv na vaše zdravie – napríklad spôsobujú ekzémy, mykózy, alergie, problémy s dýchaním ale aj bolesť hlavy, prípadne kĺbov. Plesne v domácnosti by ste preto nemali podceňovať.

Neželané plesne spôsobuje príliš veľa vlhka a tmy. Znie to ako opis jesenného a zimného počasia a je to tak. Vlhko však môže vo vašej domácnosti spôsobovať aj časté sušenie bielizne či dlhé sprchovanie v teplej vode. Bežnou činnosťou ako dýchanie, pranie, varenie, sprchovanie a spánok vyprodukuje rodina so štyrmi členmi 5 až 10 litrov vodnej pary denne. Prečo sa však plesne tak často vyskytujú?

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Knauf Insulation SK (@knaufinsulation_sk)

Vymenili sme drevené okná za plastové

Proti nízkym teplotám v domácnosti sa ľudia naučili bojovať technológiou plastových okien. Tie veľmi dobre tesnia pred vonkajším chladom a výsledok pocítite najmä pri faktúre za energie. Aktuálne sú veľmi účinné trojkomorové okná. Cez ne unikne z domu minimum tepla a naopak, do domu prejde minimum chladu. Má to však aj značnú nevýhodu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Milujete sviečky v interiéri? Zasvätíme vás do tajomstva ich výroby!

Staré drevené okná zabezpečovali prirodzené vetranie. Práve tým, že netesnili tak dobre ako plastové, sa menil vzduch pravidelne. Plastové okná zabraňujú tomuto prirodzenému vetraniu a výsledkom je vyššia vlhkosť v interiéri. Najlepším riešením je teda otvoriť okno, aby sa vzduch v interiéri vymenil, prípadne inštalovať centrálnu rekuperáciu (pri novostavbách) alebo lokálnu rekuperáciu.

Ako bojovať proti vlhku a plesniam?

Existuje niekoľko rád, ako aj pri kvalitných trojkomorových oknách zabezpečiť, aby sa vo vašej domácnosti netvorili plesne.  Stačí sa každé ráno po zobudení pozrieť na okná, ak sú odspodu zarosené, máte v izbe vlhko. Tu pomôže kvalitné a pravidelné vetranie, ale aj bežne dostupné pohlcovače vlhka.

Koniec „vetračkám“

Vetranie je najúčinnejší spôsob, ako bojovať s vlhkosťou bezplatne. Treba však myslieť na to, že nie je jedno, ako a kedy vetráte. Na tradičné „ okno na vetračku“ zabudnite. Nestačí mať okno otvorené len na pár centimetrov, pretože takto by veľmi dlho trvalo, kým by sa vzduch v izbe vymenil. A presne o to pri kvalitnom vetraní ide.

Pointou je, že všetok oxid uhličitý musí ísť von. Spolu s ním sa zbavujete aj baktérií a vírusov, ktoré môžu plesne spôsobovať. Vetrať by ste mali otvorením celého okna na približne 5 minút. Sledujte, kedy sa okno odrosí. Áno, v izbe bude potom nejaký čas chladnejšie, ale stále je to lepšie, ako zbavovať sa nepríjemných plesní. Ideálna vlhkosť v interiéri je medzi 40 a 60 %.

Aj pravidelnosť je dôležitá. Vetrajte trikrát za deň – ráno, keď vstanete, poobede keď prídete z práce a večer pred spaním. Ešte lepšie urobíte, ak otvoríte všetky okná v byte či dome a spravíte na pár minút prievan. Termostaty dokonca fungujú tak, že po vyvetraní zistia nižšiu teplotu v izbách, spustia centrálny kotol a zapnú kúrenie na požadovanú teplotu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa V-systém elektro s.r.o. (@v_system_elektro)

Vetrať treba aj kúpeľňu

Samostatnou kapitolou je kúpeľňa. V nej sa hromadí najviac vlhkosti a to najmä vo večerných hodinách, keď sa členovia domácnosti kúpu alebo sprchujú. Po večernom kúpaní vytrite okraje vane dosucha, aby na nich neostávala zbytočne voda. Taktiež pred vetraním v kúpeľni nenechávajte mokré osušky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dotácie na obnovu rodinných domov: Kde o ne žiadať a na akú sumu máte nárok?

Kúpeľňu vetrajte podobne ako všetky ostatné izby, no večer môžete aj trochu dlhšie. Vlhkosť budete vidieť nielen na oknách, ale aj na zrkadle. Ak nebudete v kúpeľni vetrať, môžete časom nájsť pleseň na zasilikónovaných miestach, v rohoch vane či v sprche. Rovnako neodporúčame v zimných mesiacoch vypínať v kúpeľni kúrenie.

Problém s plesňami v novostavbách

Odlišný prístup vo vetraní si vyžadujú novostavby. Nové domy a byty by ste mali vetrať častejšie. Vlhkosť by v nich nemala prekročiť 50 %. Na túto hodnotu sa nová stavba s dobrým a pravidelným vetraním dostane približne za jeden kalendárny rok. Okrem zmiernenia vlhkosti musí stavba aj schnúť.

Na meranie vlhkosti vám v domácnosti poslúži vlhkomer. Je to malé zariadenie ako teplomer. Ukazuje vám vlhkosť analógovo na stupnici alebo digitálne na displeji. Zaobstaráte si ho v každých dobrých domácich potrebách. Je nutnosťou najmä pri bývaní v novostavbe alebo po rekonštrukcii a odporúčame ho mať v každej často obývanej izbe, aby ste vedeli, či v nej nie príliš vysoká vlhkosť.

Účinné pohlcovače vlhkosti

Ak si už neviete dať s vlhkosťou rady, pomôže pohlcovač vlhkého vzduchu. Na trhu nájdete hneď niekoľko prevedení. Populárne sú dnes kondenzačné, respektíve kompresorové, ktoré fungujú na báze filtrovania vzduchu a zachytávania vlhkosti priamo v zariadení. Podľa veľkosti nádrže na vlhkosť zistíte, do ktorej izby ho môžete dať.

V predajniach nájdete aj kapsulové s nádržkou do 3 litrov a väčšie kondenzačné s nádržkou viac ako 5 litrov. Menšie sú vhodné do detskej izby, do spálne alebo do kúpeľne. Väčšie zasa do obývačky, prípadne garáže alebo iných veľkých miestností. Kapsulové však majú výhodu v tom, že fungujú bez elektriny a sú tiché, kým kondenzačné vyžadujú buď nabitý akumulátor alebo priame pripojenie k elektrine. Nemajú tichý chod, zvyčajne vydávajú zvuk okolo 50 dB.

Mali ste/máte problémy s plesňami v domácnosti?

 

Zdroj: plnielanu.sk, Healthy Homes Barometer, asb.sk, mojdom.sk
Odporúčame