Zápal ďasien a parodontitída: Čo tieto ochorenia spôsobuje a ako im predísť?

krv z čistenia zubov

Hygienu vašej ústnej dutiny by ste nemali podceňovať (Zdroj: Freepik/victoriafly)

Parodontitída, tiež všeobecne nazývaná ochorenie ďasien alebo periodontálne ochorenie, začína rastom baktérií vo vašich ústach a môže skončiť – ak nie je správne liečená – stratou zubov v dôsledku zničenia tkaniva, ktoré obklopuje vaše zuby.

Aký je medzi týmito ochoreniami rozdiel?

Zápal ďasien (gingivitída) sa zvyčajne vyskytuje pred ochorením ďasien (parodontitídou). Ale nie každý zápal ďasien vedie k paradentóze. Väčšina ľudí dostane v určitom okamihu svojho života zápal ďasien a kvôli jeho miernym príznakom ho ignorujú. Ale bez liečby sa to môže zmeniť na väčšie problémy pre vaše ústa. Dobrou správou je, že tomu môžete predísť alebo ho dokonca zvrátiť jednoduchým čistením zubov, používaním zubnej nite a pravidelným čistením zubov a kontrolami.

V počiatočnom štádiu zápalu ďasien sa v zubnom povlaku hromadia baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien a ľahké krvácanie počas čistenia zubov. Aj keď môžu byť ďasná podráždené, zuby sú stále pevne zasadené vo svojich jamkách. V tomto štádiu nedošlo k nezvratnému poškodeniu kosti alebo iného tkaniva.

Všetko začína plakom…

Keď si zabudnete čistiť zuby, niť a vyplachovať ústnou vodou, okolo vašich zubov sa vytvorí lepkavý film baktérií a jedla nazývaný plak. Plak uvoľňuje kyseliny, ktoré napádajú vonkajšiu škrupinu vašich zubov, nazývanú sklovinu, a spôsobujú kaz. Po 72 hodinách plak stvrdne na zubný kameň, ktorý sa tvorí pozdĺž línie ďasien a sťažuje úplné čistenie zubov a ďasien. V priebehu času toto nahromadenie dráždi a zapaľuje ďasná, čo spôsobuje zápal ďasien.

U osoby s paradentózou sa vnútorná vrstva ďasna a kosti odťahujú od zubov a vytvárajú malé priestory medzi zubami a ďasnami, kde sa zhromažďujú nečistoty a môžu sa infikovať. Imunitný systém tela bojuje s baktériami, keď sa plak šíri a rastie pod líniou ďasien.

Toxíny alebo jedy – produkované baktériami v zubnom povlaku, ako aj „dobré“ telesné enzýmy zapojené do boja proti infekciám – začnú rozkladať kosti a spojivové tkanivo, ktoré držia zuby na mieste. Ako choroba postupuje, malé priestory sa prehlbujú a ničí sa viac tkaniva ďasien a kostí. Keď k tomu dôjde, zuby už nie sú ukotvené na mieste, uvoľnia sa a dochádza k strate zubov. Ochorenie ďasien je hlavnou príčinou straty zubov u dospelých.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slzia vám často oči? Ak pozorujete aj nasledovné príznaky, mali by ste vyhľadať lekára

Čo ďalšie spôsobuje ochorenie ďasien?

Hlavnou príčinou ochorenia ďasien je plak. K ochoreniu parodontu však môžu prispieť aj iné faktory. Patria k nim:

  • Hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza napríklad počas tehotenstva, puberty, menopauzy a mesačnej menštruácie, spôsobujú, že ďasná sú citlivejšie, čo uľahčuje rozvoj zápalu ďasien.
  • Choroby môžu ovplyvniť stav vašich ďasien. Patria sem choroby, ako je rakovina alebo HIV, ktoré zasahujú do imunitného systému. Keďže cukrovka ovplyvňuje schopnosť tela využívať cukor v krvi, pacienti s týmto ochorením sú vystavení vyššiemu riziku vzniku infekcií, vrátane ochorenia parodontu a dutín.
  • Lieky môžu ovplyvniť zdravie ústnej dutiny, pretože niektoré znižujú tok slín, ktorý má ochranný účinok na zuby a ďasná. Niektoré lieky, ako napríklad antikonvulzívny liek Dilantin a liek proti angíne Procardia a Adalat, môžu spôsobiť abnormálny rast tkaniva ďasien.
  • Zlé návyky, ako je fajčenie, sťažujú regeneráciu tkaniva ďasien.
  • Zlá ústna hygiena, ako je každodenné nečistenie a nepoužívanie zubnej nite, uľahčujú vznik zápalu ďasien.
  • Rodinná anamnéza ochorenia zubov môže byť faktorom, ktorý prispieva k rozvoju zápalu ďasien.

Aké sú príznaky?

Ochorenie ďasien sa môže prehlbovať bezbolestne a vytvárať málo zjavných príznakov, dokonca aj v neskorých štádiách ochorenia. Aj keď sú príznaky periodontálneho ochorenia často malé, tento stav nie je úplne bez varovných príznakov. Niektoré príznaky môžu poukazovať na určitú formu ochorenia. Príznaky ochorenia ďasien zahŕňajú:

  • ďasná, ktoré krvácajú počas a po čistení zubov,
  • červené, opuchnuté ďasná (zdravé ďasná by mali byť ružové a pevné),
  • pretrvávajúci zápach z úst alebo pachuť v ústach,
  • ustupujúce ďasná,
  • tvorba hlbokých vreciek medzi zubami a ďasnami,
  • uvoľnené alebo pohyblivé zuby,
  • zmeny v spôsobe, akým zuby do seba zapadajú pri zahryznutí, alebo v nasadení čiastočnej zubnej protézy.
žena, ktorú bolí zub
(Zdroj: Freepik/hryshchyshen)

Aj keď si nevšimnete žiadne príznaky, stále môžete mať určitý stupeň ochorenia ďasien. U niektorých ľudí môže ochorenie ďasien postihnúť iba niektoré zuby, ako sú stoličky. Len zubár alebo parodontológ môže rozpoznať a určiť progresiu ochorenia ďasien.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Gaštany nie sú len skvelou pochúťkou: Vedeli ste, že takto prospievajú nášmu zdraviu?

Liečba ochorenia

Cieľom liečby ochorenia ďasien je podporiť opätovné prichytenie zdravých ďasien k zubom; znížiť opuch, hĺbku a riziko infekcie; a zastaviť progresiu ochorenia. Možnosti liečby závisia od štádia ochorenia, od toho, ako ste reagovali na predchádzajúce liečby, a od vášho celkového zdravotného stavu. Možnosti siahajú od nechirurgických terapií, ktoré kontrolujú rast baktérií, až po chirurgické zákroky na obnovu podporných tkanív.

Ako predísť tomuto ochoreniu

  • Ochoreniam ďasien sa dá zabrániť takmer vo všetkých prípadoch, keď sa praktizuje správna kontrola plaku. Správna kontrola zubného povlaku pozostáva z profesionálneho čistenia aspoň dvakrát ročne a denného čistenia kefkou a zubnou niťou.
  • Čistite si zuby dvakrát denne. Použite kefku s mäkkými štetinami a fluoridovú zubnú pastu. Zubnú kefku vymeňte každé 3 mesiace alebo skôr, ak sú štetiny rozstrapkané. Čistením sa zbavíte zubného povlaku na dostupných povrchoch zubov.
  • Používajte zubnú niť. Zubná niť odstraňuje čiastočky jedla a povlak z medzizubných priestorov a pod líniou ďasien. Nečakajte, kým sa vám niečo zasekne medzi zubami. Každodenné používanie zubnej nite odstraňuje zubný povlak z miest, kam sa vaša zubná kefka nedostane. Vyskúšať môžete aj medzizubné čističe, špáradlá alebo malé kefky, ktoré sa zmestia medzi zuby. Opýtajte sa svojho zubára, ako ich používať, aby ste si nepoškodili ďasná.
  • Vypláchnite si ústa. Antibakteriálna ústna voda nielenže zabraňuje zápalu ďasien, ale bojuje proti zápachu z úst a zubnému povlaku. Antibakteriálne výplachy môžu podľa American Dental Association redukovať baktérie, ktoré spôsobujú zubný povlak a ochorenie ďasien. Opýtajte sa svojho zubára, ktorá ústna voda by bola pre vás najlepšia.
  • Ďalšie zmeny v oblasti zdravia a životného štýlu môžu znížiť riziko ochorenia ďasien, znížiť jeho závažnosť a spomaliť jeho rýchly rozvoj. Zahŕňajú:
  • Prestaňte fajčiť. Fajčenie je škodlivé nielen pre vaše srdce a pľúca, ale môže poškodiť aj vaše zuby a ďasná. Fajčiari majú sedemkrát vyššiu pravdepodobnosť ochorenia ďasien ako nefajčiari a fajčenie môže znížiť šance na úspech niektorých liečebných postupov.
  • Snažte sa nestresovať. Stres môže sťažiť boj vášho imunitnému systému proti infekcii.
  • Udržujte vyváženú stravu. Baktérie vo vašich ústach sa živia cukrami a škrobmi z potravy, čím ich podporujú uvoľňovanie kyselín, ktoré napádajú zubnú sklovinu. Nezdravé jedlo a sladkosti majú veľa cukru a škrobu navyše. Vyhnite sa im, aby boli vaše zuby a ďasná zdravé. Správna výživa pomáha vášmu imunitnému systému bojovať proti infekcii. Konzumácia potravín s antioxidantmi – napríklad tých, ktoré obsahujú vitamín E (rastlinné oleje, orechy, zelená listová zelenina) a vitamín C (citrusové plody, brokolica, zemiaky) – môže vášmu telu pomôcť opraviť poškodené tkanivo.
  • Vyhnite sa zatínaniu a škrípaniu zubami, pretože týmto vyvíjate nadmernú silu na podporné tkanivá zubov a tým sa môžu rýchlejšie zničiť.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenskí vedci prišli s unikátnym objavom: Skutočne pomôže pri liečbe reumy tento drahý kov?
žena čistiaca si zuby medzizubnou kefkou
(Zdroj: Freepik/hryshchyshen)

Napriek dodržiavaniu správnych postupov ústnej hygieny a iným zdravým životným štýlom Americká akadémia parodontológie tvrdí, že až 30 % Američanov môže mať väčšiu pravdepodobnosť ochorenia ďasien kvôli svojim génom. A tí, ktorí sú geneticky predisponovaní, môžu mať až šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú nejakú formu ochorenia ďasien. Ak má niekto vo vašej rodine ochorenie ďasien, môže to znamenať, že ste vo väčšom riziku. Ak máte väčšiu pravdepodobnosť ochorenia ďasien, váš zubár alebo parodontológ vám môže odporučiť častejšie prehliadky, čistenie a ošetrenie, aby ste tento stav lepšie zvládli.

Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame