Slzia vám často oči? Ak pozorujete aj nasledovné príznaky, mali by ste vyhľadať lekára

Slzenie očí

Nadmerné slzenie očí môže mať viacero príčin (Zdroj: GettyImages)

Slzy sú neoddeliteľnou súčasťou fungovania nášho organizmu. V našom tele plnia niekoľko kľúčových úloh. Udržujú oči „premazané“ a pomáhajú zmyť cudzie častice a prach. Sú tiež súčasťou imunitného systému, ktorý nás chráni pred infekciou. Spozorovali ste však na sebe, že vám slzia oči viac ako inokedy? Ak hľadáte odpoveď na to, čo slzenie spôsobuje, čítajte ďalej.

Nadmerné slzenie alebo hyperlakrimácia

Ak pôjdete k lekárovi a on povie, že sa u vás jedná o hyperlakrimáciu, vedzte, že ide o odborné pomenovanie zvýšeného slzenia očí. Slovo „hyper“ vyjadruje, že je niečoho nadbytok. Druhá časť slova pochádza z latinského „lacrimalis“ a tá vyjadruje stav, kedy dochádza k tvorbe sĺz. Môže to byť kľudne plač, smiech a podobne. S označením slziacich očí sa môžete stretnúť aj pod názvom epifora.

Nadmerne slziace oči sa vyskytujú najčastejšie u osôb starších ako 60 rokov alebo u detí. Nie je to však pravidlo. Svoje vie o tom aj naša mladá čitateľka, 28-ročná Anna. „Bola som práve na ceste na masáž. Bol príjemný jesenný deň, aj keď trochu chladnejšie. Napriek tomu som mala slnečné okuliare, ktoré zvyknem nosiť  nielen ako ochranu pred slnkom, ale aj keď viac fúka. Zrazu mi však rapídne začali slziť oči, cítila som, ako mi po lícach idú obrovské slzy. Kvôli slziacim očiam sa mi rozmazala aj maskara, čo spôsobilo nepríjemné pálenie a nutkanie pošúchať si oči. Okoloidúci sa ma začali pýtať, či som v poriadku. Bolo to naozaj veľmi nepríjemné.“

Možné príčiny slzenia očí

So slzavejúcimi očami sa môžeme stretnúť pri bežnej chrípke, alergii, nádche či kvôli poveternostným podmienkam, ako sú silný vietor, chlad ale aj výraznejšie teplo. Tam to však zďaleka nekončí. Dôvodov, kvôli ktorým nám viac slzia oči, je niekoľko. My sme vybrali 6 najčastejších.

  1. Prítomnosť cudzieho telesa – prítomnosť cudzieho telesa v oku nám môže spôsobiť poriadne problémy. Oko sa začne brániť a zvýši produkciu sĺz, aby vyplavilo von to, čo tam nepatrí. Cudzím telesom môže byť napríklad mihalnica, drobný chĺpok, peľ a iné.
  2. Nevhodné prostredie dlhé sedenie za počítačom či pozeranie televízie enormne vyčerpávajú naše oči. Podobne je na tom aj veľmi prašné či zadymené prostredie.
  3. Nekvalitné slzy problematiku nekvalitných sĺz výborne zhŕňa optikafontana.sk. Odborne povedané ide o nekvalitnú lipidovú zložku sĺz. Ako píšu na svojom webe, tá býva spôsobená postihnutím Meibomových žliazok vo viečkach. Zmena tvaru, skracovanie a úbytok (atrófia) Meibomových žliazok sú normálne s pribúdajúcim vekom, no objavujú sa napríklad aj u mladých nositeľov kontaktných šošoviek.
  4. Zablokované slzné kanáliky slzenie očí môže byť výsledkom zablokovaných slzných kanálikov. Slzné kanáliky neprodukujú slzy, ale slzy odvádzajú. Alternatívou je tiež zúženie slzných kanálikov, k čomu dochádza pri opuchu alebo zápalu.
  5. Očné ochorenie v neposlednom rade nám môžu slziace oči oznamovať závažnejšie ochorenie. Patria sem zápal rohovky ale aj zápal vedľajších dýchacích ciest.
  6. Syndróm suchého oka paradoxne, k nadmernému slzeniu očí môže prísť vtedy, keď máme suché oko. Ide azda o najčastejší dôvod slziacich očí. Okrem tvorby sĺz je tento syndróm sprevádzaný tiež pálením očí, bolesťou a v závažnejších prípadoch aj začervenaním. V tomto prípade je však dôležité rozlišovať medzi chronickým a dočasným stavom suchého oka. Ako sa uvádza na blogu očnej kliniky Vesely, syndróm suchého oka patrí medzi takzvané civilizačné choroby dnešnej modernej doby. Trpí ním približne 15 – 20 % svetovej populácie
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako využiť dažďovú vodu? Takto jednoducho vďaka nej odľahčíte rozpočet

