Alergia môže vzniknúť aj vo vyššom veku: Na čo treba brať ohľad pri liečbe?

staršia žena si smrká nos/alergia

Seniori by nemali alergické reakcie podceňovať (Zdroj: Freepik/freepik)

Alergie zasahujú do bežného fungovania ľudí. Hlavne v prípade seniorov môžu zároveň vplývať na rôzne chronické ochorenia. Nové alergie vznikajú aj vo vyššom veku  – napríklad na potraviny, ktorých konzumácia predtým problémy nespôsobovala. Na čo si treba dávať pozor pri ich liečbe?

Na problematiku alergií u seniorov upozornila primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej Miriam Kvostková. „Silnejšia alergická reakcia sa zvykne prejaviť najmä u ľudí s nadváhou či obezitou. Seniori napríklad začnú trpieť sennou nádchou, dýchavičnosťou, slzením a zápalom spojiviek v jarných mesiacoch,“ uviedla primárka.

Opísala, že alergické ochorenia nepostihujú vo vyššom veku iba dýchacie cesty. Prejavujú sa tiež na koži. Okrem peľových alergií sú časté aj alergie na lieky a alergické reakcie na bodnutie hmyzu. „Prejavy alergie u seniorov môžu byť rôznorodé, vplýva na to jej druh, typ alergénu, postihnutý orgán, výrazne modifikované bývajú prítomnosťou iných ochorení a liekmi, ktoré pacient užíva z iných dôvodov,“ priblížila Kvostková.

Medzi prejavy alergie dýchacích ciest podľa nej patria najmä vodnatý výtok z nosa, kýchanie, svrbenie sliznice nosohltanu, upchávanie nosa, bolesť hlavy, pocity sťaženého dýchania hlavne pri výdychu, pískanie pri dýchaní, tlak na hrudi či kašeľ. „Prejavy alergie môžu postihnúť aj oči a vtedy je prítomné slzenie, vodnatý výtok z očných spojiviek, pocit rezania, svrbenia očí alebo svetloplachosť,“ doplnila.

Prečo sa objavujú nové alergie?

U seniorov sa môžu objaviť aj novovzniknuté alergie. Môže ísť o potraviny alebo lieky, ktoré im predtým problém nerobili. S vekom sa totiž mení aj imunitný systém. „Pre tráviaci trakt sú typické kŕčovité bolesti brucha, krútenie v bruchu, hnačka, nevoľnosť či vracanie. Na koži sa objavuje výsyp, žihľavka, opuch a svrbenie pokožky,“ ozrejmila lekárka.

Podozrenie na alergiu podľa nej vzniká, ak sa určité príznaky opakujú za rovnakých okolností. „Napríklad nádcha sa opakovane objavuje v peľovej sezóne, dýchacie ťažkosti sa viažu na rovnaké miesto či zariadenie miestnosti, tráviace alebo kožné prejavy pacient zaznamená po konzumácii konkrétnych potravín,“ vysvetlila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bolesťami chrbtice trpia čoraz mladší ľudia: Zistite, aké sú príčiny a kedy sa treba vybrať k lekárovi

Podľa primárky vplýva alergia aj na chronické ochorenia seniorov a môže spôsobiť až bronchiálnu astmu. Odborníci by preto mali na liečbu zvoliť vhodnú kombináciu liekov, ktorá berie ohľad na ostatné diagnózy. „Na mieste je v prípade seniorov, ktorí trpia viacerými diagnózami, potrebné zvážiť aj vhodnú kombináciu liekov, pretože napríklad pri liečbe kortikoidmi sa môže zhoršiť cukrovka,“ dodala.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame