Vedeli ste, že vysávač môže byť zdrojom špiny a baktérií vo vašom dome? Rovnako aj ostatné pomôcky na upratovanie môžu spraviť viac škody ako úžitku, pokiaľ sa pravidelne nečistia. V našom článku zistíte prečo je to tak a tiež sa dozviete ako správne vyčistiť vysávač, hubky na riad, kefy a mopy.
Podľa profesorky ošetrovateľstva z Univerzity v Avondale, Brett Mitchellovej, sa môžu pomôcky na upratovanie stať zdrojom patogénov, napríklad baktérií a vírusov, pretože sa ich často dotýkame. Takto sa potom patogény prenášajú na naše ruky a ostatné predmety v dome.
Vďaka pravidelnému čisteniu pomôcky nielenže dlhšie vydržia, ale budú aj lepšie plniť svoj účel.
Dbajte na čistotu vysávača
Vysávače sú často tým najšpinavším spotrebičom v dome, preto by sa mali pravidelne čistiť. Najskôr si prečítajte inštrukcie k vysávaču, aby ste sa dozvedeli konkrétne rady na jeho údržbu. Základom je uvoľniť po každom vysávaní kefu vo vysávači a skontrolovať, či sa na nej nezachytili vlasy alebo chlpy. Tie prípadne odstráňte pomocou nožníc. Skontrolujte tiež vnútro čistiacej hlavice a trubicu vysávača, aby ste tak zistili, či sa v nich niečo nezachytilo.
Je dobré občas vyleštiť aj vonkajšiu časť samotného vysávača a hlavicu. Poslúži vám na to jemná utierka. Ak má váš vysávač prachový kôš, vyčistite aj ten. Permanentné textilné vrecká do vysávača môžete oprať, no nemali by sa používať dlhodobo. Vrecká vyprázdňujte, alebo meňte keď sú naplnené asi do dvoch tretín, pretože neskôr sa výkon vášho vysávača zníži.
Nezabúdajte na kuchynské pomôcky
Pomôcky, ako sú špongie, handričky a rukavice sú často zdrojom baktérií, pretože sa používajú na odstraňovanie rôzneho znečistenia. Baktérie zo špinavej handričky sa môžu po kontakte s linkou ľahko preniesť aj na jedlo.

Hubky na čistenie riadu by sa mali čistiť po každom použití. Stačí ich dôkladne premyť v horúcej vode a nechať vyschnúť, najlepšie na slnku. Môžete ich tiež navlhčiť a na minútku zohriať v mikrovlnke, alebo vložiť do vrecka na pranie a vyprať v práčke. Do práčky môžete dať vyprať aj gumené rukavice a utierky.
Handričky by sa mali prať každé dva až tri dni, podľa toho, ako veľmi sú znečistené. Ak ste nimi ale utierali šťavu či krv vytečenú zo surového mäsa, radšej ich vyhoďte.
Aj umývačku riadu treba vyčistiť aspoň raz týždenne. Stačí, keď do nej umiestnite šálku alebo misku s octom a spustíte krátky cyklus na najvyššej teplote. Vďaka tomu umývačku očistíte od mastnoty a vodného kameňa. Ak chcete aby navyše aj pekne voňala, nasypte pred zapnutím na dno umývačky šálku sódy bikarbóny. Keď sa cyklus skončí, vyleštite ju handričkou.

Kefy, metly aj mopy čistite po každom použití
Kefu na toaletu často prehliadame, no keď sa nevyčistí, začnú sa na nej množiť baktérie a bude nepríjemne zapáchať. Ak chcete, aby vám vydržala dlhšie, nalejte do nádobky ocot alebo antibakteriálny čistič a po každom použití ju doň namočte. Následne ju nechajte vyschnúť. Kefu nahraďte novou vždy keď je opotrebovaná alebo príliš znečistená.
Na vyčistenie mopu môžete použiť trochu čistiaceho prostriedku. Pokiaľ je to potrebné, použite aj dezinfekciu. Mop nechajte vyschnúť na slnku.
Kefy a metly, ktoré ste použili na suché čistenie, sa dajú povysávať. Zbavíte ich tak všetkých zachytených nečistôt, napríklad vlasov, chlpov a omrviniek. Ďalej ich môžete vyčistiť rovnako ako mopy, najmä ak ste ich použili na mokré čistenie.
Zdieľať na