Náš tip: Teplý a vlhký uterák priložený na oči niekoľkokrát denne, môže pomôcť pri upchatých slzných kanálikoch.

Nechajte to na odborníka!

Slzenie očí netreba podceňovať. Ak sa vám to pravidelne opakuje, zvážte vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci. Bezodkladne tak urobte aj v prípade, ak máte nadmerné alebo dlhotrvajúce slzenie a niektorý z nasledujúcich príznakov:

    • strata zraku alebo poruchy videnia,
    • poranené alebo poškriabané oko,
    • do oka sa vám dostali chemikálie,
    • výtok alebo krvácanie z oka,
    • červené, podráždené, opuchnuté alebo bolestivé oči,
    • nevysvetliteľná modrina okolo oka,
    • citlivosť okolo nosa alebo prínosových dutín,
    • očné problémy sprevádzané silnou bolesťou hlavy.

Ako vyzerá odborná liečba?

U každého pacienta dochádza k individuálnemu posúdeniu a nastoleniu liečby. Najčastejšie sa však môžeme stretnúť s predpísaním náhradných sĺz či kvapiek do očí. Lekár vám môže predpísať aj lieky na tlmenie a liečbu alergií. Ak máte, naopak, infekciu, dostanete antibiotiká. V prípade vážneho poškodenia oka nemožno vylúčiť ani chirurgický zásah. Ak lekár zistí, že u vás dochádza k blokovaniu slzných kanálov, čaká vás dakryocystorhinostómia vytvorenie náhradného slzného kanálika.

Pomôžte svojmu zraku aj doma

Ako sme uviedli už vyššie, pri nadmernom slzení je rozhodne na mieste vyhľadanie odbornej pomoci. K zlepšeniu zdravia vašich očí si však viete pomôcť aj malými krokmi sami. Stačí, ak budete dbať na niekoľko zásad. Medzi nimi sú napríklad:

  • vyhýbajte sa príliš prašnému a zadymenému prostrediu,
  • ak je vonku slnečno alebo naopak, príliš fúka, chráňte si oči nosením slnečných okuliarov,
  • majitelia kontaktných šošoviek by mali dbať na zvýšenú hygienu a šošovky striedať s nosením klasických dioptrických okuliarí,
  • pravidelne doma vetrajte,
  • pri práci za počítačom si doprajte niekoľkokrát prestávku, počas ktorej sa nebudete pozerať na obrazovku,
  • snažte sa myslieť na to, že je potrebné často žmurkať,
  • do jedálnička zaraďte vo väčšom množstve mrkvu, mandle, ryby, pomaranče a vajcia,
  • vyhýbajte sa mastným potravinám a tým s vysokým obsahom cukru,
  • nezabúdajte na vhodné osvetlenie pri práci či čítaní,
  • začnite cvičiť očnú jógu, ideálne niekoľkokrát týždenne.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Autom na výlet? Poradíme vám, ako sa zbaliť, dokedy dieťa potrebuje autosedačku aj čo robiť so zvieratami v aute

Zdroj: plnielanu.sk, drmax.sk, hylo.sk, optikafontana.sk, mayoclinic.org, veselyok.com, youtube.com, healthline.com
Odporúčame