Ako mať vždy zdravé a bujné hortenzie v záhrade? Držte sa týchto rád a kvitnúť budú celé leto!

Ako sa starať o hortenzie? (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

Vďaka ich obrovským kvetom a pútavým farbám si hortenzie ľahko zamilujete. Ako sa však o nich starať tak, aby kvitli a boli bujné a zdravé celé leto? Veľké, krásne hlávky kvetov hortenzií vždy priťahujú pozornosť. Okrem toho sa tieto kríky pomerne ľahko pestujú a sú v našich podmienkach aj odolné.

Ak chcete z vašich hortenzií vyťažiť čo najviac, uistite sa, že dostanú správne množstvo vody a hnojiva. Kľúčom k tomu je poznať aj typ hortenzií, ktoré pestujete. Tri najobľúbenejšie odrody hortenzie sú panicle, smooth a bigleaf. Každý druh má trochu iné požiadavky na starostlivosť, takže s trochou vedomostí a plánovania budete schopní sa o ne perfektne postarať.

Je nevyhnutné časté polievanie?

Všetky hortenzie milujú vodu. Ich názov pochádza z gréckeho „hydra“, čo znamená voda a „angeón“, čo znamená „nádoba“. Koľko vody však hortenzie potrebujú? Odpoveď sa dozviete, keď sa pozriete na ich listy. Listy hortenzie klesajú, keď je rastlina príliš suchá.

Listy tiež môžu ochabnúť napríklad počas poludňajšej horúčavy, takže pred zalievaním počkajte do večera, či sa naspäť dvihnú. Pri vysádzaní hortenzie a najmä po ňom je najlepšie zalievať ju aspoň trikrát týždenne, aby ste vytvorili silný koreňový systém. Dbajte na to, aby bola pôda vlhká, ale nie premočená.

Ako ich hnojiť a ošetrovať?

Hnojenie hortenzií môže byť náročná úloha. Veľa hnojiva však nepotrebujú. Michael Dirr, profesor záhradníctva na univerzite v Georgii hovorí, že najlepším hnojivom je univerzálne rastlinné hnojivo aplikované koncom zimy alebo skoro na jar. Buďte však pri tom opatrní. Ak dáte rastlinám príliš veľa, nebudú kvitnúť. Príliš veľa dusíka taktiež vytvára dlhé stonky, ktoré nemusia vytvárať puky.

Čo sa týka celkovej starostlivosti, hortenzie majú rady slnko, takže pokojne ich vysaďte aj na slnečnejšie miesta. Ako už bolo spomenuté, vždy musia byť zalievané v primeranom množstve, aby nezvädli. Stonky sa odporúča zrezávať na jar, no taktiež to nepreháňajte, odrežte len suché alebo poškodené časti. V zime ich prikryte vrecovinou a lístím, aby boli izolované od mrazu.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame