Máte sedavé zamestnanie? Toto vám hrozí, ak sa nerozhýbete aspoň raz za hodinu!

Vysnívaná kariéra

Ako sa hýbať v prípade, že pri práci často sedíte? (Zdroj: Freepik/lookstudio)

Ak žijete sedavým životným štýlom, pravdepodobne sa vám zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Dlhé a časté sedenie môže prispieť k zhoršeniu kvality zdravia a okrem iného aj k rozvoju chronických ochorení. Odborníci odporúčajú v prípade sedavého zamestnania vykonať aspoň raz za hodinu nejaké pohyby. Na problematiku upozorňuje odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ako sa hýbať pri sedavom štýle života?

„Na sedavom spôsobe života sa podieľajú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní, napríklad sedenie v kancelárii, v škole, doma, šoférovanie, jedenie, sledovanie televízie, hranie videohier, používanie počítača, čítanie,“ ozrejmil. Ak predsa len máte sedavý životný štýl, pokúste sa čas, počas ktorého sedíte, skrátiť na minimum a prerušiť dlhé obdobia sedavého času fyzickou aktivitou, prípadne sa všeobecne viac pohybovať.

Vysoký výdaj energie možno podľa odborníkov dosiahnuť napríklad chôdzou. „Je ideálna pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí, ktorí nešportovali. Nezaťažuje nadmerne kĺby, vhodná je aj pre ľudí s nadváhou,“ priblížil. Pri sedavom zamestnaní prerušte sedenie aspoň raz za hodinu, ideálne každých 20 minút. „Choďte si po pohár vody alebo si urobte párminútovú prechádzku po budove,“ uviedol odbor.

Ak môžete, vždy stojte – napríklad pri telefonovaní. Taktiež sa vyhýbajte výťahu a zvoľte radšej chôdzu po schodoch. Dobrým tipom je aj to, že ak využívate mestskú hromadnú dopravu, vystúpte o zastávku skôr a prejdite sa. „Na ceste do práce v doprave radšej stojte ako seďte,“ doplnil. Pri preprave autom môžete naopak zaparkovať ďalej od zamestnania.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame