Ste poslednú dobu nervózni a práca vás nebaví? Pozor na vyhorenie, prezradia ho nasledovné varovné signály

žena sa opiera o zábradlie

Vyhorenie môže mať vplyv na vaše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Niekedy môže byť náročné rozhodnúť sa, aké pracovné nasadenie je pre nás ideálne. Aj keď to tak vôbec nemusí nevyzerať, môžete sa pomaly blížiť k vyhoreniu. K tomuto stavu totiž nedochádza zo dňa na deň. Ide o postupný proces, ktorý je úzko prepojený s dlhodobým preťažovaním organizmu.

Žiť vyvážený život a striedať záťaž s odpočinkom pomáha predísť syndrómu vyhorenia, ktorý sa v spoločnosti objavuje stále častejšie. Klinická psychologička Mária Humeníková upozorňuje, že takzvaná snaha rozdať sa často končí dlhodobým ignorovaním ostatných zložiek života, v dôsledku čoho narastá vnútorne napätie a začínajú sa prejavovať známky psychického a fyzického vyčerpania. Podľa jej slov netreba zabúdať na kvalitný spánok, pohyb, udržiavanie dobrých vzťahov či každodennú dávku humoru.

Chýba schopnosť regenerovať

„Vyhorievanie je proces. Naozaj súvisí s dlhodobým preťažovaním organizmu a neschopnosťou regenerovať svoje sily. Má svoje fázy a obvykle na ich začiatku je priam idealistické nadšenie, nadmerné pracovné nasadenie, sklon rozdať sa, dlhodobé nadčasy, potreba robiť tak veľa, ako sa len dá, a podobne,“ vysvetlila odborníčka. Medzi varovné signály hroziaceho vyhorenia podľa jej slov patrí nárast nervozity, zhoršenie vzťahov s ostatnými, strata chuti pracovať, mechanické vykonávanie úloh či čoraz väčšia výbušnosť.

Odborníčka odporúča nehorieť priveľmi, ale žiť vyvážene. Dôležitý je oddych, dostatok spánku, pohyb, ale aj rozvíjanie medziľudských vzťahov či pestovanie záujmov. „Počas celého života je dôležité nachádzať si čas na činnosti, ktoré nám robia radosť. Niektorí športujú, iní chodia do prírody, záhradkárčia, maľujú, venujú sa ručným prácam, varia s vášňou či sa aj v zrelom veku učia nové jazyky,“ spresnila s tým, že netreba zabúdať ani na humor a snažiť sa ho vnášať do každodenných situácií.

Zlatá stredná cesta

Pokiaľ máte pocit, že ste vorkoholik, príliš veľa oddychu nie je riešením. Takýto typ ľudí totiž potrebuje pracovať a udržiavať si svoje tempo. Inak môže začať chýbať pocit zadosťučinenia či životného cieľa. Podobné stavy sú nebezpečné, pretože sa môžu vyvinúť až do depresie.

Psychologička zdôrazňuje, že je dôležité nájsť zlatú strednú cestu, pretože aj nuda, monotónnosť a stereotypy môžu byť z dlhodobého hľadiska nebezpečné. „Ako jednotlivci sa líšime v množstve a variabilite podnetov, ktoré pre spokojný život potrebujeme. Niekto obľubuje dynamiku a časté zmeny, iný zase pokojnejšie, predvídateľnejšie podmienky. Nuda aj príliš vysoká záťaž sú extrémami a ak sú dlhodobé, od spomínanej zlatej strednej cesty sa priveľmi vzďaľujú,“ vysvetlila.

Zmena je život

Nezabúdajte na to najdôležitejšie. Nech vás práca akokoľvek baví, podmienky za ktorých ju vykonávate vám vyhovovať nemusia. Preto sa nebojte zmeniť svoje návyky. Posunúť sa do úplne iného odboru si vyžaduje poriadnu dávku odvahy. V stávke je ako vaše psychické, tak aj fyzické zdravie, nezabúdajte na to.

Pokiaľ sa pri zmene necítite dobre, snažte sa dopriať si kvalitný čas mimo zamestnania. Naučte sa zastaviť všetko dianie okolo seba a relaxujte. Navštívte svoju rodinu či blízkych priateľov. Získate tak bohaté spomienky a vyhorenia sa tak už nebudete musieť obávať.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame