Problémy so srdcom, pľúcami či črevom? Na vine môžu byť potláčané emócie!

Plačúca žena

Ovládanie vlastných emócií vám môže pomôcť predísť zdravotným komplikáciám (Zdroj: GettyImages)

Zrejme aj vás učili, že sa máte ovládať a negatívne emócie v sebe potlačiť. Vnútorný boj s nepríjemnými pocitmi však vedie často k ešte väčšiemu trápeniu. Ako sa vysporiadať so situáciami, kedy by sme sa najradšej vyparili?

Sú súčasťou života

Emócie dávajú životu iskru. Vďaka nim dokážeme podávať neuveriteľné výkony, pomáhajú nám pri rozhodovaní a ukazujú či kráčame správnym smerom. Ak s nimi nevieme zachádzať, môžu však dokonca ublížiť. Nespracované emócie sa zvyknú prejaviť v podobe chorôb, problémov vo vzťahoch, ale aj celkovej straty chuti do života.


Mohlo by vás zaujať: Negatívne emócie škodia nášmu zdraviu. Ako zo seba vypustiť žiaľ a zlosť?


Navždy v podvedomí

Až 85 % všetkých stavov fyzickej či psychickej nepohody zapríčiňujú nespracované či zle spracované emócie, spomienky a programy našej mysle uložené v  bunkovej pamäti. Ak prežívame emócie zdravo, fyziologické procesy v tele prebiehajú normálne. Ak však emócie potláčame, komunikácia medzi bunkami sa naruší a odovzdávanie informácií sa zablokuje. V tele začnú prebiehať nezdravé fyziologické procesy.

Či už si to priznávame, alebo nie, nespracované emócie v našom podvedomí nás negatívne ovplyvňujú. Môžu vyvolávať frustráciu, nepohodu, viesť k zlým vzťahom a zdravotným ťažkostiam. Ide najmä o zvýšenú nervozitu, nespavosť, únavu, nepríjemné pocity na žalúdku či na hrudi, ktoré môžu postupne prerásť do závažných fyzických a psychických ochorení.

Kľúčom je sebapoznávanie

Emócie nás chcú informovať o tom, čo sa v nás deje. Ak sa ich naučíte sledovať s odstupom, neodsudzovať ich, ale prežívať, otvárate si tým bránu ku zdraviu. Okrem pozorovania sa snažte svoje emócie pomenovať a spoznať motívy vlastného konania. Napríklad hnev môže znamenať, že niekto nerešpektoval vaše hranice.

Za zlom často stojí nevedomosť alebo strach. Niekedy netušíme, čo iným spôsobujeme. Vlastné prežívanie ovplyvniť nevieme, ale naše reakcie áno. Nemôžeme za to, že nás niekto rozčúli, ale môžeme za to, že ho za to urazíme či ponížime. Schopnosť rozpoznať a zvládať svoje emócie je znakom emocionálne inteligentných ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Máte pocit, že beriete veci priveľmi citlivo? S našimi radami svoje emócie zvládnete!


Vplyvy na organizmus

Naše telo je plné emócií, ktoré zahŕňajú subjektívne zážitky pohody i nepohody. Silné emócie, ale aj dlhodobé pôsobenie určitej emócie môže vážne poškodiť zdravie. Napríklad potlačený strach sa usadzuje v obličkách a môže spôsobovať poruchy sluchu. Smútok, žiaľ a zúfalstvo škodia pľúcam a srdcu. Nervozita sa odráža v hrubom čreve.

Zlosť a podráždenosť oslabuje pečeň, spôsobuje žalúdočné ťažkosti, zápaly a bolesti hlavy. Dôsledkom potlačeného hnevu zas bývajú bolesti chrbta. Nenávisť a žiarlivosť sa odzrkadľuje v žlčníku. Urážlivosť a precitlivenosť môže byť spojená s poruchami funkcie sleziny. Ako teda s emóciami pracovať?

Naučte sa prijať emócie

Je prirodzené, že okrem pocitov šťastia prežívame aj smútok. V živote potrebujeme precítiť všetky emócie, príjemné i nepríjemné. Keď v sebe otupíme smútok, otupíme aj šťastie a radosť. Jedno bez druhého neexistuje. Všetky zranenia, frustrácia, bolesť, smútok či hnev, sú užitočnou súčasťou ľudskej skúsenosti. Pomáhajú nám osobne rásť.

Neoddeliteľnou súčasťou schopnosti vyrovnať sa s emóciami je pochopiť a prijať samých seba takých, akí sme. Naučte sa dôverovať všetkým svojim pocitom. Ak nebudete citliví k sebe, nikdy nedokážete byť citliví k iným. Čím viac budete potláčať svoje „temné stránky,“ tým silnejšie sa môžu neskôr prejaviť. Hľadajte spôsob, ako vyliečiť svoje bolesti. Napíšte svoj príbeh, maľujte, meditujte, porozprávajte sa s dobrým priateľom alebo vyhľadajte odbornú pomoc.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame