Hormón športu potvrdený: Za chudnutie a dobrú formu môže irisín

Senior

thinkstockphotos.com

O hormóne športu sa špekulovalo už pred tromi rokmi. Kedže ho však objavili len u myší, mnoho vedcov ostalo skeptických teraz je jeho výskyt v ľudskom tele naozaj potvrdený. Experti z Harvardovej univerzity ho konečne našli aj u ľudí: objavili, že spaľuje tuky a že jeho množstvo podstatne rastie s fyzickou aktivitou.

Objav irisínu, o ktorom písal časopis Nature v roku 2012, obletel svet. Bol zistený v kostrovom svalstve myší, a pretože jeho množstvo sa zvyšovalo s fyzickou aktivitou, prezývali ho hormón športu. Je totiž schopný urýchľovať metabolizmus a prospievať nielen našej váhe, ale aj mozgu a srdcu.

Irisín ako spaľovač tukov

,,Irisín pôsobí na tukové bunky tak, že sa menia na hnedý tuk, ktorý funguje ako spaľovač tukov, ktoré premieňa na teplo. Vylučovanie irisínu do krvi vedie ku zrýchleniu metabolizmu aj bez fyzickej aktivity. Hormón môže slúžiť k novým liečebným metódam pri metabolických poruchách ako je cukrovka alebo obezita, uviedli vtedy jeho objavitelia. Existencia hormónu u ľudí bola spochybnená, pretože výskum na myšiach bol vedený metódami, ktoré sa u človeka nedali použiť. Dnes však vedci, ktorí objavili irisín u myší, zistili jeho prítomnosť aj v ľudskej krvi. Objav publikoval časopis Cell Metabolism.


Mohlo by vás zaujať: Nástrahy v sexe u mužov po 50-tke: Ktoré to sú a ako si s nimi poradiť?


Čím viac športu, tým viac hormónu

Vedci ho našli pri vzorke desiatich osôb vo veku dvadsaťpäť rokov, z ktorých šesť sa venovalo intenzívnej fyzickej aktivite, ako je aerobic, jazda na bicykli a rýchla chôdza trikrát týždenne po dobu dvanástich týždňov, štyri osoby poväčšinou sedeli. ,,Objavili sme, že irisín obieha v minimálnom množstve rovnajúcom sa 3,6 nanogramov na mililiter, v plazme osôb, ktoré prevažne sedeli. U osôb vyvíjajúcich športové aktivity jeho úroveň podstatne vzrástla, na 4,3 nanogramov na mililiter. Získané údaje ukazujú, že sa irisín vyskytuje aj u ľudí, obieha v krvi a je regulovaný cvičením,vysvetľuje hlavný autor štúdie Mark Jedrychowski. ,,Aj keď irisín obieha vo veľmi malom množstve, je tento interval porovnateľný s mnohými ďalšími významnými biologickými hormónmi ako je inzulín,dodáva.

Benefity pohybu v pilulke?

Vedci použili hmotnostnú spektrometriu kvantitatívneho typu a zlepšili systém analýzy ľudských génov zapojených do produkcie irisínu. ,,Dnes použitá metóda merania hormónu je nepochybne presnejšia. Objav irisínu v roku 2012 bol opradený emóciami, pretože sme objavili dôvod, prečo nás cvičenie udržuje v zdraví. Keď úroveň irisínu u myší vzrástla, zrýchlil sa ich metabolizmus, a to malo pozitívny vplyv na srdce a mozog, uviedli experti. Cesta k pilulke, ktorá nám umožní dosiahnuť rovnaké kladné výsledky ako pri športovaní, hoci sa budeme váľať na pohovke, je dnes možno jasnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Sex po päťdesiatke: 5 dôvodov, prečo určite áno


Nechce sa vám cvičiť? Choďte do zimy

Spaľovanie kalórií a zrýchlenie metabolizmu možno dosiahnuť aj tým, že sa vystavujeme chladu. Ukázala to štúdia vedcov z Národného ústavu pre diabetes a choroby tráviaceho ústrojenstva a obličiek v Spojených štátoch publikovaná na stránkach časopisu Cell Metabolism. Ak sa podľa výskumu amerických vedcov vystavíme chladu, zvyšuje sa v našom tele množstvo irisínu, ktorý stimuluje tukové tkanivo k produkcii kalórií tak, aby si telo mohlo udržať svoju vnútornú teplotu. ,,Znižovanie teploty v bytoch v zimných mesiacoch teda môže pomôcť rodinnému rozpočtu aj metabolizmu, ktorý sa zrýchľuje,uviedli vedci.


Počuli ste už o irisíne? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame