Zabudnite na 10-tisíc krokov: Život vám môže predĺžiť aj oveľa kratšia prechádzka

Chôdza

Pravidlo 10-tisíc krokov je mýtus, prečítajte si prečo (Zdroj: GettyImages)

Možno aj vy patríte k tým, ktorí si za novoročné predsavzatie dali viac pohybu. Vôbec k tomu nemusíte potrebovať drahé náradie či permanentku do fitka. Splnenie cieľa bude jednoduchšie, než ste si mysleli. Stačí len vyraziť na prechádzku.

Znie to možno nadnesene, ale ľudia zo západnej civilizácie zabudli chodiť. Spomienky našich babičiek, ako kilometre chodili do školy v snehu či blate, dnes budia dojem rozprávok. Väčšina má pred domom zaparkované auto a presúva sa v ňom aj do práce či obchodu pár stoviek metrov od príbytku. Alebo namiesto pešej chôdze využívame verejnú dopravu.

A ani v práci toho zvyčajne veľa nenachodíme. Sedíme za strojom či počítačom. Doma potom stoličku vymeníme za gauč. Život v sede sa negatívne podpisuje pod naše fyzické aj psychické zdravie. Najnovšie výskumy pritom ukazujú, že aj krátka chôdza denne nám dokáže predĺžiť život o pár rokov.

Len marketingový ťah

Ak vás od chôdze odrádza už len fakt, že 10-tisíc krokov denne jednoducho nenachodíte, žiadne obavy. „Legenda“ o 10-tisíc krokoch je totiž v skutočnosti naozaj len legendou. A v našich mysliach sa udomácnila po tom, čo sa rozšírilo používanie fitness náramkov. Že máme denne odkráčať 10-tisíc krokov, sme prijali ako fakt, a ak sa nám túto hranicu nepodarilo dosiahnuť, nastúpili výčitky a možno aj nechuť k chôdzi. Desaťtisíc krokov pritom zodpovedá približne ôsmim kilometrom, čo v mestských podmienkach naozaj nie je málo.

Táto požiadavka však nevychádza zo žiadnych vedeckých výskumov a štúdií. Za všetkým je len marketing moderného krokomeru, ktorý japonská firma Yamasa Clock uviedla na trh v roku 1965. Jeho názov preložený z japončiny znie „meradlo 10 000 krokov“. Výrobca chcel týmto novým produktom jednoducho Japoncov motivovať, aby sa viac hýbali.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte sedavé zamestnanie? Toto vám hrozí, ak sa nerozhýbete aspoň raz za hodinu!

Stačí 15 minút denne

V skutočnosti nám na udržanie zdravie postačí prejsť denne omnoho kratšiu vzdialenosť. Americká spoločnosť proti rakovine sledovala 140-tisíc ľudí a zistila, že pozitívny vplyv na človeka má už šesť hodín chôdze týždenne. Pri takejto frekvencii pohybu sa významne znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia, respiračné choroby i rakovinu.

Benefit pre zdravie však predstavuje chôdza aj v prípade, že sa jej venujete len 15 minút denne. Teda aj obyčajných 1 500 krokov môže prispieť k tomu, aby ste sa vyhli závažným ochoreniam a zlepšili svoju kondíciu. To je možno jedna pešia cesta na nákup. I tak však Americká spoločnosť proti rakovine odporúča aspoň 150 minút stredne náročnej aktivity, akou je chôdza v svižnom tempe. Tým, ktorí nachodia 2,5 hodiny týždenne, sa riziko úmrtia znižuje až o 20 percent!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame