Slovenskí vedci prišli s unikátnym objavom: Skutočne pomôže pri liečbe reumy tento drahý kov?

staršia pani u lekára

Vďaka novému výskumu svitla nájde pre pacientov s reumou (Zdroj: Freepik/freepik)

Vedci z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave zistili, že zlato má veľký vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok. Výskumníci z Farmaceutickej fakulty UK boli za tento objav odmenení Cenou za transfer technológií na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Unikátny postup môže pomôcť pacientom

„Degeneratívne ochorenia kostí, kĺbov a chrupaviek postihujú množstvo ľudí, nezriedka aj v produktívnom veku. Zlomeniny rúk, bedier či chrbtice spôsobené osteoporózou sú spojené s vysokou úmrtnosťou hlavne staršej populácie,“ uviedla Miller. Artritída, čiže zápalové ochorenie kĺbov, patrí v súčasnosti k nevyliečiteľným chorobám – cieľom jej liečby je len zmierniť príznaky a potlačiť zápal.

Terapia zlatom však existuje už desaťročia, známa je už od 20. rokov 20. storočia. Kvôli vysokému výskytu toxických vedľajších účinkov sa však v praxi nepoužíva. Výskum farmaceutov z UK pod vedením profesora Ferdinanda Devínskeho ukázal, že aj zlato v podobe nanočastíc má výrazný vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok.

Bez vedľajších účinkov

Tento postup spája dva účinky, ktoré sú nevyhnutné v liečbe týchto ochorení. Moderne spracované nanočastice majú vysokú stabilitu a sú netoxické, čo je kľúčové pre ich použitie.

„Keď náš tím v roku 2017 ukončil riešenie projektu zameraného na malé molekuly v biomedicínskom výskume, bolo zrejmé, že pokračovanie výskumu by sa malo niesť v rovine nových malých molekúl a bioaktívnych nanočastíc pre terapiu zápalových a degeneratívnych ochorení kostí a kĺbov,“ povedal Devínsky.

Bádanie otvorilo nové možnosti 

Kľúčové experimenty realizoval Martin Pisárčik. „Atraktívna a prudko rozvíjajúca sa oblasť nanočastíc zlata ma priviedla k hľadaniu ich uplatnenia vo farmaceutických aplikáciách na základe ich výnimočných fyzikálnych vlastností a biologickej aktivity,“ uviedol.

Výskum v tejto oblasti otvára nové možnosti pre veľkú skupinu pacientov s chorobami pohybového aparátu. Materiály takto bude možné v budúcnosti použiť na diagnostiku alebo na organizovaný prenos terapeutík na špecifické miesta. Zároveň sa berie do úvahy potlačenie nežiaducich účinkov liečby.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete mať dokonale čistý domov? Prečítajte si, na čo netreba pri upratovaní zabúdať

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame